Boże Ciało 2021 – tego nie wiesz!

 Boże Ciało - tradycja

Boże Ciało to święto katolickie obchodzone od wieków. Ma ono związek z dogmatem o transsubstancjacji, czyli przemianie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych właściwości. Tego dnia ma miejsce Msza Święta oraz procesja wiernych wraz z kapłanem, który niesie ze sobą Monstrancję. Wierni śpiewają pieśni. Miejsce ma również czytanie Ewangelii. Święto to oraz procesja są świadectwem wiary, że Jezus jest wśród nas. 

Kiedy obchodzimy Boże Ciało 2021 - długi weekend

Boże Ciało to święto ruchome. Obchodzimy je 60 dni po święcie Wielkanocy. Zawsze przypada ono w czwartek. Dla wielu nie bez znaczenia jest fakt, że Boże Ciało to dzień wolny od pracy. Święto to przypada w czwartek, więc możemy cieszyć się aż pięcioma dniami wolnego. W 2021 Boże Ciało obchodzi się 3. czerwca.

Boże Ciało - historia 

Przyczyną ustanowienia święta były objawienia św. Juliany z Cornillon. Około 1207 roku przeżyła ona pierwsze widzenia. W 1245 roku św. Julianie ukazał się Chrystus, który domagał się ustanowienia Eucharystii. Lokalny biskup ustanowił w 1246 święto Bożego Ciała. Julianę oskarżano o herezję. Święto przestało być obchodzone. W 1263 roku podczas odprawiania nabożeństwa kapłan zauważył, że z Hostii zaczęły spadać krople krwi. Cud Eucharystyczny w Olsenie spowodował, że papież Urban IV dnia 11.08.1264 ustanowił bullę na mocy której Boże Ciało stało się świętem całego Kościoła. Śmierć przeszkodziła mu w ogłoszeniu bulli. Bullę ogłosił papież Jan XXII w 1334 roku. 

Na czym polega święto Bożego Ciała

Co to za święto Boże Ciało

W Boże Ciało organizowana jest procesja. Cztery ołtarze w różnych miejscach są przyozdobione przez parafian. Nawiązują one do czterech ewangelii:

  • Ewangelia według św. Mateusza;
  • Ewangelia według św. Marka;
  • Ewangelia według św. Łukasza
  • Ewangelia według św. Jana.
Ołtarze przyozdabia się gałązkami brzozy. Co symbolizuje brzoza? 

Boże Ciało 2021

Gałązki brzozy mają chronić przed złymi mocami oraz przed burzą. Dlatego wkłada się je za framugi drzwi oraz ramy obrazów. Pan Jezus wychodzi z kościoła i idzie pomiędzy naszymi domami, szkołami, zakładami pracy. Obrządek ten sięga XII wieku. Monstrancja, w której jest umieszczona Hostia niesiona jest przez kapłana.  Dzieci sypią kwiaty po drodze. Przy ołtarzach odczytywana jest Ewangelia. Precesja jest świadectwem wiary. Uczestnicząc w niej pokazujemy, że:

  • wierzymy w Pana Jezusa;
  • czujemy się przy nim bezpieczni;
  • wiara dodaje nam siły oraz radości;
  • wierzymy, że Jezus nas kocha, że jest dobry i chce naszego dobra;
  • Jezus uczy nas, jak kochać oraz wybaczać.
Ostatnia wieczerza

Jezus chce być obecny pośród nas - pod postacią chleba i wina. Na ostatniej wieczerzy łamiąc chleb i dzieląc się winem mówił  on:

"Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy - to jest ciało moje. Bierzcie i pijcie z tego wszyscy - to jest krew moja."

Boga możemy spotykać w różnych miejscach. Jednak największe spotkanie ma miejsce podczas przyjmowania Komunii Świętej - tak chciał Jezus. 


Komentarze