Jak działa drukarka atramentowa?

 Artykuł gościnny

Tusz do drukarki atramentowej

Drukarka atramentowa to ta, którą najczęściej możemy spotkać w polskich domach i biurach. Świetnie radzi sobie z drukowaniem zdjęć, a także dużych ilości tekstów. Jej plusem jest również niska cena oraz nieduże koszty eksploatacji. Aby drukarka atramentowa mogła drukować, potrzebuje tuszu. Na jakiej zasadzie nanoszony jest on na kartkę?


Od Gutenberga po drukarki atramentowe

Historia druku liczy sobie kilkaset wieków. Jego początki datuje się już na okres Sumerów, którzy to wytłaczali na glinianych tabliczkach wzory. Od tego czasu ludzie na różne sposoby „drukowali” swoje dzieła. Wszystko jednak zmieniło się, kiedy w 1988 roku na rynku pojawiła się drukarka atramentowa. Już w pierwszych latach zyskała ona dużą popularność, która trwa do dziś. Od lat 80.XX wieku drukarki atramentowe przeszły jednak prawdziwą rewolucję. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele typów drukarek na tusz, które różnią się od siebie budową, sposobem drukowania, jakością i szybkością wydruku. Obecnie podstawowe modele drukarek atramentowych kosztują ok. 350 złotych. Urządzenia te sprawdzą się w użytku prywatnym, a także w małych biurach. 

Jak działa drukarka na tusz?

Zasady działania drukarki atramentowej są dość proste – przypominają one to, jak działa maszyna do pisania, choć mechanizm jest bardziej złożony i szybszy. We współczesnych drukarkach atramentowych znajduje się kartridż z tuszem – na nim umieszczona jest głowica drukująca. W trakcie pracy przesuwa się ona z jednej strony kartki do drugiej. Podczas tego ruchu, co kilka milimetrów zatrzymuje się na moment i wytryskuje małe kropki tłuszczu na kartkę. Przystanki robione przez głowice nie są jednak długie i całkowicie niezauważalne.

Tusz wytryskujący z głowicy przedostaje się na kartkę przez mikro otwory o średnicy 50 mikornów.  To, ile dysz będzie miała głowica, zależy od modelu urządzenia – w tych najlepszych jest ich nawet kilkaset. Im jest ich więcej, tym z większą precyzją urządzenie drukuje. Dokładność natrysku w przypadku drukarek atramentowych wyraża się parametrem DPI, czyli punktach przypadających na jeden cal obrazu.

Drukarka atramentowa obraz lub tekst nanosi na kartkę liniami - jedna po drugiej. Kiedy urządzenie kończy rysowanie jednej, papier jest przesuwany wyżej i rysowana jest kolejna linia.

W jaki sposób tusz z drukarki nanoszony jest na kartkę?

W głowicy drukarki atramentowej znajduje się opornik. Zmienia on energię elektryczną w ciepło, które służy do podgrzewania niewielkich porcji tuszu. Ten paruje, tworzy pęcherzyk, który następnie pęka i tryska na zewnątrz- na kartkę. W chwili pękania pęcherzyka powstaje próżnia, która zasysa kolejną kroplę atramentu na pozycje do wytryśnięcia. W czasie drukowania opisany proces powtarzany jest nawet kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę.

Jaki tusz potrzebny jest do drukarki atramentowej?

Drukarki atramentowe mogą drukować monochromatycznie (w czerni) lub w wersji kolorowej. W przypadku drukowania czarno- białego urządzenie potrzebuje tylko jednego tuszu – czarnego. Odcienie szarości otrzymywane są dzięki kontrolowaniu odległości, między którymi natryskiwane są kolejne czarne punkty. Do drukowania w kolorze drukarka atramentowa potrzebuje aż czterech tuszy. Umieszczone są od siebie w odpowiednich proporcjach i odstępach, tworząc różne barwy.

Jakie tusze kupić do drukarki atramentowej?

Tusze dedykowane są konkretnym modelom drukarek. Te oryginalne proponowane są przez producentów urządzeń drukujących. Ich cena nie jest jednak najniższa i wynosi od 40 do 100 złotych. W firmach, gdzie dużo się drukuje, pojemniki z atramentami trzeba zmieniać 2-3 razy w ciągu miesiąca. Sprawia to, że koszty utrzymania drukarki atramentowej są wysokie. Aby je obniżyć, wiele osób decyduje się na zamienniki. Te proponują taką samą jakość wydruku przy o wiele niższej cenie.

Zamienniki tuszów do drukarek atramentowych można kupić o 40% taniej niż te markowe, na https://tonatuszu.pl/.

Komentarze