Uprawa marchwi w ogrodzie – jak wsiewać i pielęgnować popularne warzywo korzeniowe?

 Artykuł gościnny

Kiedy i jak siać marchew

Marchew to jedno z najczęściej uprawianych w Polskich ogrodach warzyw korzeniowych. Jej prozdrowotne właściwości sprawiły, że obecnie wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale także w przemyśle farmaceutycznym. Uprawa marchwi nie jest zbyt trudna, jednak warto znać kilka podstawowych zasad. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać podczas siania i pielęgnowania.


Wymagania marchwi – gleba i stanowisko 

Marchew poradzi sobie właściwie na wszystkich glebach z wyjątkiem tych zbyt przesuszonych. Jednak najlepiej warzywo będzie rosło w lekkim, piaszczysto-gliniastym gruncie o średniej wilgotności i delikatnie kwasowym odczynie. Dobrym pomysłem jest wsiewanie marchwi po kapuście, grochu lub ziemniakach.

Pamiętajmy, że marchew wysiewa się wprost do gruntu, ponieważ źle znosi ona przesadzanie. Dodatkowo warto wiedzieć, że grunt pod nasze pomarańczowe warzywo nie powinien być świeżo nawożony obornikiem. Najlepiej wsiać marchew po dwóch latach od nawożenia.

Stanowisko odpowiednie dla wzrostu marchwi to miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru

Kiedy i jak siać marchew? 

Termin wysiewu nasion uzależniony jest przede wszystkim od odmiany marchwi. Warzywo do zbiorów wczesnych należy wsiewać na przełomie marca i kwietnia, do zbiorów letnich w drugiej połowie kwietnia, a do zbiorów późnych na początku maja. Trzeba jednak zwrócić uwagę na temperaturę – nie może ona schodzić poniżej 8-9 stopni. Takie warunki nie będą sprzyjały wzrostowi marchwi. 

Nasiona umieszczamy w glebie na głębokość 1-2 cm, w rzędach co 20-25 cm. Ze względu na to, że są one bardzo drobne, trudny jest rzadki siew. Dlatego po wzejściu roślin warto je przerzedzić. Można także otoczyć nasiona specjalną substancją, która rozpuszcza się w glebie i ułatwia wysiew we właściwych odstępach. W czasie wzrostu wczesnych odmian między roślinami powinno być ok. 5 cm odstępu, a w przypadku odmian późniejszych 10 cm odstępu. 

Nawożenie i pielęgnacja marchwi

W czasie wzrostu konieczne jest regularne podlewanie i odchwaszczanie marchwi. Nie można dopuścić do całkowite osuszenia gleby, ponieważ wpłynie to bardzo niekorzystnie na korzenie – będą się rozdwajać. Usuwanie chwastów jest równie ważne co podlewanie i także trzeba robić do regularnie. Jeśli stworzymy odpowiednie warunki dla marchwi, to bardzo prawdopodobne, że nieproszonym gościom również spodoba się takie środowisko. Chwasty będą bardzo szybko rosły i mocno osłabiały naszą roślinę. 

Nawożenie marchwi właściwie nie jest konieczne, jednak jeśli komuś zależy na perfekcyjnych korzeniach to można to zrobić. Trzeba tylko pamiętać, aby stosować nawozy wnikające do ziemi, ponieważ to stamtąd roślina będzie pobierała substancje odżywcze. 

Zbiór i przechowywanie marchwi 

Czas zbiorów zależy oczywiście od odmiany marchwi. Uprawę wczesną zbiera się w okresie od czerwca do sierpnia, uprawa letnia osiąga dojrzałość między sierpniem a wrześniem, a uprawę późną zbieramy w październiku

Wykopywanie korzeni najlepiej wykonać ręcznie, ponieważ ważne jest, aby ich nie uszkodzić. Jeśli gleba nie jest zbyt zbita, wystarczy pociągnąć za nać, i marchew powinna bez problemu wyjść z ziemi. Jednak w przeciwnym wypadku (gdy gleba jest bardzo zbita) warto przed wykopywaniem trochę ją spulchnić wokół korzeni. 

Po wykopaniu ucinamy nać przy samym korzeniu, otrzepujemy z ziemi i osuszamy marchew. Tak przygotowaną roślinę przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. W takich warunkach marchew może leżeć nawet kilka miesięcy. 

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Komentarze