Misery – Stephen King

 Artykuł gościnny

Powieść Stephana Kinga Misery 

Stephen King – amerykański pisarz, wielokrotny zdobywca nagród Brama Stokera oraz British Fantasy Award. Do osiągnięć autora można też zaliczyć medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską (Medal of Distinguished Contribution to American Letters (DCAL) ) oraz Narodowy Medal Sztuk. Przez wielu nazywany „Mistrzem Grozy” pisze głównie książki o tematyce kryminalnej, często przeplatane zjawiskami nadprzyrodzonymi, które przyprawiają u czytelników gęsią skórkę.


Thriller psychologiczny Stephena Kinga "Misery"

Jednym z najbardziej znanych dzieł Stephena Kinga jest thriller psychologiczny „Misery”. Powieść ukazała się w 1991 roku. Mimo swojego wieku jest nadal chętnie czytana i dalej wzbudza silne emocje wśród wiernej rzeszy fanów pisarza.

"Misery" Stephen King – fabuła

Historia zawarta w książce "Misery" rozpoczyna się całkiem niewinnie, można nawet powiedzieć –  niezbyt ciekawie. Stephen King przedstawia nam głównego bohatera, Paul’a Sheldon’a. Jest on z zawodu pisarzem, którego największym osiągnięciem, jak dowiadujemy się na początku opowieści, jest seria romansów o Misery Chastain. Paul, zmęczony pisaniem książek banalnych, postanawia zaszyć się w górach Kolorado, gdzie ma zająć się swoim pierwszym poważnym dziełem, roboczo posiadającym tytuł „Szybkie samochody”.

Nasz główny bohater wyrusza w podróż autem po chwilę spokoju i natchnienie do pisania nowej powieści. Jest zima, więc droga jest śliska i podróż nie należy do najłatwiejszych. Nic nie zwiastuje nadciągających nieszczęść, jakie mają zalać niczym lawina, nieszczęsnego Paul’a  w najbliższym czasie. Traci on kontrolę nad pojazdem, niespodziewanie samochód wjeżdża w zaspę. Wypadek, który wydawałby się właściwie całkiem normalnym zjawiskiem, okazuje się być bardziej zawiłym problemem niż się wydaje – daje początek niesamowitym, przepełnionym bólem i przerażeniem wydarzeniom, jakie mają w niedługim czasie spotkać biednego pisarza.

Paul budzi się w łóżku, jego nogi, a raczej to, co z nich zostało, powodują ból tak silny, że nie jest on w stanie podnieść się z łóżka. Dom, w którym pisarz odzyskuje przytomność jest miejscem zamieszkania, jak dowiadujemy się z kart powieści, jego największej i najwierniejszej fanki –  Annie Wilkes. Jak okazuje się, zupełnie przypadkiem znajduje ona swojego ukochanego pisarza, który kona połamany we wraku własnego auta, uwięziony w zaspie i szlachetnie postanawia uratować mu życie.

Szybko jednak miłość Annie do Paula przeradza się w chorą obsesję połączoną z sadystycznymi aktami wymierzonymi w stronę Paula. Annie bardzo nie podoba się zakończenie jej ukochanej powieści o pięknej Misery. Kobieta zmusza pisarza do zniszczenia maszynopisu „Szybkich samochodów” i nalega, aby kontynuował poprzednią książkę. Wymaga od pisarza rzeczy niemożliwych. Chce, aby ten wskrzesił tragicznie zmarłą główną bohaterkę swojego romansu. Kiedy Paul próbuje się sprzeciwić, Annie znajduje wiele rozwiązań, aby jak najszybciej zgnieść bunt w samym zalążku. Jej sposobem na gniew Paula jest między innymi odcinanie mu części ciała, czy pozbawienie go środków przeciwbólowych, bez których jest mu bardzo trudno funkcjonować. Paul, bez nadziei na lepsze jutro poddaje się woli szalonej Annie Wilkes. Posłusznie, choć z gniewem i ogromnym cierpieniem, pisze kontynuację swojej powieści.

"Misery" Stephen King – recenzja

 Wydaje się, że Stephen King zakańcza swoją opowieść "Misery" już w jej połowie. Jednak zwrot wydarzeń i nieobliczalność bohaterki wykreowanej przez pisarza nie pozwala na szybki happy end. Książka napisana jest przystępnym językiem, nie ma w niej za wiele metafor, czy odniesień do wydarzeń, o których czytelnik musiałby wyszukiwać osobne informację. „Misery” doczekała się także swojej ekranizacji, gdzie oscarową rolę Annie zagrała Kathy Bates.  Jest to tytuł, który powinien zostać przeczytany przez każdego miłośnika literatury grozy, zanim ujrzy on ekranizację.


Recenzja książki "Misery" Stephena Kinga – autorka: Dominika Skrzypczak.

Komentarze