Przejdź do głównej zawartości

Korytarz życia i jazda na suwak (zamek błyskawiczny)


Opiekunów, którzy poruszają się autem podopiecznych zapraszam do zapoznania się z artykułem Czy wozić podopiecznych autem oraz na co zwracać uwagę?

Korytarz życia- jak tworzyć przejazd dla pogotowia ratunkowego, straży pożarnej oraz pomocy drogowej

Osoby zmotoryzowane poruszające się po Niemczech z pewnością wiedzą, co to jest korytarz życia. 
W Polsce obowiązek tworzenia korytarza życia wszedł w życie z dniem 6. grudnia 2019 roku. W razie korka na autostradzie, drodze ekspresowej, czy też drodze miejskiej kierowcy są zobowiązani do utworzenia przejazdu dla służb ratunkowych. Zasady tworzenia korytarza życia są proste. Auta znajdujące się na lewym pasie powinny zjechać na lewą stronę autostrady, auta na pozostałych pasach ustawiają się jak najbliżej prawej strony. W ten sposób służby ratunkowe mogą szybko dojechać na miejsce wypadku i udzielić pomocy potrzebującym. 

Z pewnością będzie potrzeba wiele czasy, aby tworzenie korytarza życia przebiegało sprawnie. 

W Niemczech wielokrotnie byłam uczestnikiem podczas utrudnionego ruchu autostradą i przejazd dla karetki pogotowia, straży pożarnej oraz policji był tworzony w mgnieniu oka (co widać na zamieszczonym wyżej zdjęciu). Należy pamiętać o tym, że gdy tylko widzimy, że przed nami auta zwalniają i podejrzewamy utrudnienie ruchu np. z powodu wypadku, należy włączyć jak najszybciej światła awaryjne. Jeśli ruch zostanie całkowicie wstrzymany, możemy wyłączyć silnik. Natomiast, gdy zostanie on przywrócony, ale auta poruszają się w spowolnionym tempie, należy poruszać się w taki sposób, aby korytarz życia był w dalszym ciągu zachowany. Nie mamy bowiem pewności, czy nie zostały wysłane dodatkowe służby ratunkowe na miejsce wypadku, pomimo że oddano do ruchu jeden z pasów. 

Jazda na suwak- jak zapobiec tworzeniu się korków

Kolejny obowiązek, jaki wszedł w życie z dniem 6. grudnia 2019 to jazda na suwak. Zasada ta dotyczy sytuacji, gdy kończy się pas jazdy, a ruch na drodze zostaje znacznie spowolniony. Kierowcy na pasie, na którym ruch nie jest wstrzymany są zobowiązani przepuszczać jedno auto z pasa obok, a jeśli kończą się dwa pasy, muszą wpuścić na swój tor jazdy dwa pojazdy. 

Zasada ta jest niby prosta. Moim zdaniem tego wymaga zwykła kultura jazdy. Osobiście bardzo często przepuszczałam nawet więcej aut, widząc, że kierowcy z pasa obok próbują wjechać na pas, na którym ja się znajduję. Tymczasem pojawiły się osoby, które widzą problem w takich ustaleniach, twierdząc, że każdy kierowca może inaczej interpretować stwierdzenie, że ruch jest spowolniony. Moim zdaniem każdy z nas zachował jeszcze odrobinę zdrowego rozsądku, by móc ocenić, czy prędkość, z jaką poruszają się auta pozwala na to, by poruszać się "na suwak", czy nie. 

Kolejny problem przy poruszaniu się według tej zasady pojawia się, gdy dojdzie do kolizji. Ustalenie wówczas sprawcy wypadku może sprawić problem. Być może takie sytuacje faktycznie będą miały miejsce. Nie popadałabym jednak w paranoję. Do takich samych sytuacji może dojść, gdy ktoś z grzeczności przepuszcza nas, chociaż ma prawo pierwszeństwa. Pomimo to wielu kierowców stosuje się nie tylko do prawa pierwszeństwa, ale w sytuacjach, które tego wymagają, zachowuje kulturę jazdy, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się niepotrzebnych korków. 

Jeśli chodzi o kończący się pas, to zaobserwowałam ciekawe zachowanie kierowców podczas wjazdu innych aut na autostradę. Przy większym ruchu czasami trudno jest wjechać na nią i robimy to w ostatniej chwili. Wiele kierowców znajdujących się na autostradzie zbliżając się do wjazdu na nią, zmienia pas z prawego na lewy, umożliwiając w ten sposób innym wjazd na autostradę. Za każdym razem, gdy widzę takie zachowanie kierowców, jestem dumna, że potrafimy zachować życzliwość dla innych kierowców i że nie każdy pędzi przed siebie, nie zważając na innych. 


Moim zdaniem obowiązek tworzenia korytarza życia jest niezbędny. Szczerze to byłam zdziwiona, gdy dowiedziałam się, że jest to u nas nowość. Dla mnie to coś oczywistego, czego nauczyło mnie życie i nie zdawałam sobie sprawy z tego, że może być inaczej. 

Natomiast obowiązek jazdy na suwak jest jak najbardziej sensowny, biorąc pod uwagę fakt, że są wśród nas kierowcy, którzy nie liczą się z innymi uczestnikami ruchu. Niestety wówczas coś takiego, jak ludzki odruch przepuszczenia kierowcy, który próbuje zmienić pas, musi zostać nam nakazany z góry. Wierzę w to głęboko, że zasada ta nie spowoduje dodatkowych kolizji.

A co wy myślicie na ten temat?

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo