Przejdź do głównej zawartości

Noworoczne postanowienia

Bilans roku

A) Nowy Rok 2020 będzie przełomowym rokiem w moim życiu. Zrobię wszystko, by tak się stało. Pokażę całemu światu! 

B) Nowy rok 2020 będzie dobry. Wykorzystam każdy z 366 dni, aby być zadowolonym ze wszystkich sfer mojego życia. 

Jeśli w nadchodzącym roku chcesz dokonać rewolucji w swoim życiu (wersja A), na 99% poniesiesz porażkę. 

Nadchodzący Nowy Rok napawa nas optymizmem. Chcemy by był lepszy od poprzedniego. Mamy wrażenie, że oto nadchodzi nowe życie, a my jesteśmy w stanie przenosić góry. Niestety nasz zapał do wprowadzenia zmian i odnoszenia sukcesów (zwłaszcza tych ogromnych) może tak samo szybko ostygnąć, jak szybko się pojawił. Stawiając sobie zbyt duże cele, wręcz nierealne, z góry stawiamy się na przegranej pozycji. 

Wszystkim, którzy chcą poprawić jakość swojego życia, proponuję metodę małych kroczków. Efekty nie będą widoczne od razu. Z pewnością będą one jednak trwałe. 

Jak zabrać się do noworocznych postanowień? 

Przede wszystkim musimy ustalić, w jakim miejscu naszego życia się znajdujemy. Posłuży nam do tego stworzenie koła życia. Informacje, jak to zrobić, znajdziecie w artykule Podsumowanie roku 2019

Macie już swoje koło życia? Z której sfery swojego życia nie jesteście zadowoleni? Którą chcecie  utrzymać na takim samym poziomie? A może jakiś aspekt waszego życia w przyszłym roku nie jest dla was ważny? 

Proponuję każdą sferę życia zapisać na osobnej kartce. Postanowienia noworoczne nie mogą się bowiem ograniczać do nic nieznaczących, niekonkretnych postanowień typu: schudnę, zostanę milionerem, zwiedzę cały świat, stanę się idealnym rozmówcą itd. Noworoczne postanowienia to ogrom pracy - analizy celów oraz planowania, w jaki sposób chcemy osiągnąć sukces w danej dziedzinie. Nie wystarczy postanowić, że zmienimy coś w naszym życiu. Koniecznie musimy sprecyzować, w jaki sposób chcemy tego dokonać.

I tak np. chcąc dokonać pozytywnych zmian w naszym życiu zawodowym, bierzemy pierwszą kartkę. Na samej górze piszemy: "Życie zawodowe". Pod spodem określamy, co chcemy osiągnąć. 

Zmiana pracy? Awans? Szacunek? Czterdziestogodzinny tydzień pracy, a nie liczne nadgodziny? Lepsze stosunki ze współpracownikami lub z pracodawcą? 

Gdy już określicie swoje oczekiwania, zastanówcie się, co musicie zrobić w tym kierunku. Czyli obierzcie swoją drogę! 

Śledzić oferty pracy? Jak często? Wysyłać CV? Ukończyć kurs? Jaki? Zacząć studia? Porozmawiać z przełożonym? Być bardziej asertywnym? Jak? Wyjaśnić konflikty? Nie dawać wciągać się niepotrzebnie w gierki swoich koleżanek? Nie plotkować w pracy? Mieć większy dystans do ludzi, z którymi nie możesz znaleźć wspólnego języka? 

Wasz sukces w tej dziedzinie życia, zależy od tego, ile pracy, czasu i serca włożycie w rozłożenie tego problemu na części pierwsze. Jeśli zrozumiecie swoje potrzeby i wyznaczycie sobie drogę postępowania, której będziecie trzymać się konsekwentnie, gwarantuję wam, że wasze życie zawodowe ulegnie poprawie. 

Tak samo powinniście podejść do każdego problemu. 

Kolejna kartka... Finanse? 

Co chcecie osiągnąć w tej sferze? Jak ma się ona zmienić?

Ledwo wiążecie koniec z końcem? Chcecie mieć zawsze jakieś zaskórniaki na czarną godzinę lub na wymarzoną podróż? Uważacie, że powinniście więcej zarabiać? A może chcecie ograniczyć wydatki?

Jak to osiągniecie?

Może warto postanowić, że co miesiąc będziecie odkładać jakąś część pensji? A może uda się wam wynegocjować podwyżkę? Zastanówcie się, jak przekonać szefa, że na nią zasługujecie? Przygotujcie sobie listę obowiązków i zasług dla firmy. W końcu pracujecie w firmie od lat i odwalacie kawał dobrej roboty! Czy znaleźlibyście czas na pracę dodatkową? Wygodniej będzie ograniczyć wydatki? Jesteście świadomi, że wydajecie zbyt wiele? Zaplanujcie duże wydatki. Postanówcie, że będziecie sporządzać listę zakupów (nawet tych drobnych) i będziecie się jej trzymać. A może zakup rzeczy bardzo wartościowych będziecie odkładać o tydzień/ miesiąc, by po tym czasie ponownie rozpatrzyć, czy naprawdę tego potrzebujecie? Co zrobić, by nie wydawać pieniędzy, których się nie ma? Poprosić znajomych i rodzinę, by nie pożyczali nam pieniędzy, chociaż prosilibyśmy ich o nie na kolanach? Zrezygnować z kart kredytowych?

Chcecie zadbać o zdrowie? 

Co to znaczy? Ruch? Zdrowe odżywianie? Alternatywne leczenie? Wizyta u lekarza i badania kontrolne? Jakie? Ograniczenie stresu? Regularny tryb życia? Ograniczając używki tj. papierosy, czy alkohol? 

Co znaczy ruch? Jak często chcecie uprawiać sport? Jaki to będzie sport? Jak ma dokładnie wyglądać wasze odżywianie? Skorzystacie z pomocy dietetyczki, a może sami będziecie sobie tworzyli jadłospis na każdy dzień/ tydzień? Ograniczyć stres? Jak tego dokonać? Z pomocą psychologa? Jogi? A może naturalne środki wyciszające? 

Jaka sfera życia jest jeszcze dla was ważna? 

Hobby? 

Lubicie zwiedzać ciekawe miejsca? Czytać interesujące książki? Kochacie gotować?

Zaplanujcie, jakie miejsce chcecie zobaczyć w tym roku? Ustalcie, ile książek chcecie przeczytać. Czy będzie to jedna miesięcznie? A może jedna tygodniowo? Zaplanujcie sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy to ugotujecie coś zupełnie nowego itd. itd. 

Tak samo zaplanujcie każdą dziedzinę swojego życia. 

Wytrwałość i sukces, który odniesiecie w jednej dziedzinie, w której przyszło wam to łatwo, będą dodawały wam siły, by trzymać się pozostałych postanowień, których dotrzymać jest wam trudniej. Oczywiście należy pamiętać o tym, by postanowienia na przyszły rok były realne do zrealizowania. Pamiętajmy o metodzie małych kroczków – jedna książka na miesiąc, jedna wycieczka na trzy miesiące, biegi dwa razy w tygodniu, zamiast dwadzieścia papierosów – dziesięć, 5 % pensji regularnie odkładane to większy sukces, niż odłożenie jednorazowo 10 % i zrezygnowanie z dalszego oszczędzania. Dobrze przemyślane postanowienia noworoczne nie są złe. 

Tak rozpisane postanowienia dotyczące różnych sfer waszego życia trzymajcie zawsze pod ręką. Może wam się wydawać, że przecież będziecie o nich pamiętali. Warto jednak regularnie do nich zaglądać i sprawdzać, czy idziecie we właściwym kierunku. Jeśli macie taką możliwość, warto nawet niektóre przykleić w widocznym miejscu. Np. plan odżywiania na lodówkę, odchudzania w łazience na ścianie obok wagi lub w kąciku, w którym ćwiczycie… 

Powodzenia. W pełni zmotywowana biorę się za spisanie moich postanowień. 😊 Rok 2020 będzie dobry! 👍👍👍

 

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo

Wody siarkowe - na co pomagają?

Artykuł gościnny Wody siarkowe od wieków były cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Wielu ludzi udaje się do uzdrowisk i kąpielisk z wodami siarkowymi w poszukiwaniu ulgi w różnorodnych dolegliwościach. Ale na jakie schorzenia i dolegliwości te wody są najbardziej skuteczne? Dowiedz się, jak działają tężnie solankowe ! Charakterystyka wód siarkowych Wody siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w siarkę - pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu ludzkiego organizmu. Woda ta jest zwykle klasyfikowana jako mineralna i posiada specyficzny zapach, który przypomina zgniłą kapustę lub jaja na twardo. Siarka to pierwiastek, który od wieków był ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Woda, w której jest obecna w wysokim stężeniu, nazywana jest wodą siarkową i stanowi cenne źródło wielu korzyści zdrowotnych. Charakterystyczny zapach wód siarkowych Każdy, kto miał okazję korzystać z wód siarkowych, z pewnością zauważył ich specyficzny zapach. Porównywany jest on do zapachu

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę