Co powinieneś wiedzieć o kleszczach

Jak usunąć kleszcza
Gdzie występują kleszcze

Wraz z nadejściem wiosny przyroda zaprasza nas na swoje łono. Zaczynają się pierwsze spacery po parkach i lasach. Wśród zielonej trawy pojawiają się pierwsze kwiaty tj. stokrotki, fiołki i krokusy. W zaroślach brzmi chrząszcz, a na drzewach ćwierkają ptaki. Tylko kleszcze ukryte w głębokiej trawie nie manifestują swojej obecności czyhając, aż nieświadomi zagrożenia znajdziemy się w ich zasięgu. Wówczas ochoczo wbijają się one w nasze ciało i żerują na nim przez kilka dni.

Jak wyglądają kleszcze

Jak usunąć kleszcza
Jak wygląda kleszcz

Większość z nas wie, jak wygląda dorosły kleszcz. Ma on płaski tors, nóżki oraz małą główką. Jest wielkości ziarenka siemienia lnianego. Wyglądem również nieco je przypomina. Gdy kleszcz wbije się w nasze ciało i zacznie ssać naszą krew, pęcznieje i przypomina małe ziarenko bobu. Robi się gruby oraz nabiera brudno-szarego koloru. Trudno nie zauważyć takiego intruza. Najczęściej żeruje on na czworonogach tj. psy. Są one dla nich doskonałą ofiarą. Ukryte w sierści żywią się one krwią psa przez kilka dni. Gdy dorosły kleszcz ugryzie człowieka, trudno go nie zauważyć. Jednak nie tylko dorosłe kleszcze atakują. Zarówno larwy kleszczy, jak i nimfa muszą się odżywiać krwią, by móc się dalej rozwijać. Jak wygląda larwa kleszcza? Jest ona mikroskopijnych rozmiarów. Nimfa jest niewiele większa. Przypomina ona ziarenko piasku. Gdy nas ugryzie, możemy ją przeoczyć. Wygląda ona bowiem, jak mała kropka. Pasożyt żeruje na nas przez kilka dni. Następnie nas opuszcza, a my możemy być nieświadomi, że zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza. Tym bardziej, że kleszcz, wbijając się w nasze ciało, uwalnia środek przeciwbólowy. 

Gdzie występują kleszcze

Kleszcze możemy spotkać na łąkach, w parkach oraz na obrzeżach lasów. Czyhają one na nas przy brzegach ścieżek polnych oraz pod drzewami. Kiedy atakują kleszcze? Kleszcze są najbardziej aktywne około godziny 8.00 rano, a potem dopiero po 15.00 - aż do północy. 

Jak atakują kleszcze 

Mogłoby się wydawać, że kleszcze wgryzają się w żywiciela zupełnie przez przypadek, gdy ten przechodzi obok. Jednak to, że zostaliśmy ugryzieni nie jest kwestią przypadku. Kleszcz wyczuwa swoją ofiarę z odległości 20 metrów. Dzieje się tak za sprawą ciepła, jakie wytwarzają ludzie i zwierzęta, wydychanego dwutlenku węgla oraz zapachu naszego potu, które docierają do kleszcza. Gdy kleszcz znajdzie się na ciele swojej ofiary, nie wbija się od razu w skórę. Szuka najpierw odpowiedniego miejsca. Wbija się on tam, gdzie skóra jest miękka oraz lekko wilgotna. Najczęściej są to:
  • pachwiny;
  • zgięcia w łokciach;
  • zgięcia w kolanach;
  • za uchem;
  • na granicy włosów.
Wpuszczając w ranę substancję znieczulającą sprawia, że minie trochę czasu, zanim zorientujemy się, że zostaliśmy ugryzieni.

Jak usunąć kleszcza

Jak chronić się przed kleszczami
Jak usunąć kleszcza

Jeśli tylko zauważymy kleszcza na swoim ciele lub na ciele naszego pupilka, koniecznie należy go usunąć. Nie powinniśmy go wyciągać bez zastanowienia. Najpierw należy mu się przyjrzeć. Jeśli jego główka wbiła się tak mocno, że jej nie widać, najlepiej udać się do lekarza, aby usunął pasożyta. Główka kleszcza może się bowiem urwać i pozostać w środku. Jeśli jednak widzimy główkę, możemy usunąć kleszcza samodzielnie. Robimy to przy pomocy pęsety. Chwytamy kleszcza przy główce i energicznie ciągniemy pod takim kątem, pod jakim wbijał się on w nasze ciało. Po usunięciu kleszcza należy sprawdzić, czy w ranie nie zostały jego resztki. Następnie ranę należy zdezynfekować. 

Domowe sposoby na usuwanie kleszcza

Istnieją domowe sposoby na usuwanie kleszcza. Nasze babcie smarowały go tłuszczem lub polewały kwaśnym mlekiem. Nie wolno tego robić! Drażni to kleszcza, który wpuszcza wówczas w nasze ciało toksyny. 

Zestaw do usuwania kleszczy

Zestaw do usuwania kleszczy jest bardzo praktyczny. Warto się wyposażyć w tego rodzaju pomoc. Zestawy do usuwania kleszczy są dostępne w aptekach. Jak wygląda zestaw do usuwania kleszcza? Zawiera on urządzenie do usuwania kleszczy oraz spray mrożący. W jakim celu podczas usuwania kleszcza stosujemy spray mrożący? Zamrożenie kleszcza zmniejsza ryzyko, że jego odwłok oderwie się od głowy i główka kleszcza pozostanie w ranie. Spray mrożący zamraża także funkcje fizjologiczne kleszcza. Dzięki temu podczas usuwania kleszcza do rany nie dostają się zarazki. 

Borelioza - choroba odkleszczowa

Rumień wędrujący
Borelioza - rumień wędrujący

Borelioza to choroba odkleszczowa, która może nastąpić po ugryzieniu przez kleszcza. Jej skutki mogą być widoczne nawet po latach. 

Jakie są objawy boreliozy? 

Charakterystyczny dla boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Tworzy się on wokół rany. ma on kształt czerwonego okręgu. Jego brzegi wyraźnie odznaczają się od koloru skóry. Natomiast w środku okręgu jest plama. 

Jakie mogą być skutki boreliozy

Borelioza może spowodować zaburzenie pracy mózgu, układu nerwowego, pokarmowego, krwionośnego, a nawet zapalenie stawów. Jej skutki mogą trwać latami, albo ujawnić się dopiero po latach. Dlatego tak ważne są ochrona przed kleszczami, właściwe usuniecie kleszcza oraz leczenie boreliozy. 

Jak wygląda leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków. Jak długo powinno się brać antybiotyki przy boreliozie? Przy boreliozie antybiotyki stosuje się nawet miesiąc czasu. 

Jak chronić się przed kleszczami

Ochrona przed kleszczami
Jak chronić się przed atakiem kleszcza

Przed kleszczami mogą ochronić nas ubrania. Wybierając się na spacer powinniśmy zwracać uwagę na to, aby nasze łydki oraz ręce były zasłonięte. W tym celu zakładamy długie skarpety oraz spodnie z długimi nogawkami oraz bluzkę z długim rękawem. Warto również osłonić głowę. Możemy również stosować środki odstraszające kleszcze. Preparaty na odstraszanie kleszczy odstraszą je skutecznie na kilka godzin. 

Jak chronić psa przed kleszczami

Pies lubi węszyć w zaroślach. W związku z tym jest on szczególnie narażony na ugryzienie przez kleszcza. Doskonałą ochroną są preparaty odstraszające kleszcze. W sklepach zoologicznych dostępne są także obroże ochronne przed kleszczami. 

Komentarze