Obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – ostatni dzwonek!

Jakie pytania padają w spisie powszechnym

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. Przeprowadzany jest on od 1. kwietnia 2021 roku. Zakończenie spisu powszechnego planowane jest na 30. września 2021 roku. Jeśli jeszcze się nie spisaliście, jest to ostatni dzwonek. Co to jest spis powszechny? W jakim celu się go przeprowadza? Czy spis powszechny jest obowiązkowy? Co grozi za nieudzielenie informacji? Co z osobami przebywającymi za granicą? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Co to jest spis powszechny 

Spis powszechny to największe przedsięwzięcie statystyczne podejmowane nie tylko w kraju, ale i za granicą. W Polsce spis powszechny organizuje GUS (Główny Urząd Statystyczny). Spis powszechny powinien być przeprowadzony profesjonalnie. Największe wyzwania stojące przed GUS to:
  • poinformowanie obywateli o obowiązkowym spisie powszechnym oraz sposobach jego przeprowadzenia;
  • bezpieczeństwo obywateli – priorytetem są ochrona danych oraz ochrona przed złodziejami oraz oszustami, którzy mogą pojawić się w prywatnych domach niektórych osób (zwłaszcza osób starszych);
  • sprawne przeprowadzenie spisu powszechnego drogą telefoniczną, internetową oraz poprzez osobiste wizyty rachmistrzów (bez uciążliwych awarii oraz innych niedogodności).
Sposób, w jaki zostanie przeprowadzony spis powszechny będzie miał duży wpływ na wizerunek państwa w oczach obywateli. 

Na czym polega spis powszechny

Jak zrobić spis powszechny

Spis powszechny ma na celu zliczenie ludności oraz zorientowanie się, kim jesteśmy i jak żyjemy. Każdy obywatel musi odpowiedzieć na szereg pytań istotnych dla sprawnego funkcjonowania społeczeństwa oraz gospodarki. 

Do kiedy należy zrobić Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Z pewnością słyszeliście już o tym, że w tym roku przeprowadzany jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Wiecie do kiedy trwa spis powszechny? Na samodzielne spisanie się mamy czas do końca września 2021 roku! Pozostało więc niewiele czasu. Niewykluczone, że okres przeprowadzania spisu powszechnego zostanie wydłużony. 

Jakie pytania padają w spisie powszechnym 2021

W spisie powszechnym 2021 padają pytania dotyczące danych tj.:
  • wiek;
  • wykształcenie;
  • status zatrudnienia;
  • migracje wewnętrzne oraz zagraniczne;
  • dane demograficzne;
  • narodowość;
  • język;
  • wyznanie;
  • rodzina;
  • charakterystyka mieszkania;
  • inni domownicy (w tym osoby przebywające za granicą).

Spis powszechny – pytania dotyczące innych domowników

Osoba dokonująca spisu, która nie zna danych pozostałych osób zamieszkujących pod tym samym adresem, może je pominąć. Osoby pominięte mają obowiązek dokonania spisu samodzielnie. 

Po co robi się spis powszechny 2021

W jakim celu jest robiony spis powszechny 2021

Spis powszechny 2021 ma posłużyć zdobyciu ważnych informacji, których analiza będzie miała duży wpływ na decyzje podejmowane przez organy państwa oraz administrację publiczną. Uzyskane informacje są również istotne dla gospodarki kraju oraz społeczeństwa. Polska jest zobowiązana na mocy przepisów europejskich do przeprowadzanie spisu powszechnego raz na 10 lat.

Na jakiej podstawie spis powszechny jest obowiązkowy

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. W związku z tym nie możemy odmówić udzielenia informacji kontaktującemu się z nami rachmistrzowi. Spisu możemy dokonać także samodzielnie. Jeśli nie zrobimy tego w wyznaczonym terminie, skontaktuje się z nami rachmistrz. 

Jak zrobić spis powszechny – samospis, spis telefoniczny, spis bezpośredni

Samospis

Zastanawiacie się, jak zrobić spis powszechny? Chcecie dokonać spisu powszechnego samodzielnie, zanim skontaktuje się z wami rachmistrz, ale nie wiecie, jak to zrobić? Spisu powszechnego możemy dokonać na trzy sposoby:
  • spis powszechny online – samospis przez Internet jest najwygodniejszy oraz najszybszy (oczywiście pod warunkiem, że bez problemu poruszamy się po Internecie). Jak dokonać spisu przez Internet? Wystarczy wypełnić formularz online. Na jakiej stronie internetowej znajduje się spis powszechny? Formularz do wypełnienia znajdziemy na stronie https://spis.gov.pl/;
  • spis powszechny przez telefon – spis powszechny jest możliwy także drogą telefoniczną. Na jaki numer należy zadzwonić, aby zrobić spis powszechny? Kontaktujemy się z numerem telefonu 22 279 99 99, pod którym osiągalny jest rachmistrz. Wpisze on nasze dane do systemu;
  • spis powszechny w Urzędzie Gminy – spis powszechny możemy także wykonać w najbliższym Urzędzie Gminy na wyznaczonym do tego stanowisku.

Jak się zalogować na spis powszechny

Formularz online dotyczący spisu powszechnego możemy wypełnić w ciągu 14 dni od pierwszego logowania. Logowanie do spisu powszechnego możliwe jest następującymi metodami:
  • za pomocą identyfikacji elektronicznej - profil zaufany lub bankowość elektroniczna;
  • numer PESEL oraz informacje dotyczące rodziców;
  • poprzez adres mailowy – metoda logowania dla obcokrajowców nie posiadających numeru PESEL.

Spis powszechny – z jakiego numeru telefonu dzwonią oraz jak sprawdzić tożsamość rachmistrza

Z jakiego numeru zadzwoni rachmistrz

Spis powszechny - jak sprawdzić rachmistrza

Spis powszechny przez telefon niesie ze sobą duże ryzyko wyłudzenia danych osobowych. Jak sprawdzić kontaktującego się z nami telefonicznie rachmistrza? Rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 – bez względu na województwo. 

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza


W niektórych przypadkach rachmistrz może skontaktować się z nami bezpośrednio pukając do naszych drzwi. Jak wylegitymować rachmistrza? W kontakcie bezpośrednim warto sprawdzić rachmistrza. W związku z przeprowadzanym spisem powszechnym istnieje bowiem nie tylko ogromne ryzyko kradzieży, ale także duże ryzyko wyłudzenia danych. Tożsamość rachmistrza możemy sprawdzić na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ podając jego imię, nazwisko oraz trzy wskazane znaki identyfikatora. 

Spis powszechny – kara grzywny

Co grozi za odmówienie udziału w spisie powszechnym

Czy za niedokonanie spisu powszechnego grozi kara? Spis powszechny jest obowiązkowy. Kara grzywny za niedokonanie spisu wynosi do 5000 zł. Spis powszechny obowiązuje również osoby bez stałego miejsca zamieszkania oraz obcokrajowców mieszkających w Polsce. 

Czy spis powszechny dla osób przebywających za granicą jest obowiązkowy

Obowiązek spisu powszechnego dotyczy także osoby przebywające za granicą, o ile są one zameldowane w Polsce. Osoby przebywające za granicą poniżej roku powinny wypełnić formularz emigranta krótkookresowego, natomiast osoby przebywające za granicą dłużej niż rok, powinny wypełnić formularz emigranta długookresowego

Spis powszechny po niemiecku

Zastanawiacie się, jak jest spis powszechny po niemiecku? Spis powszechny po niemiecku to die Volkszählung (liczenie ludności). A mówi się, że nauka niemieckiego jest trudna ;-). Tymczasem słowo Volkszählung jest banalnie proste i od razu wiadomo, w jakim celu jest przeprowadzany spis powszechny - liczymy ludzi. Ciekawa jestem, czy doliczymy się tych naszych rodaków, którzy powyjeżdżali do pracy za granicę. Jakie nasz rząd wyciągnie wnioski ze spisu powszechnego? Jestem bardzo ciekawa!

Nagroda za udział w spisie powszechnym 

Aby zachęcić Polaków do udziału w spisie powszechnym przewidziano liczne nagrody. Nagroda główna to 16xToyota Yaris. Każda osoba po wypełnieniu formularza oraz dokonaniu samospisu miała możliwość wygenerowania specjalnego kodu, który uprawniał do udziału w losowaniu. Kod należało wykorzystać na stornie loteria.spis.gov.pl. Losowanie odbyło się 14.07.21. 

Komentarze