Elektryczne hulajnogi trzeba będzie odłożyć do garażu?

 Artykuł gościnny

Zmiana przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych i podobnych pojazdów jest już pewna. Sprawdzamy, czy posiadacze e-hulajnóg mają powód do obaw.

Porównywarka ubezpieczeń

O uregulowaniu statusu hulajnóg elektrycznych i podobnych pojazdów mówiło się już od dawna. Prace legislacyjne toczyły się jednak stosunkowo wolno. Między innymi dlatego, że rząd czekał na decyzje dotyczące unijnego prawodawstwa. Ostatecznie europarlamentarzyści zdecydowali, że obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy hulajnóg elektrycznych nie jest potrzebne. To dobra wiadomość dla części właścicieli takich pojazdów, którzy teraz nie chcą wykupywać dobrowolnego OC (np. z powodu rzadkiego używania e-hulajnogi). Warto jednak wiedzieć, że oczekiwane od dawna regulacje w sprawie ruchu pojazdów elektrycznych na pewno wejdą w życie. Klamka zapadła pod koniec stycznia 2021 roku, kiedy rząd wreszcie uzgodnił nowe zasady dotyczące ruchu e-hulajnóg oraz tak zwanych UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. Trudno ukrywać, że po wprowadzanych zmianach korzystanie z takich e-pojazdów w większych miastach będzie o wiele trudniejsze. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają na czym dokładnie będą polegały zmiany prawne.


Rząd niedawno uregulował też korzystanie z rolek i deskorolek

Nowe zasady ruchu hulajnóg elektrycznych i podobnych pojazdów zostały określone przez projekt ustawy o zmianie ustawy prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Wspomniany projekt, za który odpowiada resort infrastruktury trafił do Sejmu pod koniec stycznia 2021 r. (zobacz druk sejmowy numer 911). Na przełomie marca oraz kwietnia 2021 roku, nowe przepisy były już gotowe (m.in. po rozpatrzeniu poprawek senackich) i oczekiwały tylko na podpis Prezydenta. „Można zatem stwierdzić, że mówimy o ostatecznych regulacjach, które nie ulegną zmianie” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto wiedzieć, że nowe przepisy wprowadzają hulajnogi elektryczne jako osobną kategorię pojazdów. Zgodnie z ustawową definicją, e-hulajnoga to „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. Do kategorii urządzeń transportu osobistego (UTO) zaliczają się natomiast inne pojazdy elektryczne z wyjątkiem hulajnóg (np. deskorolki elektryczne). Co ciekawe, rząd postanowił też wprowadzić do przepisów definicję urządzenia wspomagającego ruch. Mowa o urządzeniu, z którego jego posiadacz korzysta w pozycji stojącej i napędza je siłą mięśni. „W tej definicji mieszczą się np. zwykłe hulajnogi bez napędu elektrycznego, deskorolki oraz rolki” - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Na e-hulajnodze trzeba będzie ustąpić pierwszeństwa pieszym

Po analizie uchwalonej już przez Sejm i Senat ustawy z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy - prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, można wskazać kilka najważniejszych zmian i nowych reguł, które dotyczą hulajnóg elektrycznych. Co ciekawe, posiadacze e-hulajnóg będą mieli pierwszeństwo nad pieszymi w trakcie poruszania się drogą dla rowerów (ścieżką rowerową). „Podobnie jak obecnie, pieszy będzie mógł korzystać ze ścieżki rowerowej tylko w razie braku możliwości poruszania się po chodniku lub poboczu” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W praktyce znacznie częściej dochodzi jednak do spotkania pieszego i posiadacza e-hulajnogi na chodniku. Osoba korzystająca z hulajnogi elektrycznej w opisywanej sytuacji będzie teraz musiała zachować szczególną ostrożność, poruszać się z prędkością zbliżoną do chodu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Złamanie tych zasad ma grozić grzywną lub naganą. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych podczas jazdy e-hulajnogą będzie dopuszczalne tylko wtedy, gdy przebiegająca obok jezdnia przewiduje wyższy limit prędkości niż 30 km/h i jednocześnie brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Jeżeli w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej, a jezdnia cechuje się ograniczeniem prędkości nieprzekraczającym 30 km/h, to posiadacz hulajnogi elektrycznej będzie musiał jechać razem z samochodami. „Co ważne, na jezdni lub ścieżce rowerowej użytkownik elektrycznej hulajnogi nie będzie mógł jednak poruszać się z prędkością równą np. 25 km/h - 30 km/h. Nowe przepisy ustalają bowiem niższy limit dopuszczalnej prędkości (20 km/h)” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Wspólne podróże na e-hulajnodze niebawem będą zakazane …

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwracają też uwagę na inne ciekawe regulacje dotyczące e-hulajnóg, które niebawem zostaną wprowadzone do obowiązującego prawa. Jeden z przepisów zaakceptowanych przez Sejm i Senat zakłada, że dzieci w wieku do 10 lat nie będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego lub e-hulajnogą po drodze. „Używanie takich pojazdów przez dzieci poniżej 10 roku życia ma być możliwe tylko w strefie zamieszkania i pod warunkiem nadzoru osoby dorosłej” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Co ważne, nowe regulacje wprowadzane do prawa o ruchu drogowym zabraniają również kierującemu e-hulajnogą przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, a także ciągnięcia albo holowania innego pojazdu. Posiadacze hulajnóg elektrycznych powinni również wiedzieć o nowych przepisach, które obligują ich do pozostawiania takich pojazdów w miejscach do tego przeznaczonych. W razie braku odpowiednich punktów postojowych, e-hulajnoga będzie mogła być pozostawiona tylko równolegle do zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni) i jak najbliżej tej krawędzi. „Warunkiem będzie pozostawienie pieszym swobodnego przejścia o szerokości o najmniej 1,5 metra” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Komentarze