Noworoczne postanowienia

Bilans roku

A) Nowy Rok 2020 będzie przełomowym rokiem w moim życiu. Zrobię wszystko, by tak się stało. Pokażę całemu światu! 

B) Nowy rok 2020 będzie dobry. Wykorzystam każdy z 366 dni, aby być zadowolonym ze wszystkich sfer mojego życia. 

Jeśli w nadchodzącym roku chcesz dokonać rewolucji w swoim życiu (wersja A), na 99% poniesiesz porażkę. 

Nadchodzący Nowy Rok napawa nas optymizmem. Chcemy by był lepszy od poprzedniego. Mamy wrażenie, że oto nadchodzi nowe życie, a my jesteśmy w stanie przenosić góry. Niestety nasz zapał do wprowadzenia zmian i odnoszenia sukcesów (zwłaszcza tych ogromnych) może tak samo szybko ostygnąć, jak szybko się pojawił. Stawiając sobie zbyt duże cele, wręcz nierealne, z góry stawiamy się na przegranej pozycji. 

Wszystkim, którzy chcą poprawić jakość swojego życia, proponuję metodę małych kroczków. Efekty nie będą widoczne od razu. Z pewnością będą one jednak trwałe. 

Jak zabrać się do noworocznych postanowień? 

Przede wszystkim musimy ustalić, w jakim miejscu naszego życia się znajdujemy. Posłuży nam do tego stworzenie koła życia. Informacje, jak to zrobić, znajdziecie w artykule Podsumowanie roku 2019

Macie już swoje koło życia? Z której sfery swojego życia nie jesteście zadowoleni? Którą chcecie  utrzymać na takim samym poziomie? A może jakiś aspekt waszego życia w przyszłym roku nie jest dla was ważny? 

Proponuję każdą sferę życia zapisać na osobnej kartce. Postanowienia noworoczne nie mogą się bowiem ograniczać do nic nieznaczących, niekonkretnych postanowień typu: schudnę, zostanę milionerem, zwiedzę cały świat, stanę się idealnym rozmówcą itd. Noworoczne postanowienia to ogrom pracy - analizy celów oraz planowania, w jaki sposób chcemy osiągnąć sukces w danej dziedzinie. Nie wystarczy postanowić, że zmienimy coś w naszym życiu. Koniecznie musimy sprecyzować, w jaki sposób chcemy tego dokonać.

I tak np. chcąc dokonać pozytywnych zmian w naszym życiu zawodowym, bierzemy pierwszą kartkę. Na samej górze piszemy: "Życie zawodowe". Pod spodem określamy, co chcemy osiągnąć. 

Zmiana pracy? Awans? Szacunek? Czterdziestogodzinny tydzień pracy, a nie liczne nadgodziny? Lepsze stosunki ze współpracownikami lub z pracodawcą? 

Gdy już określicie swoje oczekiwania, zastanówcie się, co musicie zrobić w tym kierunku. Czyli obierzcie swoją drogę! 

Śledzić oferty pracy? Jak często? Wysyłać CV? Ukończyć kurs? Jaki? Zacząć studia? Porozmawiać z przełożonym? Być bardziej asertywnym? Jak? Wyjaśnić konflikty? Nie dawać wciągać się niepotrzebnie w gierki swoich koleżanek? Nie plotkować w pracy? Mieć większy dystans do ludzi, z którymi nie możesz znaleźć wspólnego języka? 

Wasz sukces w tej dziedzinie życia, zależy od tego, ile pracy, czasu i serca włożycie w rozłożenie tego problemu na części pierwsze. Jeśli zrozumiecie swoje potrzeby i wyznaczycie sobie drogę postępowania, której będziecie trzymać się konsekwentnie, gwarantuję wam, że wasze życie zawodowe ulegnie poprawie. 

Tak samo powinniście podejść do każdego problemu. 

Kolejna kartka... Finanse? 

Co chcecie osiągnąć w tej sferze? Jak ma się ona zmienić?

Ledwo wiążecie koniec z końcem? Chcecie mieć zawsze jakieś zaskórniaki na czarną godzinę lub na wymarzoną podróż? Uważacie, że powinniście więcej zarabiać? A może chcecie ograniczyć wydatki?

Jak to osiągniecie?

Może warto postanowić, że co miesiąc będziecie odkładać jakąś część pensji? A może uda się wam wynegocjować podwyżkę? Zastanówcie się, jak przekonać szefa, że na nią zasługujecie? Przygotujcie sobie listę obowiązków i zasług dla firmy. W końcu pracujecie w firmie od lat i odwalacie kawał dobrej roboty! Czy znaleźlibyście czas na pracę dodatkową? Wygodniej będzie ograniczyć wydatki? Jesteście świadomi, że wydajecie zbyt wiele? Zaplanujcie duże wydatki. Postanówcie, że będziecie sporządzać listę zakupów (nawet tych drobnych) i będziecie się jej trzymać. A może zakup rzeczy bardzo wartościowych będziecie odkładać o tydzień/ miesiąc, by po tym czasie ponownie rozpatrzyć, czy naprawdę tego potrzebujecie? Co zrobić, by nie wydawać pieniędzy, których się nie ma? Poprosić znajomych i rodzinę, by nie pożyczali nam pieniędzy, chociaż prosilibyśmy ich o nie na kolanach? Zrezygnować z kart kredytowych?

Chcecie zadbać o zdrowie? 

Co to znaczy? Ruch? Zdrowe odżywianie? Alternatywne leczenie? Wizyta u lekarza i badania kontrolne? Jakie? Ograniczenie stresu? Regularny tryb życia? Ograniczając używki tj. papierosy, czy alkohol? 

Co znaczy ruch? Jak często chcecie uprawiać sport? Jaki to będzie sport? Jak ma dokładnie wyglądać wasze odżywianie? Skorzystacie z pomocy dietetyczki, a może sami będziecie sobie tworzyli jadłospis na każdy dzień/ tydzień? Ograniczyć stres? Jak tego dokonać? Z pomocą psychologa? Jogi? A może naturalne środki wyciszające? 

Jaka sfera życia jest jeszcze dla was ważna? 

Hobby? 

Lubicie zwiedzać ciekawe miejsca? Czytać interesujące książki? Kochacie gotować?

Zaplanujcie, jakie miejsce chcecie zobaczyć w tym roku? Ustalcie, ile książek chcecie przeczytać. Czy będzie to jedna miesięcznie? A może jedna tygodniowo? Zaplanujcie sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy to ugotujecie coś zupełnie nowego itd. itd. 

Tak samo zaplanujcie każdą dziedzinę swojego życia. 

Wytrwałość i sukces, który odniesiecie w jednej dziedzinie, w której przyszło wam to łatwo, będą dodawały wam siły, by trzymać się pozostałych postanowień, których dotrzymać jest wam trudniej. Oczywiście należy pamiętać o tym, by postanowienia na przyszły rok były realne do zrealizowania. Pamiętajmy o metodzie małych kroczków – jedna książka na miesiąc, jedna wycieczka na trzy miesiące, biegi dwa razy w tygodniu, zamiast dwadzieścia papierosów – dziesięć, 5 % pensji regularnie odkładane to większy sukces, niż odłożenie jednorazowo 10 % i zrezygnowanie z dalszego oszczędzania. Dobrze przemyślane postanowienia noworoczne nie są złe. 

Tak rozpisane postanowienia dotyczące różnych sfer waszego życia trzymajcie zawsze pod ręką. Może wam się wydawać, że przecież będziecie o nich pamiętali. Warto jednak regularnie do nich zaglądać i sprawdzać, czy idziecie we właściwym kierunku. Jeśli macie taką możliwość, warto nawet niektóre przykleić w widocznym miejscu. Np. plan odżywiania na lodówkę, odchudzania w łazience na ścianie obok wagi lub w kąciku, w którym ćwiczycie… 

Powodzenia. W pełni zmotywowana biorę się za spisanie moich postanowień. 😊 Rok 2020 będzie dobry! 👍👍👍

 

Komentarze