Ustawianie szteli

Praca w opiece w Niemczech - Jak ustawić sztelę

Co to znaczy „ustawiać sztelę”? Czy powinno się to robić? Jeśli tak, w jaki sposób? Niektórzy kojarzą „ustawianie szteli” z rozstawianiem seniorów po kątach. Bulwersują się, atakują opiekunów, którzy chcą sobie zorganizować sztelę w taki sposób, by dobrze im się na niej pracowało, by chętnie na nią wracali oraz by każdemu kolejnemu opiekunowi pracowało się lżej.

Praca w opiece w Niemczech – na czym polega ustawianie szteli

Miałam zmienniczkę, z którą przepracowałam w jedynym miejscu sporo czasu. Gdy nasza podopieczna znalazła się w domu starców, obie długo nie mogłyśmy znaleźć pracy, w której warto byłoby zostać. Pamiętam, jak Edyta dzwoniła do mnie, gdy znalazła w miarę chodzące małżeństwo. Namawiała mnie, żebym ją zmieniła.

- Ty byś wszystko ustawiła. Zmieniałybyśmy się tutaj. Oni naprawdę są sprawni – mówiła.

Ustawianie szteli nie jest przyjemne. To bardzo niewdzięczny obowiązek. Osoba, która porusza trudne tematy, na długo pozostanie w pamięci seniora oraz jego rodziny, jako roszczeniowa opiekunka osób starszych, która sprowadziła ich na ziemię. 

Tymczasem z pracy, jaką opiekunka osób starszych włoży w ustawianie szteli, czerpie korzyści wiele osób:

  1. Każda kolejna opiekunka seniora (o ile będzie potrafiła to docenić i nie wyrwie się przed szereg, chcąc pokazać, jaka to jest pracowita, gospodarna oraz czego to ona nie potrafi). 
  2. Senior oraz jego rodzina, którzy będą wiedzieli na czym stoją oraz czego mogą wymagać od opiekunki osób starszych. Dzięki temu można uniknąć wielu konfliktów. 
  3. Agencja pracy dla opiekunów, która właściwie jako pierwsza powinna wyjaśnić pewne kwestie (jeszcze przed przyjazdem opiekuna). Wiemy, że mało kiedy to robi.

Ustawianie szteli, czyli co trzeba uzgodnić na początku pracy w opiece w Niemczech

Koordynatorzy podpisują umowę z rodziną i są przekonani, że na tym kończą się ich obowiązki.
Opiekun seniora powinien jedynie zorganizować sobie dzień pracy. Ponieważ jednak koordynatorzy często zaniedbują swoje obowiązki, musi on ustalić szczegóły dotyczące tak elementarnych zagadnień, jak: 

Dopiero gdy wykona pracę koordynatora, może zorganizować sobie dzień pracy

Pamiętajmy, że wykonujemy kilka zawodów równocześnie przez cały dzień. Nie może dochodzić do takich sytuacji, że jesteśmy na każde wezwanie seniora. To my musimy zorganizować sobie dzień tak, aby mieć regularnie czas na odpoczynek. Wstając z rana zarówno opiekun seniora, jak i senior, powinni wiedzieć, jak będzie wyglądał ich dzień. Jeśli włoży się wystarczająco dużo pracy w ustawianie szteli, przez cały pobyt nikt nikim nie będzie musiał dyrygować. Ani opiekun podopiecznym, ani podopieczny opiekunem.

Uważasz, że sztele powinno się ustawić, czy lepiej przyglądać się, co przyniesie czas?

Komentarze