Praca w opiece u seniorki prowadzącej aktywny tryb życia

 

Opiekunka na kwarantannie

Oferty pracy w opiece w Niemczech dotyczą najczęściej osób z ograniczoną mobilnością. Większość seniorów staje się więźniem we własnym domu. Wraz z seniorem więźniem staje się opiekunka osób starszych, która często nie może zostawić seniora samego. Niektóre opiekunki osób starszych w dalszym ciągu zaskakują stwierdzeniami, że nie mają one dnia wolnego w tygodniu. Zdarzają się również pracownicy, którzy nie mają nawet popołudniowej przerwy. Aktywna, chodząca seniorka to marzenie wielu opiekunów. W dobie koronawirusa należy być świadomym, z jakimi niedogodnościami wiąże się praca z aktywną seniorką. 


Koronawirus - szczepienie seniorów

Szczepienie seniorów w Niemczech powoli dobiega końca. Niemal każdy niemiecki senior jest już zaszczepiony. Opiekunki osób starszych teoretycznie nie mają obowiązku robienia przed wyjazdem testów na koronawirusa. Niestety niektóre rodziny w dalszym ciągu wymagają robienia testów na COVID-19. Nie bardzo rozumiem, w jakim celu - skoro seniorzy są zaszczepieni, niezaszczepieni opiekunowie nie powinni stanowić dla nich zagrożenia. A jednak agencje pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech, nie chcąc stracić klienta biznesowego, godzą się na stawiane przez Niemców wymagania. Godzą się na nie również opiekunowie - przynajmniej tak długo, jak długo koszty testów pokrywa agencja pracy za granicą. 

Zwolnienia z obostrzeń dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców

Osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi oraz ozdrowieńcy (przez pół roku) mogą cieszyć się pewnymi przywilejami. Pozostali w wielu miejscach muszą okazywać negatywny wynik testu na koronawirusa. Wynik ten nie może być starszy niż 48 godzin. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przeciwników szczepionki, która w zasadzie nie daje nam żadnej gwarancji na życie w zdrowiu (w przeciwnym razie osoby zaszczepione nie musiałyby obawiać się osób niezaszczepionych) decyduje się na szczepienie. 

Praca w opiece w Niemczech - czy opiekunka osób starszych w Niemczech powinna się zaszczepić przeciwko COVID-19

Opiekunka osób starszych w Niemczech póki co nie ma obowiązku szczepienia się na COVID-19. Problem pojawia się, gdy niezaszczepiona opiekunka trafi do aktywnego seniora, który lubi wyjść do restauracji, kina, teatru, czy też np. odwiedza kogoś w domu starców. Jako osoba zaszczepiona może sobie na to pozwolić. A co z opiekunką, która towarzyszy takiemu seniorowi? Każde wyjście wiąże się z obowiązkiem zrobienia testów na koronawirusa. Z pewnością takie sztele są bardzo rzadkie. Większość seniorów tygodniami, a nawet miesiącami nie opuszcza swoich domów. Kiedyś zlecenie z zasiedziałym seniorem było dla mnie mało atrakcyjne. Jako osoba, która jeszcze się nie zaszczepiła na koronawirusa, w przyszłości będę zmuszona, aby się zaszczepić lub przy każdym wyjściu w miejsce, gdzie należy okazać negatywny wynik testów, będę musiała wykonywać testy na koronawirusa. Przed wyjazdem trzeba być tego świadomym. Trzecie wyjście to wybieranie seniorów, którzy nigdzie nie wychodzą. 

Opiekunka osób starszych w Niemczech na kwarantannie 

Kto będzie pokrywał związane z tym koszty? Jak będzie wyglądała kwarantanna opiekunki, która będzie miała pozytywny wynik testu? Czy opiekunka będzie musiała pracować podczas kwarantanny? Jeśli opiekunka nie będzie pracowała, kto będzie opiekował się w tym czasie seniorem? Jakie pieniądze będą należały się opiekunce za czas kwarantanny? To pytania, na które nikt nie szuka odpowiedzi. Każdy liczy na to, że jakoś to będzie. Większość problemów w tej branży jest "załatwiana" w ten sposób - jakoś to będzie. Takie sprawy zostawia się przypadkowi - albo Niemiec zapłaci, albo nie zapłaci. Agencja pracy grzecznie się podporządkuje. Chyba, że opiekunka osób starszych przyciśnie pracodawcę i powie, że to już nie te czasy, że Polacy pracują dla Niemców za darmo. Znając życie wiem, że większość opiekunów nawet się do tego nie przyzna, że nikt im nie zapłacił za czas kwarantanny. Pokora jest bardzo ważna w życiu. Niestety od opiekunów oczekuje się ogromnej pokory, która wręcz uwłacza godności. Szkoda tylko, że tyle osób pracujących w branży opiekuńczej tak często mówi o szanowaniu samego siebie. Tak naprawdę mało kto rozumie, co to znaczy "szanować się" oraz "być szanowanym". 

Komentarze