Nauka języków – proste metody, które oszczędzą Twój czas

 Artykuł gościnny

Jak uczyć się jeżyka obcego

Szczęśliwcy chłoną nowe języki jak gąbka, niezależnie od metod, które stosują. Dla większości z nas nauka języka obcego to jednak ciężka praca dlatego warto szukać metod, dzięki którym stanie się szybsza i sprawniejsza. Podręcznik pozwala usystematyzować wiedzę, ale jej zdobywanie będzie najskuteczniejsze, gdy powiążmy je z codziennością.

Wyznaczaj osiągalne cele

Nauka języka to gigantyczne przedsięwzięcie, podzielone na wiele etapów i trwające latami. Ta świadomość może onieśmielać, dlatego warto się z nią oswoić, dzieląc naukę na niewielkie etapy, których osiągnięcie przyniesie Ci satysfakcję. Mowa nie o osiągnięciu kolejnego poziomu czy opanowaniu rozdziału z podręcznika, ale o małych, łatwo osiągalnych celach. Mowa na przykład o wyznaczeniu konkretnej, niedużej grupy słówek, którą opanujesz w określonym czasie, przeczytaniu określonej liczby artykułów w obcym języku lub napisaniu krótkiego tekstu. Nieduże cele są łatwiejsze do osiągnięcia, a co za tym idzie, dają satysfakcję i poczucie, że robisz realne postępy.

Zmień język interfejsów w urządzeniach

Większość z nas nie rozstaje się z komórką lub tabletem, a laptop stał się podstawowym narzędziem pracy i nauki. Skoro więc obcujemy z technologią każdego dnia, zmiana języka w interfejsach urządzeń to świetny pomysł na to, by w naturalny sposób opanować zwroty związane z ich używaniem. To samo dotyczy popularnych aplikacji, z których korzystamy na co dzień, na przykład mediów społecznościowych, serwisów VOD czy aplikacji z muzyką.

Korzystaj z aplikacji językowych

A skoro o technologii mowa, w sklepach powiązanych z twórcami najpopularniejszych systemów operacyjnych znaleźć można mnóstwo aplikacji pozwalających szlifować język w prosty, szybki i przystępny sposób. Znajdź tę, która wydaje Ci się najbardziej atrakcyjna. Przy wyborze warto kierowa się opiniami i ocenami użytkowników, ściągnij ją na telefon i korzystaj w wolnych chwilach, na przykład na przerwie, podczas dojazdu do pracy czy szkoły lub tuż przed snem. Nawet kilka minut utrwalania słówek i fraz dziennie z czasem może przynieść świetne rezultaty.

Twórz fiszki

Cu, którym nie w smak technologia i aplikacje, mogą korzystać z papierowych fiszek. Wystarczy przygotować plik niewielkich karteczek, na których znajdzie się obce słowo bądź zwrot i jego tłumaczenie, które umieścisz na drugiej stronie. Fiszki warto tworzyć po każdym zapoznaniu się z nowym słowem, czy to podczas lekcji, czy też słuchania piosenek, oglądania filmów czy czytania obcego tekstu. To świetny sposób na szybką i skuteczną powtórkę, a gdy utrwalisz w pamięci pewien zestaw słówek, możesz odłożyć na bok fiszki je zawierające i uzupełnić zestaw o kolejne.

Opisuj swoje otoczenie

Nauka języka przychodzi najłatwiej, gdy jesteśmy nim otoczeni. Warto więc sobie to ułatwić opisując towarzyszące nam przedmioty ich obcojęzycznymi odpowiednikami. Karteczki z nazwami może przylepić na meble, elementy domowego wyposażenia, ubrania, a nawet opakowania konkretnych produktów – sięgając po nie, będziesz kojarzyć dany przedmiot z jego nazwą w języku, którego się uczysz. Tej strategii nie można zastosować wszędzie, ale warto wyrobić sobie nawyk poszukiwania nazw elementów otoczenia i korzystać z niego na przykład podczas spacerów czy w podróży. Z pomocą przyjdzie translator w telefonie komórkowym, który podpowie nazwę, której nie znasz.

Słuchaj, czytaj, oglądaj…

Nauka słówek czy fraz to jedno – najważniejsze jest, by móc swobodnie je stosować. W tym zakresie z pomocą przychodzą media, a konkretnie słowo pisane, seriale, filmy czy muzyka bądź radio. Dzięki nim poznajesz nie tylko nowe słowa, ale całe frazy, należące nie tylko do języka oficjalnego, ale też nieformalnego, co ułatwi posługiwanie się językiem na co dzień lub w konkretnej grupie, na przykład rówieśniczej. Znajomość języka potocznego jest niezwykle cenna, ponieważ trudno się z nim zapoznać podczas zwykłych lekcji, a w codziennych kontaktach może okazać się nieoceniony. Dodatkowym atutem nauki dzięki filmom i serialom jest możliwość zapoznania się z różnymi akcentami oraz utrwalenie wiedzy ze wsparciem napisów. Jeśli twoja wiedza jest niewielka, zacznij od tłumaczeń, a z czasem, gdy się poszerzy, korzystaj z napisów w języku, w którym mówią sam bohaterowie, by lepiej poznać pisownię czy sposób wymowy.

… ale przede wszystkim, rozmawiaj

Osłuchanie się z językiem i umiejętność zrozumienia słowa pisanego to bardzo istotne umiejętności, ale nic nie zastąpi treningu bezpośredniej komunikacji, czyli rozmowy. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy native speakera, który pokaże Ci, w jaki sposób korzystać z języka w praktyce i pomoże przełamać bariery związane z jego używaniem. Alternatywą może być rozmowa tekstowa za pośrednictwem komunikatora, oczywiście pod warunkiem, że nie będziesz wyrażać myśli wyłącznie z pomocą translatora. Jeśli nie znasz osoby, która posługuje się danym językiem całe życie, skorzystaj z pomocy znajomych, którzy także są w trakcie nauki. Celem takich rozmów nie musi być szlifowanie gramatyki czy słówek, ale zwiększanie swobody w komunikacji.

Bierz przykład z najlepszych

Jeśli mimo intensywnych wysiłków, nauka języków nie idzie po Twojej myśli, przyczyna tkwić może nie w tym, ile pracy w nią wkładasz, ale w sposobie, w jaki to robisz. Jeśli dotychczasowe metody nie działają, warto wziąć przykład z tych, których skuteczność, na drodze badań, potwierdzili specjaliści. Dobrym przykładem jest kurs Strategie Motywacyjne Poliglotów, który pokazuje, w jaki sposób nowe języki szybko i skutecznie przyswajały osoby, które nie miały z nimi styczności w dzieciństwie i nie były szkolnymi prymusami w tym zakresie. Często nawet drobna zmiana w podejściu przynieść może świetne efekty, a wraz z nimi zwiększa się motywacja i pasja do nowo zdobywanej wiedzy. Kurs ten, podobnie jak wszystkie opisane strategie, bazują na jednym założeniu – warto uczyć się mądrzej, a niekoniecznie ciężej. Atrakcyjne i angażujące metody zaprowadzą nas znacznie dalej niż żmudna, podręcznikowa nauka.

Więcej informacji na temat nowoczesnych metod nauki języków obcych, znajdziesz na https://szybkanauka.pro/.

Komentarze