Działanie wody wodorowej w chorobie Parkinsona

Artykuł gościnny

choroba Parkinsona

Wykazano, że wodór cząsteczkowy (H2) działa jako przeciwutleniacz terapeutyczny i hamuje uszkodzenie mózgu poprzez buforowanie skutków stresu oksydacyjnego. Przewlekły stres oksydacyjny powoduje choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona (PD).

Pokazujemy w tym artykule, że picie wody zawierającej H2 znacznie zmniejszyło utratę neuronów dopaminergicznych w mysim modelu PD przy użyciu zarówno intensywnego, jak i długotrwałego podawania 1-metylo-4-fenylo-1,2,3,6-tetrahydropirydyny (MPTP). Zależność od stężenia H2 wykazała, że ​​wodór już od 0,08 ppm miał prawie taki sam efekt jak nasycona wodorem woda (1,5 ppm). Została zindukowana przez MPTP akumulacja komórkowej 8-oksoguaniny (8-oxoG), markera uszkodzeń DNA oraz 4-hydroksynonenalu (4-HNE). Markery peroksydacji lipidów były istotnie obniżone w szlaku dopaminergicznym w nigro-prążkowiu u myszy pijących wodę zawierającą H2, natomiast produkcja nadtlenku (O2·-) wykrywana przez wewnątrznaczyniowe wstrzyknięcie dihydroetydyny (DHE) nie została znacznie zmniejszona.

Nasze wyniki wskazują, że niskie stężenie H2 w wodzie pitnej może zmniejszyć utlenianie stresu w mózgu. Dlatego picie wody zawierającej H2 może być przydatne w życiu codziennym, aby zapobiegać lub minimalizować ryzyko stresu oksydacyjnego i neurodegeneracji związanego ze stylem życia.

Choroba Parkinsona – co ją powoduje?

Badacze udowodnili, że wodór cząsteczkowy (H2) selektywnie redukuje rodnik hydroksylowy, najbardziej cytotoksyczny z reaktywnych form tlenu (RFT), dzięki czemu może skutecznie chronić komórki. Wdychanie gazu H2 silnie stłumiło niedokrwienie i reperfuzyjne uszkodzenie mózgu, a picie wody nasyconej wodorem zapobiegało negatywnym skutkom wywołanym stresem oksydacyjnym lub tworzeniem się nadtlenków.

Utleniający stres, związany z uszkodzeniem mitochondriów, jest również główną przyczyną choroba Parkinsona. PD jest uważana za nieuleczalną chorobę neurodegeneracyjną z patologicznymi zmianami neuronów dopaminergicznych istoty czarnej (SN) i czarno prążkowia, prowadzącymi do zaburzeń ruchowych jak drżenie, sztywność i akinezja. Model PD oparty na 1-metylo-4-fenylo-1,2,3,6-tetrahydropirydynie (MPTP) ma istotne znaczenie w wyjaśnieniu molekularnej kaskady śmierci komórek w neuronach dopaminergicznych, a także w odkryciu genów PD.

Sam MPTP nie jest toksyczny i jako związek lipofilowy może krzyżować barierę krew-mózg. W mózgu MPTP jest metabolizowany do toksycznego kationu 1-metylo-4-fenylopirydyniowego (MPP +) przez enzym oksydazę monoaminową B (MAO-B) w gleju komórki. MPTP ma dość selektywną zdolność powodowania śmierci neuronów w komórkach dopaminergicznych. Dzieje się tak najwyraźniej poprzez wychwyt o wysokim powinowactwie poprzez transporter dopaminy (DAT), która została uwolniona z komórek glejowych. Wewnątrz neuronów dopaminergicznych MPP + interferuje z kompleksem I łańcucha transportu elektronów, a składnik metabolizmu mitochondrialnego, który prowadzi do śmierci komórki i powoduje gromadzenie się wolnych rodników, przyczyniają się do dalszego niszczenia komórek.

Wodór a choroba Parkinsona

Obecnie związki przeciwutleniające są powszechnie uznawane za potencjalne terapeutyczne w leczeniu chorób związanych ze stresem oksydacyjnym. W pewnym zakresie leki przeciwutleniające i substancje przeciwutleniające w żywności przetestowano na modelu myszy MPTP. Nie tylko przeciwutleniacze w żywności, ale także w wodzie pitnej przyniosłyby wielką korzyść w porównaniu z innymi formami terapii przeciwutleniającej. Zostało udowodnione, że picie elektrolizowanej wody nasyconej H2 wykazało efekt w redukcja stresu oksydacyjnego u szczurów, a mierzone było utlenionym moczem guanina i nadtlenkiem lipidów wątrobowych.

Picie wody nasyconej H2 zamiast wdychania gazu H2 zapobiega zaburzeniom funkcji poznawczych poprzez redukcję stresu oksydacyjnego. Według Nagata i współpracowników nawet w wodzie pitnej wodór molekularny może zostać dostarczony do krwi w ciągu kilku minut. Korzystając z powszechnie akceptowanego modelu wyładowań niezupełnych, przetestowaliśmy efekt używania wody pitnej zawierającej H2 przy stracie wywołanej MPTP w neuronach dopaminergicznych. Tutaj pokazujemy, że picie wody H2 może potencjalnie zapewniać dużą przewagę nad innymi formami terapii antyoksydacyjnych, szczególnie w przypadku przewlekłych stanów patologicznych jak PD.

To badanie pokazało, że woda pitna zawierająca H2 osłabiła ostre neurotoksyczne działanie MPTP na neurony dopaminergiczne. Woda H2 była również skuteczna w zaburzeniu zachowania spowodowanym przewlekłym podawaniem MPTP, głównym objawem choroby Parkinsona (PD). Okazało się, że nawet niskie stężenie H2 w wodzie pitnej wykazuje działanie ograniczające utratę apetytu wywołaną MPTP neuronów dopaminergicznych i włókien neuronalnych na szlaku nigro-prążkowia. Woda H2 zmniejszyła również ilość produktów utleniających pochodzących z ROS, takich jak 4-HNE i 8-oxoG, które byłyby głównymi przyczynami apoptozy neuronów w układzie neuronów dopaminergicznych. W ten sposób nasze badanie może utorować drogę do nowej strategii neuroprotekcyjnej z użyciem wody H2 u pacjentów z PD.

Tłumaczenie własne Symec Consulting jonizatory.eu na podstawie Hydrogen in drinking water reduces dopaminergic neuronal loss in the 1-methyl-4-phenyl-1,2,3,6-tetrahydropyridine mouse model of Parkinson's disease, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19789628/

Symec Consulting
Oferujemy jonizatory wody oraz oczyszczacze powietrza. Akredytowany dystrybutor w Polsce.

Komentarze