Święta Bożego Narodzenia w opiece w Niemczech to czas premii. Chciałabym móc napisać wysokich premii, ale okazuje się, że są one takie sobie. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to nie tylko czas świąt, ale i okres pandemii, przymusowych testów oraz kwarantanny. Ile wynosi premia za pracę w święta? Czy można nazwać ją premią, czy jest to może należne wynagrodzenie? Które firmy płacą najwięcej? Czy ktoś, kto oferuje najwyższe premie, ma najatrakcyjniejszą ofertę?

Ile wynosi premia świąteczna dla opiekunek w 2020 roku
Oferty pracy w opiece na Święta Bożego Narodzenia
Jaką premię za pracę w opiece w Święta Bożego Narodzenia jest gotowa zapłacić agencja pracy dla opiekunek w roku 2020
Premie świąteczne w opiece mieszczą się w granicach 50-80 euro za każdy dzień świąteczny. Czyli w rzeczywistości jest to dodatkowa dniówka, która należy nam się w związku z przepisami prawa. Dodatkowo opiekun osób starszych ma szansę na premię za szybki wyjazd, za przepracowane wszystkie dni świąteczne łączne z Sylwestrem, czy też za pracę przez dłuższy okres czasu np. przez trzy miesiące. Oczywiście, jeśli zsumuje się wszystkie premie dla opiekuna osób starszych, wyjdzie niebagatelna suma. Niektórym opiekunom w miejsce źrenic pojawiają się euro. Tak przynajmniej myślą agencje pracy dla opiekunów, sumując wszystkie możliwe premie i głosząc światu dobrą nowinę, że można dostać premię świąteczną w wysokości 600 euro.
Premia świąteczna dla opiekunek- na co uważać
Premie świąteczne- kwota brutto i kwota netto
Premie świąteczne w opiece są podawane w netto lub w brutto. Jeśli ktoś ma taki kaprys, a raczej chce wywołać w opiekunach efekt migających euro w oczach, poda kwotę brutto. Radzę zwrócić na to uwagę. Nie dajcie się omamić sumą wszystkich możliwych premii podaną razem. Pytajcie o premię za każdy przepracowany dzień. Żądajcie wyszczególnienia wysokości każdej premii na piśmie. Zwracajcie uwagę na to, by było podane, czy jest to kwota brutto, czy netto.
Premie za przepracowanie wszystkich dni świątecznych lub za długi pobyt
Na premie za przepracowanie wszystkich dni świątecznych oraz za długi pobyt weźcie poprawkę. Nawet jeśli wy jesteście na tyle zaparci, by wytrwać trzy miesiące w kawałku na szteli, nikt nie da wam gwarancji, że przepracujecie wszystkie dni świąteczne lub trzy miesiące. Możecie trafić na złe zlecenie i sami będziecie chcieli zrezygnować, rodzina seniora może mieć kaprys na zmianę opiekunki, czy też stan seniora się pogorszy i skończy on w szpitalu lub u Pana Boga za piecem. Nie liczcie więc pieniędzy, których nikt wam nie zagwarantuje. W ten sposób unikniecie rozczarowania. Osobiście spotkałam się kiedyś z taką sytuacją, że rodzina seniora powiedziała agencji pracy, że potrzebuje opiekunki na stałe, a gdy byłam na miejscu, szybko się okazało, że potrzebowali opiekunki jedynie na czas wojaży po świecie i planowali w porę wypowiedzieć umowę agencji. Takie sytuacje mogą mieć również miejsce w okresie świątecznym.
Wysokość pensji bez premii
Zanim się zachłystniecie wysokością premii świątecznych, zwróćcie uwagę na wysokość pensji. W okresie świątecznym pensje opiekunów kurczą się, jak wełniane sweterki mojej pierwszej podopiecznej po praniu w wysokiej temperaturze. Oferując niższą pensję, można zaoferować bowiem wyższą premię. Logo.
To na tyle moich spostrzeżeń. Większość z was z pewnością sama doszła do takich samych wniosków. Lata doświadczenia wyczulają na pewne triki agencji pracy dla opiekunów. Jednak osoby początkujące mogą nie zwrócić na to uwagi, a obawiam się, że w tym roku jest ich sporo. Agencje pośrednictwa pracy dla opiekunów wyciągają bowiem ręce po ludzi niedoświadczonych, którzy z powodu koronawirsua rozważają wyjazd do pracy w Niemczech. Jak ktoś w spocie reklamowym powie im, że mogą zarobić dwa tysiące euro miesięcznie albo np. 25000 zł (w domyśle- za przepracowany okres), a potem jeszcze usłyszą o premii świątecznej w wysokości 600 euro, to włosy z wrażenia staną im dęba, a umysł zatnie się, aż do czasu, gdy ujrzą wypłatę na koncie. Albo nie ujrzą. Aczkolwiek mnie nigdy to nie spotkało, a różnie zjeżdżałam ze szteli.
Sprawdź, czy opiekunce należy się premia za pracę 1. i 3. maja.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska