Kamień ogrodowy do aranżacji w stylu japońskim

 Artykuł gościnny


Ogród w stylu japońskim jest zupełnym przeciwieństwem ogrodów formalnych oraz nowoczesnych. Nie ma tutaj geometrycznej symetrii i uporządkowanej precyzji. Wręcz przeciwnie – jest urodzaj i gęstość aranżacji, swoboda tworzenia i powrót do natury. Bogactwo roślin, naturalność skał oraz woda – oczka wodne, stawy i tym podobne wodne akcenty ogrodowe.

Jak założyć japoński ogród?

Ogród w stylu japońskim to ukłon w stronę przyrody. Tutaj nie rządzą ludzkie plany, wizje i dążenie do harmonii z żywopłotami i konturami jak od linijki. W ogrodzie japońskim rządzi natura. Taki ogród ma przypominać górskie miejsca, gdzie roślinność, kamień i woda same harmonijnie i naturalnie aranżują przestrzeń. Elegancja, prostota i naturalność, dla której wcale nie musimy mieć wiele miejsca, aby stworzyć orientalny zakątek ogrodowy tuż obok swojego domu.

Na pierwszy rzut oka ogród w stylu japońskim zdominowany jest przez siły natury. Krzewów się nie przycina i nie formuje, a pozwala im swobodnie rosnąć. Każdy element ogrodu japońskiego ma jednak swoje znaczenie i miejsce. Płot możesz zastąpić oplatającymi siatkę pnączami lub bambusem. Szerokie zastosowanie w ogrodzie japońskim znajdzie także kamień ogrodowy, najlepiej sprawdzi się ten przypominający skalne odłamki. Ogród japoński to woda. Przygotujmy oczko wodne, na którego brzeg wysypiemy żwir, grys lub otoczaki. Kamień ogrodowy przyda się także do płytkich akwenów charakterystycznych dla tego stylu – najlepiej w takiej ilości, po której możemy przedostać się na drugi brzeg. Nad większą sadzawką natomiast możemy wznieść mostek – tutaj również możemy wykorzystać kamień ogrodowy lub drewno. Każdy z tych elementów będzie pasował idealnie i może być wykorzystany w japońskim stylu ogrodnictwa. Sprawdzą się w nim także wszelkie ogrodowe ławeczki, latarenki czy fontanny ogrodowe.

Jakie rośliny i kamień do ogrodu w stylu orientalnym?

Ogród w stylu japońskim to przede wszystkim japońskie rośliny, woda i ozdobny kamień ogrodowy. Do takiego ogrodu pasuje magnolia, azalia japońska, pigwowiec, klon japoński, różanecznik, grab sercowaty, a także trawy i mchy. Ogród w tym stylu to nie rośliny jednoroczne, a okrywowe, natomiast w miejsce podłoża zamiast trawnika lepiej sprawdzi się kamień. Jakiego kamienia możemy użyć przy tworzeniu ogrodu w orientalnym stylu? Wybór jest bardzo szeroki – żwir, piasek, grys, łupki i inny kamień ogrodowy, a także większe formy skał dekoracyjnych. Drobne kamienie ogrodowe możemy wykorzystać również w celu obsypania roślin. Zarówno kwiaty, kamień, jak i cała kompozycja dążą do naturalnego wyglądu. W orientalnych aranżacjach ogrodowych ścieżki powinny przyjmować naturalne kształty, żadnych linii prostych czy wyliczonej geometrii. Możemy wytyczyć ścieżki ogrodowe, które wręcz wiją się pośród innych elementów, takich jak krzewy, kwiaty, kamienie czy woda – ta również o jak najbardziej naturalnej linii brzegowej. Nawet niewielkie oczko wodne jest niemal obowiązkowym elementem japońskich aranżacji ogrodowych, gdzie kamień i woda nawzajem się uzupełniają. Grys, kora, otoczak czy żwir to materiały, które sprawdzą się w roli imitacji plaży z kamieni.

Rabaty z kamienia zamiast trawnika – jaki rodzaj podłoża do ogrodu w stylu japońskim?

Aby stworzyć wokół domu nowoczesny ogród inspirowany stylem japońskim, warto rozważyć zastąpienie trawnika kamiennym rodzajem podłoża. Jest to nie tylko estetyczne, ale i praktyczne rozwiązanie, gdyż zaoszczędzi w przyszłości wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trawnik wymaga nieustannego strzyżenia, odchwaszczania, a także podlewania – w okresach upałów i suszy. Natomiast warstwa kamienia na ziemi to elegancja i wygoda. Ważne jest jedynie, aby zadbać o kilka rzeczy już na etapie tworzenia ogrodu – przygotować grunt, rozłożyć agrowłókninę lub agrotkaninę, zabezpieczyć i zaimpregnować kamień. Nie musimy potem strzyc, podlewać czy też martwić się chwastami. Możemy do tego celu użyć przeróżnych rodzajów kamienia. W sprzedaży jest cała masa produktów – grysy o różnej frakcji i różnych kolorach, otoczaki, w tym bardzo elegancki biały otoczak Thassos, łupki, żwiry, a także kora kamienna – materiał wizualnie bardzo zbliżony do naturalnej kory drzewnej. Trawnik zawsze wygląda podobnie, zawsze ma jeden kolor i design. W przypadku kamienia natomiast możliwości aranżacyjne są wręcz nieograniczone. Możesz dobrać kamień pod kolor elewacji domu czy wręcz przeciwnie – kontrastująco.

Nieokiełznana woda, fantazyjne kształty roślin, japońskie krzewy ogrodowe i naturalnie surowy kamień to cechy charakterystyczne dla orientalnego stylu. Ogród w tym klimacie jest miniaturą krajobrazu. Dzięki niemu poczujemy się jak na łonie natury, a wypoczynek stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamieni naturalnych https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Komentarze