Umożliwić dzieciom życie na godnym poziomie

 Artykuł gościnny

Alimenty na dzieci

Posiadanie potomstwa nieodłącznie wiąże się nie tylko ze zmianami w życiu oraz wieloma radosnymi momentami. Jest to również konieczność ponoszenia pełnej odpowiedzialności za drugiego człowieka. To na rodzicach ciąży obowiązek zapewnienia swoim dzieciom wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Mowa tutaj nie tylko o opiece i ciepłych uczuciach ale także o kwestiach materialnych. Te nierzadko bywają powodem sporów i konfliktów, zwłaszcza w sytuacji, gdy dochodzi do rozwodu, bądź któreś z rodziców próbuje uniknąć finansowania kosztów wychowania dziecka. Warto podkreślić, że takie postępowanie jest naganne i nie należy się na nie godzić. Najrozsądniej będzie dochodzić tego, co należne małoletnim, poprzez staranie się o alimenty.

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania środki finansowe

Koszty utrzymania potomstwa spoczywają zarówno na matce, jak i na ojcu. Nie zmienia się to nawet wtedy, gdy ich drogi się rozchodzą, a rodzina przestaje prowadzić wspólne gospodarstwo domowe. Polskie prawo nakłada obowiązek alimentacyjny na rodziców dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Pieniądze muszą pokryć koszty leczenia, edukacji, mieszkania, ubrań i środków higienicznych, a także wyżywienia oraz wypoczynku. O tym, w jakiej kwocie zostaną przyznane alimenty decyduje głównie stan majątkowy rodziców, ich możliwości zarobkowe oraz rodzaj potrzeb potomstwa. Te kształtują się bowiem zupełnie inaczej w przypadku zdrowego dziecka, a inaczej gdy pociecha zmaga się ze schorzeniem wymagającym specjalistycznej terapii. Nic więc dziwnego, że wysokość przyznawanych alimentów jest ustalana indywidualnie.

Zajmuje się tym sąd rejonowy, do którego należy złożyć pozew o alimenty. Co powinien zawierać taki dokument aby odniósł pożądany skutek? Przede wszystkim szereg najważniejszych informacji dotyczących zarówno osoby wnioskującej, jak i osoby pozwanej. Mowa tutaj o szczegółowych danych osobowych oraz adresowych. W pozwie należy umieścić wysokość kwoty, o którą wnioskujemy oraz stosowne jej uzasadnienie i termin płatności. Rozsądnie będzie uwiarygodnić dokument, wzbogacając go o załączniki w postaci skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczeń o uczęszczaniu pociechy do żłobka, przedszkola lub szkoły, a także faktur, rachunków i paragonów obrazujących koszty związane z utrzymaniem potomstwa. 

Dochodzenie swoich praw na drodze sądowej

Gdy już alimenty zostaną zasądzone, należy mieć na uwadze, że raz przyznana kwota może ulec zmianie. Przykładowo, rodzic pobierający świadczenie na dziecko, który nagle utracił pracę, może zawnioskować o podwyższenie alimentów do czasu aż jego sytuacja materialna nie ulegnie poprawie. Analogicznie do tego, z wnioskiem o zmniejszenie alimentów może zwrócić się do sądu rodzic, który je płaci.

Niestety, negatywnym zjawiskiem, które wciąż występuje, jest uchylanie się od regulowania należności. Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne i przewiduje surowe kary dla dłużników alimentacyjnych. Każdy, kto posiada zaległość w opłacaniu alimentów, która wynosi sumę trzech świadczeń, jest narażony na karę roku pozbawienia wolności. Wyrok rośnie do dwóch lat więzienia, gdy niepłacenie alimentów uniemożliwia zaspokajanie podstawowych potrzeb egzystencjalnych dziecka. Miejmy na uwadze to, że istnieją narzędzia pozwalające uzyskać należne małoletnim sumy nawet wtedy, gdy dłużnik alimentacyjny nie zamierza płacić dobrowolnie. Wtedy w grę wchodzi egzekucja komornicza. Możliwości jest sporo, dlatego warto walczyć o dobro pociechy. Najlepiej czynić to korzystając z profesjonalnej pomocy prawnej.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizujacej się w prawie podatkowym

Komentarze