Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie roku 2019

Bilans roku

Rok 2019 powoli zbliża się ku końcowi. Nadszedł czas, by poddać go analizie i wyciągnąć wnioski. Z pewnością każdy z was już w pierwszej chwili jest w stanie stwierdzić, czy ten rok był dla niego dobry. Jest to subiektywna ocena.

Może ona być zależna:
- od naszego obecnego nastroju;
- od miejsca, w którym się obecnie znajdujemy w naszym życiu;
- od tego, jak postrzegają nas inni;
- od naszych oczekiwań.

Warto jednak zastanowić się głębiej nad tym, co tak naprawdę każdemu z nas przyniósł rok 2019. Spróbować dokonać obiektywnej oceny. Nie powinniśmy podchodzić do tematu z emocjami. Jeśli będziemy w stosunku do siebie zbyt krytyczni, nie dostrzeżemy własnych osiągnięć. Taka droga prowadzi do wypalenia. Z kolei, jeśli do każdego osiągnięcia w naszym życiu będziemy podchodzili zbyt entuzjastycznie, istnieje ryzyko, że spoczniemy na laurach, przestaniemy się rozwijać i staniemy w miejscu. A przecież w życiu chodzi o to, by iść do przodu.

Jak to zrobić? Jak ocenić mijający rok?

W pierwszej kolejności należy spisać najważniejsze wydarzenia tego roku chronologicznie. Pamięć bywa zawodna. Sięgnijmy więc do naszych kalendarzyków, w których zapisywaliśmy ważne dla nas terminy. Przejrzyjmy media społecznościowe, skrzynkę mailową, SMSy, zdjęcia... Z pewnością znajdziemy tam zdarzenia z naszego życia, o których już dawno zapomnieliśmy. 

Można te wydarzenia umieścić na osi czasu. Dzięki temu wyraźniej będzie widać, w której części roku byliśmy aktywni, w której mniej. I już tutaj mogą się nam nasunąć pierwsze wnioski! 

Dlaczego na naszej osi czasu są puste miejsca? Czy był to czas na odpoczynek? Może nieświadomie nie wykorzystaliśmy w pełni czasu, jaki mieliśmy do dyspozycji? A może brakuje u was miejsca na wpisywanie najważniejszych wydarzeń, gdyż żyliście tak intensywnie?


Jak wygląda wasza oś czasu?


Moja wygląda tak:Wbrew moim osobistym odczuciom, okazuje się, że czas, który do tej pory moim zdaniem był czasem straconym i bezproduktywnym, tak naprawdę jest najaktywniejszym okresem w tym roku. To cztery miesiące, które spędziłam w Polsce. To właśnie wtedy najwięcej działo się w moim życiu, podejmowałam wyzwania, koncentrowałam się na innych aspektach życia poza pracą. 


Oś życia można rozwinąć, spisując każde wydarzenie na kartce i zaznaczając, co pozytywnego/negatywnego nas wtedy spotkało, jakie wyciągnęliśmy z tego wnioski na przyszłość?


Mój rok wyglądał następująco:


Pozytywne wydarzenia zaznaczyłam na zielono, negatywne na pomarańczowo, a wnioski na różowo.

Muszę przyznać, że chociaż w pierwszej chwili uznałam, że rok 2019 był nudny i nieudany, wcale nie prezentuje się on tak źle. Wydałam moją drugą książkę, podjęłam współpracę z Vorwerk, stworzyłam przepis na sos, który znajdzie się w książce z przepisami kulinarnymi. Zaproszono mnie do współpracy - spod mojego "pióra" wyszła pierwsza recenzja, za którą otrzymałam wynagrodzenie - skromne, ale jednak. Sukcesem były również wnioski, które wyciągnęłam z negatywnych wydarzeń w ostatnim roku. Myślę, że nauczyłam się obchodzić z negatywną opinią o mnie. Zaskoczyła mnie krytyka koleżanek po fachu. Jednocześnie byłam świadkiem pozytywnego odbioru mojego bloga oraz moich książek. Byłam dumna z tego, że opiekun prawny podopiecznej docenił mój trud, jaki włożyłam w opiekę nad seniorką, a jednocześnie atakowano mnie za dokładnie tą samą pracę i zarzucano mi brak kwalifikacji i profesjonalizmu. Zrozumiałam, że bez względu na to, kim jestem i co robię, zawsze znajdzie się ktoś, kto mnie skrytykuje. Przestałam przejmować się ludźmi, którzy nie mają o mnie dobrego zdania. Nie staram się już przekonać ich na siłę do moich racji. Zwiedziłam Trier, Stuttgart, Wrocław i Legnicę. Zajęłam się sobą. Odpoczęłam po przejściach w pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Finansowo wbrew pozorom radziłam sobie całkiem nieźle (ot taki plus pracy w opiece). Także pomimo że zawodowo nie znajduję się jeszcze w miejscu, w którym bym chciała, dostrzegam, że zrobiłam wiele w kierunku pozytywnych zmian. Starałam się walczyć o zdrowie. Biorąc pod uwagę moją pracę, fakt, że nie pozwoliłam na to, by sobie zaszkodzić, jest już dużym sukcesem i ukłonem w kierunku zdrowia. W przyszłym roku z pewnością jednak więcej energii skieruje właśnie w tym kierunku. Ale o tym przeczytacie w kolejnym artykule, który będzie dotyczył postanowień na przyszły rok. Próbowałam odbudować stare kontakty. Ponieważ w dalszym ciągu żyję między Polską a Niemcami, nie do końca mi się to udało. 


A czy wy wypisaliście już ważne dla was zdarzenia z tego roku? Której sferze życia poświęciliście najwięcej uwagi? Z której jesteście zadowoleni? Która szwankuje? 

Jak widzicie, ja prawie całą swoją energię skierowałam na uporządkowanie mojego życia zawodowego, co niestety jeszcze nie zostało ukończone. W przyszłym roku z pewnością będę kontynuowała moją walkę o zmianę branży. Po drodze na szczęście udało mi się zadbać odrobinę o siebie. O moje zdrowie, zainteresowania, odpoczynek, rozwój osobisty. W ostatniej chwili zdarzenia potoczyły się tak, że święta zdołałam spędzić z rodziną. Mimo wszystko zdaję sobie sprawę, że kontakty z ludźmi są w tej chwili moją piętą achillesową i z pewnością w przyszłym roku poświęcę im więcej uwagi. 


A nad czym wy chcecie więcej popracować w przyszłym roku? Z czego jesteście w pełni zadowoleni?


Doskonałym sposobem na to, by zdać sobie sprawę, która sfera naszego życia (finanse, praca, zdrowie, rodzina, przyjaciele, rozwój osobisty, hobby, wypoczynek, partner, nauka, kondycja…) kuleje, jest stworzenia koła życia. Wystarczy narysować dziesięć okręgów (coś na wzór tarczy do rzucania lotkami), podzielić je na tyle części, ile sfer w naszym życiu chcemy ocenić i w każdej części zaznaczyć, jak bardzo jesteśmy zadowoleni z sytuacji w chwili obecnej (w skali od jeden do dziesięć). 


Moje koło życia wygląda następująco:
Spójrzcie na swoje koło. Czy też tak jak u mnie, doskonale widać, na co w przyszłym roku musicie poświęcić więcej czasu? A może komuś udało się zachować równowagę i zadbać o każdą sferę życia? Jeśli tak, to gratuluję. 


Zachowajcie sobie swoje koło życia. Za rok będziecie mogli porównać je z kolejnym. Dzięki takiemu porównaniu doskonale będzie widać pozytywne zmiany w waszym życiu. 


Co ciekawe, pozytywnie oceniam właśnie te aspekty życia, na których koncentrowałam się najbardziej. Odniosłam więc pewien sukces. Z pewnością w przyszłym roku skoncentruję się na pozostałych sferach w nadziei, że pod koniec roku 2020 w każdej sferze życia będę mogła zakreślić minimum osiem kręgów.


Nad czym wy chcecie popracować w roku 2020? 

Ja już wiem. 

A wy? 

Za kilka dni podzielę się z wami moimi planami 😊

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo

Wody siarkowe - na co pomagają?

Artykuł gościnny Wody siarkowe od wieków były cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Wielu ludzi udaje się do uzdrowisk i kąpielisk z wodami siarkowymi w poszukiwaniu ulgi w różnorodnych dolegliwościach. Ale na jakie schorzenia i dolegliwości te wody są najbardziej skuteczne? Dowiedz się, jak działają tężnie solankowe ! Charakterystyka wód siarkowych Wody siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w siarkę - pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu ludzkiego organizmu. Woda ta jest zwykle klasyfikowana jako mineralna i posiada specyficzny zapach, który przypomina zgniłą kapustę lub jaja na twardo. Siarka to pierwiastek, który od wieków był ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Woda, w której jest obecna w wysokim stężeniu, nazywana jest wodą siarkową i stanowi cenne źródło wielu korzyści zdrowotnych. Charakterystyczny zapach wód siarkowych Każdy, kto miał okazję korzystać z wód siarkowych, z pewnością zauważył ich specyficzny zapach. Porównywany jest on do zapachu

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę