Cudowny chłopak - propozycja filmowa


Cudowny chłopak, Wonder

Reżyser:
Stephen Chbosky
Obsada:
Auggie - Jacob Tremblay
Nate - Owen Wilson
Isabel - Julia Roberts
Vii - Izabela Vidovic

Cudowny chłopak (Wonder) to opowieść o chłopcu, który z powodu choroby genetycznej ma zdeformowaną twarz. Jego rodzice (zwłaszcza matka) od momentu urodzin Auggie'ego poświęcali mu niemal całą uwagę. Niestety często kosztem córki - Vii. Chłopiec początkowo uczy się w domu. Jego życie poznajemy w momencie, gdy zaczyna on naukę w szkole. Nie są to chwile łatwe, ani dla niego, ani dla jego rodziny, ani dla rówieśników, którzy nie do końca wiedzą, jak go traktować.

Dla mnie równie ciekawe, jak historia Auggie'go, były problemy pozostałych bohaterów filmu. 

Jego siostra dorastała w cieniu potrzeb i problemów brata. Doskonale sobie z tym radziła. Wspierała go na każdym kroku, nawet, gdy sama doświadczała przykrości i nie miała z kim się tym podzielić. 

Rodzice przyjaciółki Vii - Mirandy, rozwodzą się. Również ona stara się sama radzić sobie z problemami, które wynikają z rozstania jej rodziców. Odsuwa się od ludzi, którzy są jej bliscy - od Vii i jej brata. Odebrałam wrażenie, że jej zdaniem Vii dorastała w idealnej rodzinie. Tymczasem tak naprawdę wszystko zależy od punktu widzenia. 

Justin to chłopak Vii. On również ma swoją bolączkę - jest jedynakiem i nie czuje się dobrze z tym, jak jest traktowany przez rodziców.

Ciekawa postać to Julian. Utrudnia on Auggie'mu start w szkole, dokuczając mu i nastawiając kolegów przeciwko niemu. Dopiero poznając jego rodziców, jesteśmy w stanie zrozumieć jego postępowanie i widzimy w nim ofiarę, a nie oprawcę. 

Cudowny chłopak to tak naprawdę historie wielu ludzi, mające na celu pokazanie nam, że każdy z nas boryka się ze swoimi problemami. Najczęściej robi to w samotności. Historia głównego bohatera jest wzruszająca. Mnie bardziej wzruszyły jednak historie osób, które żyły w jego cieniu. Uważam, że to niesprawiedliwe, że często dostrzegamy jedynie te wielkie krzywdy i skupiamy się na nich, nie zwracając uwagi na resztę świata, a tak naprawdę każdy zasługuje na naszą uwagę, wsparcie i od czasu do czasu potrzebuje dobrego słowa, by móc iść dalej. 

Zdeformowana twarz Auggie'ego powinna być dla nas symbolem. Symbolem inności, kompleksów, bolączek, z którymi większość z nas musi sobie radzić. Czasami przez całe życie. Nie zawsze znajdując siłę w sobie i wsparcie w osobach bliskich. 

Komentarze