Alpakoterapia – terapia dla dzieci, dorosłych oraz seniorów

 Zooterapia - terapia ze zwierzętami dla dzieci, dorosłych oraz seniorów
Alpaki to idealni terapeuci dla dzieci, dorosłych oraz seniorów. Skupiają one na sobie uwagę pacjentów. Ich towarzysze otwierają się i czują się za nie odpowiedzialni. Rosną ich zdolności przywódcze. To z kolei wzmacnia ich poczucie własnej wartości. Ponadto alpaki są bardzo pociesznymi zwierzętami. Wywołują one radość wśród osób, które mają z nimi kontakt. Spacer z alpakami to ruch na świeżym powietrzu połączony z terapią oraz medytacją. Alpakoterapia jest stosowana także w Polsce. 

Alpaka – co to za zwierzę

Alpaka to ssak z rodziny wielbłądowatych. Zwierzę to jest hodowane dla wełny i mięsa. Wyglądem przypomina ono lamę. Alpaka jest jednak od niej znacznie mniejsza. Alpaki ze względu na swój charakter wykorzystywane są do terapii osób chorych, seniorów, a także dzieci oraz młodzieży. Są to niezwykle spokojne zwierzęta, które doskonale dopasowują się do atmosfery oraz sytuacji. Co jedzą alpaki? Alpaki to zwierzęta roślinożerne. Podczas spaceru potrafią zatrzymać się i skubać trawę na leśnej polanie. Ich spokój udziela się ludziom. Ponadto zwierzęta te nie gryzą, nie drapią, nie plują (jak np. lamy, które są również z gatunku wielbłądowatych). Są one nieskomplikowane w obejściu. Łatwo zdobyć ich zaufanie. Wystarczy smakołyk np. w postaci jabłka. 

Alpakoterapia – jak wygląda i jaki jest jej skutek

Zooterapia, czyli leczenie zwierzętami

Alpaki (podobnie jak inne zwierzęta używane do terapii tj. koty, psy, kozy, czy delfiny) traktują wszystkich ludzi jednakowo. Dla nich nie ma znaczenia, czy ktoś jest chory, zdrowy, upośledzony, wysoki, niski, gruby, chudy, czarny, biały, stary, czy młody. Osoby mające styczność ze zwierzętami czują się przez nie akceptowane w 100%. Pomaga im to otworzyć się na zwierzę oraz w późniejszym czasie również na innych ludzi. Zooterapia jest bardzo skuteczna. 

W jakim celu stosowana jest alpakoterapia

Powody decyzji o poddaniu się alpakoterapii mogą być różne – podobnie, jak różni są ludzie. Uczestnicy decydują się na terapię z alpakami stawiając sobie następujące cele:
 • redukcja stresu;
 • poprawa zdolności socjalnych;
 • pokonanie lęków;
 • wzmocnienie zdolności przywódczych;
 • poprawa komunikacji międzyludzkiej;
 • wzmocnienie poczucia własnej wartości.
Terapia z alpakami wymaga od uczestników otworzenia się na nieznane wcześniej zwierzęta. Dla niektórych oznacza to pokonanie lęku przed zwierzętami. Wyjście z własnej sfery komfortu bywa dla wielu uczestników terapii trudne. Jedni potrzebują więcej czasu, inni mniej. Kolejny krok terapii to zdobycie zaufania alpaki. Robi się to karmiąc zwierzę smakołykami. Następnie jest dotyk, rozmowa, spacer z alpakami podczas którego człowiek prowadzi alpakę, a alpaka prowadzi człowieka. Alpaki to niezwykle spokojne zwierzęta – aczkolwiek np. w towarzystwie rozbieganych psów mogą wpaść one w popłoch. Dlatego na spacer z alpakami nie powinno zabierać się psów. Między alpaką, a człowiekiem tworzy się więź oparta na zaufaniu. Smycz, na której prowadzone jest zwierzę jest niemalże zbędna.

Dla kogo przeznaczona jest terapia z alpakami 

Terapia z alpakami pozwala otworzyć się na zwierzęta oraz na ludzi. Pomaga ona odstresować się. Uczy odpowiedzialności. Kontakt ze zwierzęciem może podnieść poczucie własnej wartości. Alpaki sprawiają także wiele radości – wywołują uśmiech na twarzach uczestników, a nawet serdeczny śmiech. To doskonała terapia dla osób tj.:
 • dzieci mające problemy z nawiązywaniem kontaktów;
 • dzieci bojące się zwierząt;
 • dzieci i młodzież z traumą;
 • dzieci i młodzież, którzy powinny nauczyć się odpowiedzialności np. w ramach resocjalizacji;
 • dorośli cierpiący na choroby tj. wypalenie zawodowe, depresja, nerwica;
 • chorzy na autyzm;
 • niepełnosprawni;
 • seniorzy – zwłaszcza chorzy na choroby tj. demencja, czy Alzheimer.
Terapia z alpakami może pomóc jej uczestnikom bez względu na wiek przy wielu problemach, z jakim się oni borykają. Zooterapia jest coraz popularniejszą metodą terapii. Decydując się na terapię z alpakami lub z innymi zwierzętami należy zwrócić uwagę na to, aby osoby je przeprowadzające były do tego odpowiednio wyszkolone. 

Jeśli zdecydowalibyście się na zooterapię, jakie byłoby to zwierzę? Niemieccy iluzjoniści, znani na całym świecie, Siegfried & Roy, na co dzień przebywali w otoczeniu białych tygrysów. 

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Miałam to szczęście, że dorastałam w towarzystwie kilu psów. Dzieci, które nie mogą mieć własnych zwierząt, wiele tracą. Bardzo popularna jest nie tylko terapia z psami, ale także terapia ze szczeniakami. Zapoznaj się z artykułem Ergoterapia – jak pomaga w codziennym życiu?

Komentarze