Jak radzić sobie z rwą kulszową

 Jak radzić sobie z rwa kulszową

Rwa kulszowa objawia się ostrym, kłującym bólem krzyża. Czasami ból jest tak silny, że uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. U większości osób, u których pojawiły się objawy rwy kulszowej, ból znika samoistnie. Rwa kulszowa często jednak powraca. Dlatego niezwykle ważne jest nie tylko leczenie rwy kulszowej, ale również profilaktyka.

Co to jest rwa kulszowa

Rwa kulszowa to ból promieniujący od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, poprzez pośladki, tylną część uda oraz podudzia, aż do stopy oraz palców. Ból nasila się przy każdym ruchu. Często dokucza on również w nocy.

Rwa kulszowa – do jakiego lekarza iść i jak wygląda leczenie rwy kulszowej

Jaki lekarz leczy rwę kulszową? Łagodny stan rwy kulszowej leczy lekarz pierwszego kontaktu. Specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem. Pyta on o styl życia, rodzaj wykonywanej pracy, aktywność fizyczną oraz o przebyte choroby. Wstępne badanie rwy kulszowej polega na unoszeniu kończyn w pozycji leżącej, ich uginaniu oraz prostowaniu. Sprawdzane jest również czucie poprzez dotyk skóry tępym oraz ostrym narzędziem. Lekarz może zlecić w związku z tym, że występuje rwa kulszowa, badania tj.:
  • rentgen;
  • tomografia;
  • rezonans magnetyczny. 
Leczenie rwy kulszowej to przede wszystkim odciążenie kręgosłupa. Zalecany jest odpoczynek w łóżku. Lekarz może uznać, że konieczna jest wizyta u neurologa lub ortopedy.

Rwa kulszowa – przyczyny

Z czego bierze się rwa kulszowa? Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne np.:
  • przeciążenie kręgosłupa spowodowane noszeniem ciężkich przedmiotów, intensywnymi ćwiczeniami, a nawet ciążą.
  • dyskopatia – zwyrodnienie krążków międzykręgowych;
  • skrzywienie kręgosłupa;
  • nieprawidłowa budowa miednicy;
  • niewłaściwa dieta – uboga w witaminy, sole mineralne oraz wapń.

Rwa kulszowa – objawy

Najczęstsze objawy rwy kulszowej - oprócz nieznośnego, promieniującego bólu, to:
  • osłabienie mięśni;
  • zaburzenie czucia;
  • mrowienie;
  • drętwienie;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • problemy z wypróżnianiem się.
Przy silnych objawach rwy kulszowej należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Rwa kulszowa u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży dotknięte rwą kulszową powinny skontaktować się z fizjoterapeutą. Specjalista pokaże serię ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, kręgosłupa oraz miednicę i zaleci samodzielne wykonywanie ich w domu. Kobietom w ciąży nie zaleca się stosowania leków przeciwbólowych, gdyż mogą mieć one wpływ na rozwój płodu. Pomocne mogą okazać się plastry rozgrzewające oraz przeciwbólowe. Zwolennikom naturalnych metod zaleca się stosowanie ciepłych okładów. Można również skorzystać ze specjalnego pasa podtrzymującego na brzuch, który odciąży mięśnie kręgosłupa.

Ile trwa rwa kulszowa

Atak rwy kulszowej powinien ustąpić po 1-2 dniach przy zażywaniu leków przeciwbólowych. Rwa kulszowa zazwyczaj całkowicie ustępuje po 6-12 tygodniach. W tym celu zalecany jest odpoczynek. Konieczne jest odciążenie kręgosłupa. Ulgę w bólu powinno czuć się już po kilku dniach.

Rwa kulszowa – profilaktyka i leczenie

Ćwiczenia na rwę kulszową

Ćwiczenia na rwę kulszową przynoszą ulgę w bólu.

Rwa kulszowa – w jakiej pozycji leżeć

Osoby, którym dokucza rwa kulszowa powinny leżeć na boku, z nogami zgiętymi w stawach kolanowych oraz biodrowych. Osoby, które leżą na plechach, powinny podłożyć pod kolana poduszki.

Rwa kulszowa – w jakiej pozycji siedzieć

Osoby cierpiące na ostry ból spowodowany rwą kulszową mogą podczas siedzenia podkładać pod plecy poduszkę lub złożony ręcznik.

Rwa kulszowa – mata do akupresury

Z bólem spowodowanym rwą kulszowa pomoże nam uporać się wieloigłowa mata do akupresury, która działa na duże partie ciała poprzez stymulację punktów odpowiedzialnych za rozluźnienie bolesnych miejsc oraz złagodzenie bólu.

Maść na rwę kulszową

Jaką maść stosować na rwę kulszową? Nie ma specjalnych maści na rwę kulszową. Doraźnie można stosować maść voltaren. Gdzie smarować maść na rwę kulszową? Maścią smarujemy miejsce, od którego promieniuje ból.

Okłady na rwę kulszową

Na rwę kulszową można stosować okłady:
  • zimne – przy pomocy worka z lodem owiniętego ręcznikiem;
  • ciepłe – przy pomocy termoforu lub plastrów rozgrzewających.
Okłady na rwę kulszową najlepiej jest stosować naprzemiennie - raz zimne, raz ciepłe.

Plastry na rwę kulszową

Jakie plastry stosować na rwę kulszową? Na rwę kulszową można stosować plastry przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozgrzewające oraz chodzące. Gdzie nakleić plastry na rwę kulszową? Plastry na rwę kulszową nakładamy w miejsce, od którego promieniuje ból.

Masaże na rwę kulszową

Masaż na rwę kulszową powinien być wykonywany przez fizjoterapeutę.

Leki na rwę kulszową

Leki na rwę kulszową najczęściej stosowane to leki przeciwbólowe i przeciwzapalne tj. ibuprofen, paracetamol, diklofenak lub ketoprofen. Lekarz może również zalecić przyjmowanie dużych dawek witamin z grupy B. Stosowane są również leki rozluźniające, relaksujące, a nawet antydepresanty, które mają na celu poprawienie jakości snu, który odgrywa dużą rolę w regeneracji nerwów.

Zastrzyki na rwę kulszową

Zastrzyki na rwę kulszową to ostateczność. Podrażniają one bowiem wątrobę oraz żołądek. Zanim chory się na nie zdecyduje, warto skorzystać z innych metod leczenia. Zastrzyki podawane są pod kontrolą USG w największe miejsce bólu. Przynoszą one ulgę na długi czas, chyba że stan pacjenta wymaga operacji. Wówczas działanie zastrzyków będzie krótkotrwałe. Jeśli przyczyną rwy kulszowej jest zwyrodnienie kręgosłupa np. dyskopatia oraz chory ma objawy neurologiczne tj. drętwienie oraz mrowienie, warto rozważyć leczenie chirurgiczne.

Bańki na rwę kulszową

Bańki na rwę kulszową również są skuteczne. Gdzie stawiać bańki na rwę kulszową? W przypadku rwy kulszowej bańki kładziemy po obu stronach kręgosłupa. Nie można ich stawiać na kręgosłupie, obojczyku, łopatkach, w okolicy serca, na piersiach oraz wszędzie tam gdzie są widoczne zmiany skórne tj. brodawki, czy pęcherze.

Domowe sposoby na rwę kulszową

Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów na rwę kulszową jest gorąca kąpiel nóg w roztworze z wody, octu jabłkowego oraz soli. W tym celu nalewamy do wysokiej miski 10 litrów wody oraz 500 ml octu jabłkowego. Woda powinna mieć jak najwyższą temperaturę, jaką jesteśmy w stanie wytrzymać. Do wody dodajemy również garść soli. Kąpiel nóg stosujemy na noc. Nogi trzymamy w roztworze, aż woda ostygnie. Następnie dokładnie je osuszamy i zakładamy grube skarpety, których nie ściągamy na noc. Kąpiel nóg w roztworze z wody, octu jabłkowego oraz soli powinniśmy powtarzać za każdym razem, gdy powróci rwa kulszowa. Więcej informacji na temat właściwości octu jabłkowego znajdziesz tutaj.

Operacja na rwę kulszową

Operacja na rwę kulszową to ostateczne rozwiązanie stosowane u niewielkiej liczby pacjentów, u których miejsce ma niedowład kończyn, zatrzymanie moczu oraz zaburzenia czucia.

Do czego prowadzi nieleczona rwa kulszowa? Nieleczona rwa kulszowa może doprowadzić do stałego uszkodzenia nerwu, dlatego nie wolno bagatelizować bólu wywołanego rwą kulszową i jeśli ból nie ustępuje, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Komentarze