Jak zadbać o stopy seniora – podolog to dobra decyzja

co to jest fusspflege

Seniorzy wraz z wiekiem stają się mniej mobilni. Dla wielu osób starszych samodzielna pielęgnacja stóp staje się niemożliwa. Tymczasem zadbane stopy to nie tylko kwestia estetyki oraz poczucia komfortu, ale i kwestia zdrowia. Jak zadbać o stopy seniora?


Podologia

Co to jest podologia? To nauka zajmująca się stopami. Z języka greckiego podos znaczy stopa, a logos to nauka. Podologia to bardzo ważna dziedzina. Niestety w Polsce dopiero raczkuje.

Podolog

Co robi podolog? 

Podolog to ktoś w rodzaju pedikiurzysty. Wykonuje on podstawowe zabiegi tj.:

 • obcinanie paznokci;
 • usuwanie zrogowaciałego naskórka.

Podolodzy dbają jednak nie tylko o to, aby stopa była piękna. Zadaniem podologa jest profilaktyka oraz leczenie stóp. Podolog poprzez właściwą pielęgnację stóp powinien zapobiec powstawaniu zmian chorobowych. Jeśli takowe zmiany się pojawią, podejmuje on leczenia lub kieruje pacjenta do innego specjalisty tj. diabetolog, ortopeda, chirurg, czy dermatolog.

Co leczy podolog?

Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych tj. jak obcinanie paznokci oraz usuwanie zrogowaciałego naskórka podolog wykonuje następujące zabiegi podologiczne:

 • usuwanie odcisków;
 • usuwanie brodawek;
 • usuwanie modzeli;
 • usuwanie nagniotków;
 • usuwanie kurzajek;
 • leczenie grzybicy stóp oraz paznokci;
 • leczenie wrastających paznokci;
 • leczenie deformacji palców (Hammertoe);
 • leczenie łamiącej się płytki paznokciowej;
 • leczenie przebarwień paznokci;
 • leczenie haluksów;
 • profilaktyka oraz leczenie stopy cukrzycowej.

Podolog jest to inaczej mówiąc lekarz od paznokci oraz stóp.

Wizyta u podologa

Kiedy udać się do podologa?

Do podologa warto udać się, jeśli pielęgnacja stóp sprawia nam trudności lub gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany na stopach. Podolog rozpozna zmiany, znajdzie przyczynę oraz zajmie się leczeniem. Dobry specjalista doradzi również, w jaki sposób dbać o stopy oraz pomoże w doborze odpowiedniego obuwia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje do innego specjalisty.

Kto korzysta z usług podologa?

W Polsce z wizyt u podologa korzystają najczęściej sportowcy. Niestety seniorzy nie mają jeszcze w zwyczaju, by korzystać z usług tego specjalisty. Tymczasem zabiegi podologiczne są idealne dla seniorów. Bardzo często mają oni problemy z grzybicą stóp oraz paznokci, zrogowaciałym naskórkiem, twardymi przebarwionymi paznokciami i ich stopy wymagają właściwej pielęgnacji, która w domu jest trudna. Podolog przy użyciu specjalistycznego sprzętu właściwie zadba o stopy seniora. Regularna pielęgnacja oraz leczenie stóp zapewni seniorom poczucie komfortu oraz złagodzi dolegliwości wynikające ze zmian chorobowych stóp. W stałym kontakcie z podologiem powinny być również osoby cierpiące na stopę cukrzycową.

Zespół stopy cukrzycowej (ZSC)

Co to jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to jedno z powikłań cukrzycy. Stopy chorego są niedostatecznie ukrwione. W skutek tego chory ma mniejszą wrażliwość na ból, rany oraz owrzodzenia goją się powoli. Stopa cukrzycowa utrudnia samodzielność. Może być nawet powodem amputacji kończyn. Dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, właściwa pielęgnacja oraz podjęcie leczenia. Nie bez znaczenia w profilaktyce stopy cukrzycowej są właściwa dieta (zalecana jest dieta śródziemnomorska), odciążenie stóp oraz odpowiednie obuwie. Podolog podczas regularnych wizyt w gabinecie podologicznym zadba o właściwą pielęgnację stóp oraz będzie obserwował zmiany naskórka. Osoba cierpiąca na stopę cukrzycową nie odczuwa bólu. W związku z tym może przeoczyć wszelkie zmiany chorobowe. Jest to niezwykle niebezpieczne ze względu na powolne gojenie się ran u diabetyków.

Domowe sposoby pielęgnacji stóp

Pielęgnacja stóp jest również możliwa w domu. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy żadnych zmian chorobowych. Zabiegi pielęgnacyjne stóp, jakie wykonujemy w domu to:

 • codzienna higiena – koniecznie należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu stóp;
 • kąpiele wodne z dodatkiem soli – sole do stóp pobudzają ukrwienie naskórka, zmiękczają naskórek, hamują rozwój grzybicy;
 • złuszczanie naskórka – najlepiej przy pomocy peelingu (nie zaleca się używania tarek);
 • obcinanie paznokci.

Fussplege w Niemczech

Co to jest Fusspfleger?

Fusspfleger to pedikiurzysta/ podolog. W Niemczech wielu seniorów korzysta z usług tego specjalisty.

Czy opiekun osób starszych w Niemczech może obcinać paznokcie?

Rada dla wszystkich opiekunów osób starszych w Niemczech: Trzymajcie się od stóp oraz paznokci podopiecznych z daleka. Naciskajcie, aby do seniora przyjeżdżała mobilna Fusspflege. Najczęściej seniorzy mają schorzenia tj.: odciski, grzybica, czy stopa cukrzycowa. Opiekunom nie wolno pielęgnować oraz leczyć chorych stóp. Praca w opiece w Niemczech rządzi się własnymi prawami. Właściwie w branży opiekuńczej obowiązują pewne przepisy, do których nikt się nie stosuje. Opiekun osób starszych jest odpowiedzialny za to, czego się podejmuje. A do pielęgnacji stóp oraz paznokci seniora nie posiada wiedzy, wykształcenia oraz odpowiedniego sprzętu. Nie dajcie zrzucić na siebie tego obowiązku.

Podolog z dojazdem do domu

Jak przygotować się na wizytę podologa w domu?

Podolog przywozi cały sprzęt ze sobą. Opiekunka powinna przygotować suchy ręcznik, który podolog podłoży pod stopy seniora, aby nie nabrudzić. Fusspflegerin sprząta sama po sobie. Wystarczy przygotować zmiotkę lub mały ręczny odkurzacz. Wizyta podologa w domu trwa około 40-60 minut. Zazwyczaj z góry umawia się na kolejny termin. Przed wizytą podologa nie ma potrzeby, aby moczyć wcześniej stopy. Zabieg usuwania zrogowaciałego naskórka jest przeprowadzony na sucho.


Jak często korzystać z usług podologa?

Najlepiej poradzić się podologa. Jeśli senior nie ma żadnych zmian chorobowych, mogą wystarczyć zabiegi pielęgnacyjne co sześć tygodni. Przy grzybicy stóp lub paznokci, przebarwieniach paznokci, odciskach, czy też stopie cukrzycowej zalecane są wizyty nawet co cztery tygodnie.

Tak długo, jak długo jesteśmy w stanie sami dbać o swoje stopy, możemy robić to w domu. Z biegiem lat staje się to jednak coraz trudniejsze. Warto skorzystać wówczas z usług specjalisty, jakim jest podolog. Zabiegi podologiczne zapewniają nie tylko ładne, ale i zdrowe stopy. Zdrowe stopy znacznie podnoszą komfort życia seniora.


Komentarze