![]() |
Jak używać klimatyzację samochodową |
Z końcem wiosny lub z początkiem lata, gdy temperatura zbliża się do 30 stopni zaczynamy ponownie korzystać z auto klimy. Tymczasem nasza klimatyzacja samochodowa, która zazwyczaj przez całą zimę nie była używana, powinna być przygotowana do ponownego użytku. Zanim zaczniemy ją używać, powinniśmy odwiedzić serwis klimatyzacji samochodowych. Specjaliści sprawdzą jej stan i dokonają odpowiednich czynności. Następnie możemy zacząć z niej korzystać. Ale jak?
Zapoznaj się z artykułem Przeciwstaw się letnim upałom: skuteczny montaż klimatyzacji w Krakowie i okolicach.
Serwis klimatyzacji samochodowych - odgrzybianie klimatyzacji samochodowej
Zanim poruszymy temat właściwej obsługi klimatyzacji, musimy odpowiedzieć sobie na pewne pytanie. Czy odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest konieczne? Każda wizyta w serwisie klimatyzacji samochodowych to kolejny wydatek. Skoro nasza autoklima działa, to czy jest on konieczny? Za te pieniądze moglibyśmy zrobić coś przyjemnego np. umówić się z koleżanką w kawiarni zamówić pyszne ciasto oraz napić się kawy latte. Tymczasem co roku wydajemy te kilka złotych na coś, czego skutków nie odczuwamy. Klimatyzacja jak działała, tak działa nadal. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasza klimatyzacja działa właśnie dlatego że serwisujemy ją regularnie. Pracownicy serwisu klimatyzacji samochodowych dokonują czynności tj.:
- test szczelności;
- sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego oraz oleju w układzie;
- sprawdzenie stanu poszczególnych części układu tj. osuszacz powietrza, czy pasek.
Jeśli jest taka konieczność, wymieniają oni wadliwe części układu oraz uzupełniają płyny. Dzięki temu możemy uniknąć poważnej awarii, która mogłaby nas słono kosztować. Ponadto niezwykle ważne jest coroczne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Autoklimatyzacja powinna być właściwie odgrzybiana za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba. Kiedy należy odgrzybiać klimatyzację samochodową? Jeśli poczujemy że z nawiewu wydostaje się nieprzyjemna woń to znak, że w układzie nagromadziły się grzyby oraz pleśń i koniecznie powinniśmy odgrzybić klimatyzację. Najczęściej robimy to właśnie po zimie. Aczkolwiek klimatyzacja samochodowa powinna być używana w zimie oraz jesienią, mało kto z nas to robi. Tymczasem korzystając z niej możemy zapobiec powstawaniu pary w aucie. Częściej używana jest również w lepszym stanie. Suche powietrze osusza bowiem wentylację, co zapobiega powstawaniu grzyba oraz pleśni. Wdychając powietrze, które wychodzi z takiej klimatyzacji samochodowej, narażamy własne zdrowie. Reakcja alergiczna to najmniejszy problem. Jeśli użytkujemy auto często oraz na długich trasach możemy się nabawić poważnych chorób. Dlatego robiąc wiosenne porządki w domu, powinniśmy także pamiętać o wiosennych porządkach w aucie, do których zalicza się odgrzybianie autolimatyzacji.
Jak używać klimatyzację samochodową
![]() |
Klimatyzacja samochodowa - jak używać |
Wietrzenie auta
Częstym błędem, jaki popełniamy, jest zamykanie się w nagrzanym aucie i włączanie auto klimy na full. Zanim to zrobimy, należy przewietrzyć auto. Samochód który stał na słońcu może się nagrzać do tego stopnia, że temperatura w jego wnętrzu wynosi nawet 60 stopni. Dlatego zanim zamkniemy się szczelnie w aucie i zostanie uruchomiona klimatyzacja samochodowa, koniecznie powinniśmy przewietrzyć auto. W tym celu otwieramy szeroko drzwi auta z dwóch stron. Warto również podnieść klapę bagażnika. Powiew świeżego powietrza "wymiecie" z naszego auta największy żar. Dopiero wtedy zamykamy się w aucie i w ruch idzie klimatyzacja samochodowa.
Jak ustawić nawiew w aucie
Wsiadając do auta miło jest poczuć zimny powiew powietrza prosto z klimatyzacji. Często popełniamy ten błąd i nastawiamy nawiew prosto na twarz. Tymczasem nie powinno się tak robić. Przyjemny wiaterek wysusza bowiem nie tylko naszą skórę, ale również nasze drogi oddechowe.
Klimatyzacja samochodowa - jaka powinna być temperatura w aucie
![]() |
Klimatyzacja samochodowa - jaka powinna być temperatura w aucie |
Idealna dla nas temperatura to 21 stopni. Należy jednak pamiętać, że różnica pomiędzy temperaturą w aucie, a temperaturą na zewnątrz nie powinna być większa niż 10 stopni. W przeciwnym razie grozi nam szok termiczny. Jeśli więc w upalne lato temperatura na zewnątrz zbliża się do czterdziestu stopni, temperatura w aucie również powinna być nieco wyższa. Zbliżając się do celu, warto pomyśleć o tym, aby wyłączyć klimatyzacje i opuścić lekko szybę. Wówczas nasz organizm będzie miał czas, aby przygotować się do zupełnie innych warunków panujących na zewnątrz.
Osłony na szyby samochodowe
Osłony na szyby samochodowe są niezwykle pożyteczne zarówno w lecie, jak i w ziemie. Warto się w nie zaopatrzyć. Osłony przeciwsłoneczne na szyby samochodowe chronią bowiem auto przed nagrzaniem się. Należy je nałożyć za szybę za każdym razem, gdy zostawiamy auto na słońcu na dłuższy czas. Zasłony takie mogą nam posłużyć również w zimie. To doskonałe zabezpieczenie przed mrozem. Jest to bardzo ważne. Wiedzą o tym kierowcy, którzy mieli przyjemność skrobania szyb na siarczystym mrozie. W lecie pożyteczne są również osłony samochodowe na szyby boczne - zwłaszcza jeśli wozimy pasażerów na tylnych siedzeniach.
Czy klimatyzacja samochodowa jest zdrowa
Niektórzy są przekonani, że klimatyzacja jest niezdrowa. Bazują oni najczęściej na niewiarygodnych historiach puszczonych w świat przez ludzi, którzy nie wiedzą, jak używać klimatyzację samochodową. Jeśli autoklimatyzacja jest używana rozsądnie i unikamy bardzo dużej różnicy temperatur, nie nastawiamy nawiewu prosto w twarz oraz regularnie odgrzybiamy klimatyzację, nie powinna mieć ona negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Wręcz przeciwnie. Przy wysokich temperaturach znacznie podnosi ona komfort jazdy i chroni przed przegrzaniem się lub nawet przed zapaścią. Wiedzą to osoby, które kiedykolwiek były zmuszone jechać w aucie bez klimatyzacji. Nie daj Boże, jeśli jeszcze jeden z pasażerów nie pozwolił otworzyć okna w obawie, że go przewieje. Taka jazda to jest dopiero zagrożenie dla zdrowia. Nie tylko fizycznego. W takiej sytuacji można się nawet nabawić nerwicy ;-).
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska