Jak znaleźć pracę po lockdownie?

Artykuł gościnny
 

Wielu z nas znalazło się w trudnej sytuacji finansowej z powodu koronawirusa. Część osób straciła pracę, inni otrzymują niższe wynagrodzenie. Jeżeli nie masz pracy lub chcesz zmienić aktualne zatrudnienie, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, czy masz szansę na nową pracę i dowiedz się, jak znaleźć wymarzone zatrudnienie po lockdownie.


Ilu Polaków straciło pracę wskutek koronawirusa?

Lockdown dał się we znaki wielu pracodawcom. Aby utrzymać stabilność finansową, przedsiębiorcy zdecydowali się na oszczędności i wprowadzili cięcia wynagrodzeń dla swoich pracowników. W efekcie kryzys dotknął nie tylko przedsiębiorców, ale również zatrudnionych. Jednym z wprowadzonych rozwiązań było obniżenie wynagrodzeń pracowników. Zgodnie z przepisami Tarczy Antykryzysowej, wypłata pracownika nie może być niższa niż minimalna płaca, czyli 2600 zł brutto. Z kolei czas pracy, a tym samym również wynagrodzenie, może być obniżone maksymalnie o 20%. Według statystyk prowadzonych przez BIG InfoMonitor, co trzeci badany stracił przez koronawirusa część swoich dochodów. Należy podkreślić, że dotyczy to nie tylko obniżenia wynagrodzenia, ale również utraty pracy dorywczej, zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych.

Drugim rozwiązaniem, jakie zdecydowało się wprowadzić wielu pracodawców, były zwolnienia pracowników. W najgorszej sytuacji znalazły się osoby, którym kończyła się umowa czy też okres próbny w nowej firmie. Wielu pracodawców nie decydowało się w takim przypadku na przedłużenie umowy. Zwolnienia dotknęły jednak również pozostałych. Jak wynika z badań BIG InfoMonitor, co dwudziesty Polak stracił całkowicie dochód w czasie koronawirusa. Czy mamy szansę na znalezienie pracy?

Czy koronawirus obniżył szansę na znalezienie pracy?

Kiedy zostały wprowadzone ograniczenia związane z pandemią, wielu z nas cieszyło się z możliwości pracy zdalnej czy też szansy na odpoczynek. Wraz z upływem czasu pojawiły się jednak wątpliwości i niepewność. Nawet osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zaczęły się obawiać o swoje stanowisko, a tym samym stabilność finansową. W trudnej sytuacji znalazły się przede wszystkim osoby zatrudnione w hotelarstwie, gastronomiii czy handlu stacjonarnym. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się na zawieszenie procesu rekrutacyjnego. Warto jednak spojrzeć w przyszłość. Jesteśmy na etapie powrotów. Lokale gastronomiczne zostały otwarte, sklepy stacjonarne również stoją otworem dla klientów. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej ogłoszeń. 

Jeżeli jesteśmy zdecydowani i chcemy znaleźć zatrudnienie, to nam się uda. Warto zwrócić uwagę, że coraz więcej ogłoszeń dotyczy pracy w e-commerce. Część sklepów stacjonarnych zdecydowało się przenieść swoją działalność do internetu. W efekcie poszukiwani są specjaliści, którzy zajmą się obsługą platformy, marketingiem, pozycjonowaniem czy tworzeniem treści. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniej oferty?

O czym pamiętać podczas szukania nowej pracy?

Pierwsze, o co powinniśmy zadbać, to odpowiednia prezentacja własnej osoby. Pamiętajmy, że potencjalny pracodawca nie ma zbyt wielu informacji na nasz temat od samego początku. Dysponuje jedynie tym, co sami mu udostępnimy. Dlatego powinniśmy stworzyć CV, które pokaże nasze doświadczenie i umiejętności, a przede wszystkim będzie dowodem naszej staranności i kreatywności. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie stworzyć CV, warto skorzystać z gotowych szablonów, które prezentują się odpowiednio. Rekruter może nas również poprosić o dodatkowe dokumenty takie jak: list motywacyjny, portfolio czy też referencje. Powinniśmy przygotować się na tę okoliczność jeszcze przed przystąpieniem do poszukiwań idealnej pracy.

Ważnym etapem jest również samo poszukiwanie pracy. Warto zwrócić uwagę, że obecnie wiele firm decyduje się na home office, czyli pracę zdalną. Takie oferty zatrudnienia mogą pojawić się w wyszukiwarce bez względu na naszą lokalizację. Kiedy jednak minie ryzyko i firma wróci do normalnego trybu pracy, może pojawić się problem. Dlatego zwróćmy uwagę na informację dotyczącą lokalizacji siedziby firmy oraz powrotu do pracy stacjonarnej. Jeżeli nie znajdziemy ich w ogłoszeniu, zapytajmy o to wprost rekrutera.

Jak znaleźć pracę po lockdownie?

Obecnie mamy do dyspozycji coraz więcej platform ogłoszeniowych. Wśród nich znajdziemy ogólne oraz dedykowane rekruterom i kandydatom. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do najważniejszych informacji oraz wielu ofert z różnych branży w jednym miejscu. Możemy zastosować również filtry dotyczące pensji, lokalizacji, poziomu stanowiska. W ten sposób wyselekcjonujemy tylko te ogłoszenia, które spełniają nasze oczekiwania. Po wybraniu odpowiedniej oferty składamy wszystkie wymagane dokumenty przez platformę ogłoszeniową i czekamy na kontakt ze strony rekrutera. Pamiętajmy przy tym, aby odbierać telefony od nieznanych numerów. Być może dzwoni do nas potencjalny pracodawca.

Kolejnym krokiem będzie rozmowa rekrutacyjny. Aktualnie wiele firm decyduje się na przeniesienie tego etapu do internetu. Dzięki temu mamy szansę na bezpieczną i spokojną rozmowę z potencjalnym pracodawcą. Może się zdarzyć, że rekruter poprosi nas o rozwiązanie zadania rekrutacyjnego. Po rozmowie oraz ewentualnym etapie praktycznym pozostaje nam tylko czekać na odpowiedź rekrutera. Na koniec warto podkreślić, że czas między wysłaniem dokumentów rekrutacyjnych a kontaktem ze strony rekrutera może wynosić nawet dwa tygodnie! Podczas przeglądania ofert sprawdźmy, kiedy ogłoszenie zostało opublikowane i kiedy upływa termin jego ważności.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.


Komentarze