Postaw mi kawę i zyskaj na tym 45 dni darmowego dostępu do biblioteki audiobooków na Book Beat!

Najpopularniejsze książki o pracy w opiece za granicą

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim
Mój reanimowany projekt! Czasami warto podesłać Niemcom link do konkretnego artykułu!

Dysfagia – trudności z połykaniem płynów oraz pokarmów

 Preparaty zagęszczające płyny

Trudności z połykaniem płynów oraz pokarmów tzw. dysfagia może być wynikiem choroby tj. nowotwór jamy ustnej, gardła, czy też przełyku, Parkinson, stwardnienie rozsiane lub demencja. U osób starszych zaburzenie połykania może być naturalnym efektem procesu starzenia się organizmu. W niektórych przypadkach dysfagia może doprowadzić do niedożywienia, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.  

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Recepta online w kilka minut bez wychodzenia z domu! – Także dla osób bez ubezpieczenia zdrowotnego!.

Trudności z połykaniem pokarmów stałych oraz płynów

Trudności z połykaniem pokarmów stałych

Trudności z połykaniem pokarmów stałych mogą mieć miejsce z powodu nieodpowiedniej konsystencji potraw, złego uzębienia lub jego braku. Opiekując się seniorem warto zwrócić na to uwagę.

Podawanie posiłków stałych w postaci zmiksowanej papki

Problemy z połykaniem pokarmów w zaawansowanym wieku może wynikać z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Mięśnie oraz receptory czuciowe w gardle są osłabione. Senior może mieć problem z formowaniem kęsów oraz z transportowaniem pokarmu z jamy ustnej do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Jak ułatwić seniorowi spożywanie posiłków? Aby ułatwić osobie starszej spożywanie posiłków, można podawać je w formie zmiksowanej papki. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby posiłek taki zawierał wszystkie niezbędne do życia substancje odżywcze. Szczególne niebezpieczne jest podawanie posiłków płynnych zmieszanych z produktami ziarnistymi tj. na przykład zupa krem z ryżem, czy sos boloński z makaronem. Osobom zdrowym może wydawać się, że jest to na tyle płynny lub łatwy do pogryzienia posiłek, aby senior bez przeszkód go przełknął. Tymczasem drobne ziarenka ryżu, czy też kawałki mięsa mielonego mogą utknąć w gardle, przedostać się do nosa i spowodować niebezpieczne dla życia seniora krztuszenie się.

Zadbanie o uzębienie seniora

Czasami wystarczy zwrócić uwagę na uzębienie seniora. Może być ono powodem, dla którego senior nie jest w stanie pogryźć posiłku, a co za tym idzie, ma on również trudności z jego połknięciem.

Problemy z połykaniem płynów – preparaty zagęszczające napoje

W zaawansowanym wieku może wystąpić również problem z połykaniem płynów tj. kawa, czy herbata. Zachłystnięcie się seniora płynem może być tak samo niebezpieczne, jak zakrztuszenie się treścią pokarmową. Jak zapobiec krztuszeniu się seniora płynem? Aby temu zapobiec, warto korzystać z pomocnych produktów tj. zagęszczacz do płynów dla osób mających problemy z połykaniem. Dzięki niemu możemy zagęścić napój do takiego stopnia, jaki dla seniora jest odpowiedni np. do gęstości syropu, sosu, czy też nawet gęstości kisielu. Preparaty zagęszczające napoje dla seniorów można nabyć w aptece lub w Internecie.

Ćwiczenia na połykanie pokarmów stałych oraz płynów

Dysfagia to zaburzenie połykania, przy którym dużą rolę (poza przygotowywaniem posiłków w odpowiedniej dla seniora formie) odgrywają ćwiczenia na połykanie pokarmów stałych oraz płynnych. Do jakiego specjalisty zwrócić się, jeśli senior ma trudności z połykaniem? Chory powinien szukać pomocy u logopedy. Logopeda zaleci oraz przeprowadzi odpowiednią terapię, podczas której senior będzie pracował nad postawą ciała, oddechem, pracą mięśni oraz mózgu w celu poprawienia umiejętności połykania. Ćwiczenia na połykanie przeprowadzane przez logopedę mogą pomóc seniorowi w dalszym spożywaniu pokarmów oraz płynów drogą doustną. Oczywiście ćwiczenia u logopedy należy połączyć z innymi dostępnymi na rynku środkami dla osób mających problemy z połykaniem jak np. wyżej wspomniane zagęszczacze do płynów.

Dysfagia – kiedy problemy z połykaniem powinny zacząć nas martwić

Oczywiście każdemu z nas zdarzy się zakrztusić podczas posiłku – również ludziom młodym oraz zdrowym. Osoby starsze mają to do siebie, że rzadko powiedzą nam wprost: „mam problemy z połykaniem”. Dlatego opiekun seniora powinien bacznie go obserwować. Sporadyczne krztuszenie się przy posiłku nie oznacza jeszcze, że senior ma problemy z połykaniem. Jeśli jednak mamy wrażenie, że osoba starsza krztusi się często podczas posiłku, kaszle, bądź przetrzymuje pokarm lub napój w jamie ustnej (często wraz ze śliną, która wylatuje mu również z jamy ustnej), powinno to wzbudzić nasz niepokój. Kaszel oraz krztuszenie się może mieć miejsce również poza posiłkami – senior może krztusić się własną śliną. Wraz ze specjalistami powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, aby wspomóc seniora w spożywaniu posiłków drogą doustną tak długo, jak długo jest to możliwe. W takim przypadku konieczne jest dostosowanie formy posiłków oraz napoi do potrzeb seniora oraz odpowiednia terapia u logopedy.

Najpopularniejsze artykuły w ciągu ostatniego tygodnia

Kaucja za butelki, puszki i słoiki w Niemczech

Niemiecka emerytura w Polsce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość

Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

Zupa kolagenowa z kurzych łapek na zdrowe stawy

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o portalu Vinted

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Mrożenie oraz rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta

Top 5 atrakcji w Detmold - odkryj piękno tego uroczego miasteczka!

Jak wezwać policję w Niemczech

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *