Czy agencja pracy może wysłać opiekunkę do chorego na COVID-19

 Podopieczny z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa

Minął rok czasu od ogłoszenia pandemii koronawirusa. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy większość z nas oswoiła się ze strachem przed zarażeniem się COVID-19. Mutacje wirusa są tematem kolejnych wiadomości. Wciąż jesteśmy bombardowani informacjami o przepełnionych szpitalach oraz kolejnych ofiarach śmiertelnych. Wiele z nas zna kogoś, kto był chory. Niektórzy z nas są ozdrowieńcami. Czy agencja pracy może wysłać opiekunkę do chorego na COVID-19? Do tego nie informując jej o chorobie?


Lekarze z powodu Covid-19 nie przyjmują pacjentów

Wielu lekarzy ogólnych oraz specjalistów nie przyjmuje pacjentów z powodu koronawirusa. Większość z nas odczuła to na własnej skórze. Już ponad rok leczy się nas za pomocą teleporady. W pozostałych przychodniach podpisujemy oświadczenie, w którym jesteśmy pytani, czy w przeciągu ostatnich dwóch tygodni przebywaliśmy na terenie zagrożonym COVID-19 oraz czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną. Mierzy nam się temperaturę.

Odwoływane zabiegi oraz operacje

Z powodu panującej pandemii odwoływane są zabiegi oraz operacje, które mogą być przełożone na później. Sytuacja pacjentów przewlekle chorych dramatycznie się pogorszyła. Opieka zdrowotna funkcjonuje niemal tak, jakby wszelkie inne choroby przestały istnieć.

Lockdown niszczy przedsiębiorców

Restauracje, hotele, fryzjerzy, punkty rekreacyjni, salony kosmetyczne, centra handlowe są zamykane oraz otwierane bez konkretnego planu. Częściej są jednak zamknięte, niż otwarte. Mężczyźni zapuszczają włosy, ludzie jedzący posiłek na mieście są spisywani przez straż miejską, bankrutujemy, popadamy w depresję… Jednak zagrożenie koronawirusem jest tak ogromne, że jesteśmy w stanie zaryzykować zniszczenie gospodarki kraju, by chronić ludzkie życie. 

Testy oraz kwarantanna dla podróżujących

Podróżujący mają obowiązek wykonywania testów na COVID-19 oraz podlegają dziesięciodniowej kwarantannie. Wśród podróżujących znajdują się opiekunowie osób starszych, którzy przed podjęciem pracy muszą wykonać testy na koronawirusa, a po przybyciu na miejsce najczęściej podlegają dziesięciodniowej kwarantannie.

A o bezpieczeństwo opiekunów osób starszych, nikt się nie troszczy!!!

Agencja pracy wysyła opiekuna do seniora chorego na COVID-19

Czy agencja pracy może wysłać opiekunkę do chorego na koronawirusa

Okazuje się, że agencja pracy potrafi wysłać opiekuna do osoby chorej na koronawirusa. Czy może? Chorych na COVID-19 obowiązuje kwarantanna. Nie mogą oni spotykać się z nikim z zewnątrz. Na logikę również z opiekunem, który przybywa do niego z Polski. Dla opiekuna kontakt z seniorem chorym na koronawirusa, tak jak dla każdego innego człowieka, stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Czy można zataić przed opiekunem osób starszych informacje o chorobie podopiecznego? Kolejny raz okazuje się, że można wszystko!

Wysokie kary pieniężne oraz kara pozbawienia wolności za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny

Osobom, które mają obowiązek przebycia kwarantanny, a nie przestrzegają zasad kwarantanny, grozi wysoka kara pieniężna, a nawet kara pozbawienia wolności. Co znaczy „nie przestrzeganie kwarantanny”? W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu. W czasie kwarantanny nie można mieć kontaktu z osobami z zewnątrz. Jakim cudem opiekunka z Polski trafia więc do niemieckiego seniora z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19?

Instytut Ochrony Praw Konsumentów o zatrudnianiu opiekuna przez osobę chorą na COVID-19

Jak zwykle w trudnej sytuacji opiekun osób starszych nie ma najmniejszego pojęcia do kogo się zgłosić oraz gdzie szukać pomocy i informacji. Niemiecka rodzina i agencja pracy udają Greka. Wielu opiekunów bagatelizuje problem pozytywnego wyniku testu podopiecznego. Zresztą tak samo, jak i wszystkie inne problemy mające miejsce w branży opiekuńczej. Nie wiem, czy robią to w nadziei, że koronawirus ich nie dopadnie, czy być może w niego nie wieżą. A może tak, jak i w podejściu do innych problemów, brak im dalekowzroczności. Wolą nie myśleć o tym, co stanie się z nimi, gdy zachorują na COVID-19, jak będzie wyglądało ich leczenie, co stanie się w razie powikłań po przebytej chorobie. Mnie osobiście ta myśl przeraża. Jestem świadoma, na jakich umowach pracujemy i jestem przerażona tym, że pracując na tak niekorzystnych umowach jesteśmy narażani na tak ogromne ryzyko. Niektóre agencje pracy nie informują nawet opiekunów o tym, że powinni oni złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Odpowiedź na pytanie, czy agencja pracy może wysłać opiekuna do osoby chorej na COVID-19 znajdziemy w informacjach na stornie niemieckiego Instytutu Ochrony Praw Konsumentów:

Haben Sie sich angesteckt und reist Ihre Betreuungskraft deswegen ab, dürfen Sie für die Zeit der Erkrankung keine neue Betreuungskraft in Ihrem Haushalt beschäftigen.

Tłumaczenie:

Jeśli się Państwo zarazili i opiekunka zjeżdża z tego powodu, nie mają Państwa prawa zatrudnić u siebie w domu na czas choroby nowej opiekunki.

Wynika z tego nie tylko, że podopieczny nie może zatrudnić nowej opiekunki, ale opiekunka będąca na miejscu ma prawo zrezygnować z opieki nad seniorem z powodu zarażenia COVID-19

Czy nie odnosicie wrażenia, że są równi i równiejsi? Najgorsze jest to, że to my na to zezwalamy. Prawo jest dla wszystkich. Ono nie działa wybiórczo.


Komentarze