Jak zostać blogerem


O czym pisać na blogu

Jak zostać blogerem? Czy warto prowadzić bloga? O czym pisać na blogu? Rozmyślasz nad założeniem bloga, ale obawiasz się, że nikogo nie będzie interesowało to, co masz do powiedzenia? Zrób pierwszy krok! 

O czym pisać na blogu

Wiele osób chciałoby prowadzić bloga, ale nie wie, o czym pisać na blogu. Najlepiej poruszać na blogu tematy, które dotyczą cię osobiście, którymi interesujesz się od dłuższego czasu oraz na których dobrze się znasz. 

Jeśli jedynym powodem, by założyć bloga, jest zarabianie na blogu, poważnie bym się zastanowiła, czy taka motywacja jest wystarczająca. Prowadzenie bloga to ogrom pracy bez gwarancji, że odniesie się sukces. 

Tworzenie bloga oraz pisanie kolejnych artykułów powinno sprawiać ci przyjemności. W przeciwnym razie możesz bardzo szybko poczuć się zmęczony i zniechęcony. Czytelnik to wyczuje i niechętnie będzie do ciebie zaglądał. 

Gdzie założyć bloga

Gdy zdecydujesz się na prowadzenie bloga, musisz zadecydować, gdzie założyć bloga. Z bezpłatnych platform masz do wyboru kilka. Wiodące platformy to są WordPress i Blogger

Osobiście zdecydowałam się na założenie bloga na Bloggerze i nie żałuję. Jest on prosty w obsłudze. Ma szablony do wyboru, wiele gadżetów, które łatwo się wstawia. Możesz na nim umieszczać reklamy Google AdSense, na których z czasem będziesz zarabiał. Z tego co pamiętam, jest to możliwe po sześciu miesiącach prowadzenia bloga. Ja mogłam wstawić reklamy dużo wcześniej, ponieważ pisałam mnóstwo artykułów oraz miałam ogromną ilość wejść na bloga. Poza tym możesz korzystać ze statystyk Google Analytics. Wszystko to dzieje się niemal automatycznie. Jesteś informowany o kolejnych możliwościach i otrzymujesz wskazówki, jak z nich skorzystać. Wykupienie własnej domeny z Bloggerem jest również bajecznie proste. 

Jaką domenę wybrać

Po wyborze platformy czas na wybór domeny. Jaką domenę wybrać? Dobrze jest zdecydować się na taką domenę, która będzie mówiła, o czym jest blog. Do nazwy mojego pierwszego bloga podchodzę emocjonalnie, a nie praktycznie. Natomiast mój każdy kolejny blog będzie miał domenę zdradzającą, o czym jest blog np. www.seniorenbetreuung24.blogspot.com

Gdzie reklamować bloga

Masz blog, domenę, wybierasz szablon, wstawiasz gadżety, piszesz pierwszy artykuł... Czekasz i okazuje się, że w ciągu kilku dni nikt go nie przeczytał. Twój blog jest mało widoczny w wyszukiwarkach. Musisz go rozreklamować. Jak i gdzie reklamować stronę www?

Reklamowanie bloga na Facebooku

Świetnie sprawdza się reklamowanie bloga na Facebooku. Osobiście z Facebooka mam najwięcej wejść na bloga. Musisz jednak znaleźć grupy, które tematycznie są podobne do treści na twoim blogu. U mnie nie było trudno. Wstrzeliłam się w grupy dla opiekunów. Jeśli chcesz pisać recenzje książek, warto poszukać grupy ludzi, którzy lubią czytać książki, jeśli chcesz prowadzić blog kulinarny, znajdź grupy, gdzie ich uczestnicy dzielą się przepisami itd. Wrzucając na Facebooka link do artykułu na twoim blogu warto napisać kilka słów od siebie. Ważne jest też, abyś stał się częścią danej grupy oraz udzielał się na niej. W przeciwnym razie możesz zostać odebrany, jak intruz, który szuka jedynie, gdzie reklamować swojego bloga, a którego mało interesuje to, co inni mają do powiedzenia. Nie będziesz lubiany, będziesz drażnił innych swoją obecnością, a twoje posty mogą być usuwane lub administrator grupy nawet ich nie udostępni. Reklama bloga na grupach na Facebooku działa na zasadach "ty zrobisz coś dla nas, my zrobimy coś dla ciebie". Administratorom, czy założycielom grupy zależy, aby działo się na niej wiele. Przyciąga to nowych uczestników. Jeśli będziesz na niej aktywny, a twoje artykuły będą związane z tematyką grupy, nie powinieneś mieć problemów z umieszczaniem na niej swoich linków do swoich artykułów.

Reklamowanie bloga na forach internetowych

Drugim miejscem, gdzie reklamowanie bloga może przynieść pozytywne skutki i przyciągnie nowych UU są różnego rodzaju fora internetowe. Oczywiście fora powinny być zgodne z tematyką twojego bloga. Niestety na wielu z nich nowi uczestnicy nie mogą wrzucać linków. Często nie są też mile widziani. Na początku trzeba się wkupić w łaski stałych bywalców, co bywa trudne. Osobiście stwierdziłam, że szkoda zachodu, gdyż czas, jaki trzeba poświęcić, by zaistnieć na forum jest nieproporcjonalny do korzyści, jakie przyniesie zamieszczenie na forum linka do artykułu na blogu. Być może jednak jesteś już stałym uczestnikiem na jakimś forum. Wówczas warto z tego skorzystać i poinformować na nim o tym, że piszesz bloga, podawać linki do kolejnych artykułów, zapraszać do dyskusji na dany temat. 

Jeśli czytasz wiele artykułów w internecie na podobne tematy, o których sam piszesz, warto w komentarzu napisać kilka słów odnośnie tego, co przeczytałeś i dodać, że prowadzisz bloga, na którym poruszasz podobne tematy. 

Reklamowanie bloga "pocztą pantoflową", czyli z pomocą znajomych

"Poczta pantoflowa" to doskonała reklama bloga. Warto poprosić rodzinę oraz znajomych, aby zaglądali na twojego bloga. Jeśli uznają oni, że jest on interesujący, z pewnością polecą go dalej. 

Nowych czytelników możesz również zdobyć umieszczając swojego bloga w katalogu blogów. Ja skorzystałam z katalogów najlepsze.blogi.pq.pl oraz ze www.zblogowani.pl, który niestety przestał już istnieć. 

Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga

Sama treść to nie wszystko!

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie bloga, z pewnością prócz ciekawych tematów będziesz potrzebował zdjęć. Często to właśnie one przykuwają uwagę. Dobrze mieć więc smartphone z dobrym aparatem. Pomocny może okazać się program do edycji zdjęć. Możesz zdecydować się również na darmowe zdjęcia na bloga dostępne w internecie. 

Jak dobrze wybrać tytuł artykułu

By zwrócić uwagę czytelnika na artykuł, warto też dobrze pomyśleć nad jego tytułem. Czasami to właśnie dobrze dobrany tytuł artykułu decyduje o tym, czy ktokolwiek zainteresuje się tym, co napisałeś. Tytuł artykułu może mówić, o czym jest artykuł, ale nie musi. Może być on zagadkowy, a nawet prowokujący. 

Prowadząc blog powinieneś liczyć się z tym, że będziesz musiał poświęcić mu mnóstwo czasu. Możesz spotkać się z krytyką. Również z niesłuszną i krzywdzącą. Jednak jeśli robisz to z przekonania, każdy komentarz oraz każda wiadomość od czytelnika, który docenia to, co robisz, będzie wywoływał uśmiech na twojej twarzy, sprawiał ci radość oraz motywował do dalszej pracy. 

Jeśli prowadzisz już blog, zachęcam do wrzucenia adresu w komentarzu z krótką informacją, o czym on jest. A może dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z blogowaniem i potrzebujesz zachęty? Podziel się swoimi wątpliwościami. 

Pamiętaj – prowadzenie bloga nic nie kosztuje, a może przysporzyć ci sporo radości. Jeśli się do tego dobrze zabierzesz, może stać się nawet źródłem dochodów lub miejscem, gdzie będziesz promował siebie, swoją firmę, czy np. tak jak ja- własne książki.

Komentarze

  1. Świetny poradnik. Chociaż YouTube dawno już wyprzedził blgowanie to i tak wolę tę formę przekazu. Dlatego zaczęłam prowadzić mojego bloga Walk With Photography. Uznałam, że to najlepszy sposób, żeby rozwijać swoją pasję, poznać fajnych ludzi i mieć swoje małe miejsce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla nieśmiałych pozostaje blogowanie 😉 Pozatym na blogu można chyba więcej przekazać. Zresztą wszystko zależy od tego, co ma się do przekazania. Najlepiej wszystko łączyć w odpowiednich proporcjach.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska