Co warto wiedzieć o nawozach organicznych?

 Artykuł gościnny

Nawożenie ogrodu - kompost, obornik, nawozy organiczne

Rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny uprawne by pięknie rosnąć i dawać obfite plony muszą być zasilane nawozami. W przydomowym ogródku najlepiej jest stosować nawozy naturalne. Kompost czy gnojówkę z pokrzywy każdy ogrodnik może wyprodukować sam, nie ponosząc w zasadzie żadnych kosztów. Dobrze jest również jako poplon siać rośliny na nawóz zielony. Doskonałym nawozem organicznym jest również obornik, choć ten świeży lub przekompostowany ciężej jest zdobyć. Nic nie zastąpi nawozu naturalnego.

Nawożenie - dlaczego stosowanie nawozów jest niezbędne w ogrodzie?

Piękne rabaty kwiatowe oraz zadbane zielone drzewka i krzewy są marzeniem każdego właściciela ogrodu. Aby wspierać rośliny w procesie rozrostu niezbędne jest dostarczanie im składników pokarmowych, dzięki nawożeniu. Czym jest nawożenie? To proces pielęgnacyjny polegający na dostarczaniu substancji nawożącej do gleby, w której posadzona została dana roślina.

Regularna aplikacja nawozu pozwala na:

  • dostarczeniu korzeniom rośliny najważniejszych dla niej składników pokarmowych,
  • poprawienie właściwości i wartości podłoża, czyli gleby,
  • dopasowanie odczynu gleby do potrzeb roślin,
  • poprawienie żyzności gleby,
  • znaczne zwiększenie wchłaniania wody przez korzenie rośliny.

Jednym z rodzajów substancji nawozowej, która jest bezpieczna dla roślin oraz środowiska jest nawóz organiczny. Jego naturalne pochodzenie oraz łatwe wchłanianie wpływa na bujne kwitnienie roślin oraz ochronę jej poszczególnych części przed atakiem robactwa.

Czym jest nawóz organiczny?

Nawóz organiczny jest substancją, która powstaje z naturalnych komponentów lub mieszaniny takich surowców. Głównym składnikiem aktywnym nawozu organicznego są substancje mineralne, które zostały wytworzone na skutek procesów rozkładowych surowców roślinnych lub odpadów odzwierzęcych. Nawozu naturalne, po aplikacji na glebę wokół rośliny lub bezpośrednio w podłoże po posadzeniu, zostają przez nią przetworzone, a następnie dostarczane bezpośrednio do korzeni. Składniki mineralne z nawozu organicznego są pobierane przez rośliny zgodnie z ich rytmem wegetacyjnych, dzięki czemu korzenie pobierają substancję, która w danej chwili jest najbardziej potrzebna do wzrostu lub ochrony przed warunkami środowiskowymi lub pasożytami.

Najważniejszymi zaletami nawozu organicznego są:

  • znaczne zwiększenie ilości próchnicy w podłożu,
  • brak wpływu na życie organiczne, które toczy się w ziemi wokół rośliny,
  • poprawienie właściwości, gęstości oraz struktury gleby,
  • pozytywny wpływ na zwiększenie pojemności powietrznej i wodnej ziemi,
  • długotrwałość działania i wydłużona obecność w glebie po aplikacji,
  • zwiększenie odporności rośliny na rozwój chorób,
  • stymulowanie korzeni roślin do szybkiego i mocnego rozwoju,
  • całkowity brak wpływu na ekosystem i środowisko.

Nawozy organiczne cieszą się dużą popularnością. Dodatkowo, możliwość ich samodzielnego przygotowania sprawia, że coraz więcej amatorów - ogrodników oraz profesjonalistów sięga po nie, aby dostarczyć roślinom najpotrzebniejszych składników odżywczych i mineralnych.

Rodzaje nawozów organicznych

Nawozy organiczne pozyskiwane są z odchodów odzwierzęcych, obumierających części roślin lub odpadów pochodzących z gospodarstwa domowego. Duża ilość rodzajów naturalnych nawozów sprawia, że ich właściwości można dopasować do potrzeb danej rośliny. Najpopularniejszymi rodzajami nawozu organicznego są:

  • obornik - to przefermentowana kolaboracja kału, moczu oraz ściółki używanej przez zwierzęta hodowlane. Obornik bogaty jest w składniki pokarmowe, które są potrzebne roślinom do rozwoju i wzrostu.
  • kompost - to specjalnie przygotowywane mieszaniny, w skład których wchodzą surowce odpadowe z resztek roślin. Na skutek ich rozpadu dochodzi do uaktywnienia się składników pokarmowych, które doskonale wspierają rośliny w ich rozroście.
  • nawozy zielone - to całe części roślin, które zostają zakopywane lub przyorane w glebie. Uruchomienie procesów gnilnych sprawia, że rozkładające się rośliny oddają do ziemi składniki, które wpływają na zmianę jej pH oraz poprawę żyzności.

Nawożenie jest sposobem wspierania roślin w trakcie ich wzrastania i dojrzewania. Stosowanie nawozów organicznych jest nie tylko bezpieczne dla ludzi oraz środowiska, ale dodatkowo pozwala na efektywne ulepszenie właściwości gleby.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Komentarze