Źródło |
Dzień Górnika to święto obchodzone 4. grudnia. Szczególnie jest ono bliskie Ślązakom. Dzień ten jest dniem, w którym doceniamy ciężką pracę górników, geologów oraz osób pracujących w przemyśle wydobywczym paliw kopalnych. Tego dnia swoje imieniny obchodzą wszystkie Barbary.
Św. Barbara patronką Górników
Dlaczego św. Barbara została patronką górników? Gdy ojciec Barbary dowiedział się, że została ona chrześcijanką, chciał ją zabić. Dziewczyna znaczęła uciekać i modlić się do Boga o ratunek. Bóg wysłuchał jej prośby. Barbara znalazła schronienie w podziemnej pieczarze.
Tradycja górnicza
Barbórka rozpoczyna się uroczysta Mszą Świętą w kościele lub w cechowni. Następnie ma miejsce uroczysta defilada, podczas której orkiestra górnicza gra swój hymn. Miejsce mają uroczyste akademie i spotkania. W koncertach, występach artystycznych oraz zabawach biorą udział całe rodziny górnicze.
Egon – Górnicza rodzina
Stój górnika
Czako – czapka górnika
Czako to charakterystyczna czapka z pióropuszem z kogucich piór, którym kiedyś wymiatano drobny gruz. Kolor piór określa rangę górnika:
- kolor zielony – dyrektor górniczy;
- biały – inżynier;
- czarny – górnik;
- czerwony – członek orkiestry;
- czerwono-biały – dyrygent orkiestry.
Godło górnicze
Każde czako ma godło górnicze – perlik i żelazko (młot i krótki kilof).
Czarny mundur z metalowymi guzikami (guzik po śląsku to knefel)
Białe rękawiczki
Flaga Górnicza
Hymn górniczy
- zasypanie;
- wybuchy gazów;
- porażenie;
- zatrucia.
Tereny górnicze należały niegdyś do najbogatszych regionów. Dziś wiele kopalni jest zamykanych, gdyż są nierentowne oraz przechodzi się na inne źródła energii, które są mniej szkodliwe dla środowiska. Dzień górnika w dalszym ciągu świętuje się bardzo uroczyście. Stało to się polską tradycją. Transmisję Mszy Świętej oraz z defilady ogląda cała Polska.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska