Dieta w chorobie Hashimoto – Agata Lewandowska

dieta agaty lewandowskiej

Okładka książki Agaty Lewandowskiej "Dieta w chorobie Hashimoto" i tytuł są bardzo zachęcające. Zwłaszcza dla osób, które od lat mają problemy z tarczycą. Tytuł jest obiecujący. Dodaje on wiary, że dzięki właściwej diecie poczujemy się lepiej. W rzeczywistości porady Agaty Lewandowskiej dotyczące diety w chorobie Hashimoto to zaledwie około trzydzieści stron książki. Dalszą część książki stanowią przepisy kulinarne - przekąski, zupy, pierwsze dania, desery i pieczywo. 

Przepisy kulinarne Agaty Lewandowskiej na dania bezglutenowe i bez laktozy

Przepisy w książce Agaty Lewandowskiej "Dieta w chorobie Hashimoto" na potrawy są interesujące, łatwe do wykonania. zawierają wiele ciekawych, smacznych i zdrowych składników, które znamy, ale których raczej nie stosujemy w tradycyjnej kuchni i których sami nie połączylibyśmy w podany tutaj sposób. Przy każdym przepisie jest zaznaczone, czy dana potrawa zawiera pszenicę, gluten, mleko lub laktozę. 

Podstawowe informacje o chorobie Hashimoto i chorobach współistniejących w książce Agaty Lewandowskiej "Dieta w chorobie Hashimoto

Z jednej strony poczułam się zawiedziona książką "Dieta w chorobie Hashimoto" Agaty Lewandowskiej. Właściwie jest to bardziej książka kucharska, niż poradnik, jak radzić sobie z chorobą. Z drugiej strony trzydzieści stron z informacjami o chorobie Hashimoto i chorobach współistniejących to kompendium wiedzy. Dowiedziałam się z nich kilku interesujących rzeczy, o których przez lata choroby nie poinformował mnie żaden lekarz i których nie wyczytałam w żadnym innym źródle. 

Byłam świadoma, że leki na niedoczynność tarczycy należy spożywać pół godziny przed posiłkiem. Intuicyjnie śniadanie jadłam nawet godzinę po spożyciu tabletki. Okazuje się, że słusznie, gdyż u niektórych lewothyroksyna może wchłaniać się wolniej. Tymczasem mój lekarz przepisywał mi coraz większą dawkę, zamiast skupić się na tym, jak przyjmuję leki. Byłam świadoma, że należy ograniczyć, a właściwie wyeliminować soję. Wiedziałam, że spożycie kawy należy przesunąć o 2-3 godziny od przyjęcia leków. Nie wiedziałam natomiast, że nabiał również spowalnia wchłaniania się lewotyroksyny. Agata Lewandowska wspomina również o tym, w jaki sposób należy przyjmować inne lekarstwa, które mogą osłabiać działanie lewotyroksyny. Dla mnie są to wskazówki na wagę złota, gdyż staram się zredukować dawkę leku. Niestety w chwili obecnej odbija się to negatywnie na moich wynikach. Mam nadzieję, że zachowując odstęp między przyjmowaniem leku, a śniadaniem, kawą, czy spożyciem nabiału poprawię swoje wyniki przy jednoczesnym zastosowaniu mniejszej dawki leku. 

Osoby cierpiące na choroby współistniejące tj.:
  • celiakia;
  • cukrzyca;
  • łuszczyca;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • zespół policystycznych jajników;
  • zaburzenia lipidowe;
  • choroby sercowo-naczyniowe;
  • insulinooporność;
znajdą w książce Agaty Lewandowskiej "Dieta w chorobie Hashimoto" kilka intersujących informacji na temat tych schorzeń. Mam nadzieję, że równie cennych, jak dla mnie okazały się informacje o chorobie Hashimoto

Książka Agaty Lewandowskiej "Dieta w chorobie Hashimoto" to książka, którą warto przeczytać

Jeśli ktoś zdecyduje się na przeczytanie książki Agaty Lewandowskiej "Dieta w chorobie Hashimoto", radzę nastawić się na książkę kucharską z ulotką dotyczącą choroby Hashimoto i chorób współistniejących. Niemniej jednak warto było znaleźć tych kilka drogocennych wskazówek, jak i przypomnieć sobie, że w tym wszystkim ważne są nie tylko leki, suplementacja (magnez, jod, cynk, selen, żelazo, fosfor, sód potas, witaminy A, C, D, E i witaminy z grupy B), ale przede wszystkim należy pamiętać o zdrowym stylu życia - zwracać uwagę na spożywane pokarmy, więcej się ruszać i znaleźć sposób na stres, który przyczynia się do wielu chorób dwudziestego pierwszego wieku. 

Książkę Agaty Lewandowskiej "Dieta w chorobie Hashimoto" polecam wszystkim tym, którzy zmagają się z wymienionymi w książce chorobami, jak i tym, którzy chcą się zdrowo odżywiać, a brakuje im pomysłu na pyszne i zdrowe posiłki. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawych przepisów. 

A czy ktoś z was cierpi na Hashimoto? Jak sobie radzicie z tą chorobą? Czy prócz spożywania regularnie tabletek robicie coś więcej?

Komentarze