Jak zrobić dobre zdjęcie makro?

Artykuł sponsorowany

 Jak zrobić dobre zdjęcie makro

Spośród wielu rodzajów i gatunków fotografii, nieraz mamy wątpliwości co wybrać? Nie musimy wcale podążać w jednym kierunku. Warto więc spróbować wszystkiego po trochu. Oczywiście dzięki fotografii makro możemy zorganizować sobie bardzo ekscytujące przeżycia, odkrywając na nowo otaczającą nas rzeczywistość i świat natury.


Czym jest fotografia makro i jak wykonywać ją dobrze?

Obiegowa definicja określa makrofotografię, jako powiększony obraz jakiegoś obiektu. Takie zdjęcia możemy zrobić nawet aparatem w telefonie. Niestety nie do końca jest to prawda. Makrofotografia polega na odwzorowaniu skali fotografowanego obiektu (owad, liść itp.) 1:1 1:2 lub więcej.

Ponadto odległość fotografa od jakiejkolwiek rzeczy staje się bardzo mała. Do takich sesji zdjęciowych często profesjonaliści używają specjalistycznego sprzętu, niektórzy nawet idą dalej i wykorzystują do fotografii mikroskopy.

Z całą pewnością jest to fascynujący proces, ponieważ w rezultacie odbiorcy mogą zobaczyć gołym okiem bakterie, powierzchnię skóry lub wszystko, co tylko zapragną.

Co jeszcze warto wiedzieć o makrofotografii?

Aby nauczyć się robić wysokiej jakości zdjęcia makro, oczywiście trzeba mieć do tego celu odpowiedni sprzęt, a także poznać niektóre niuanse, które są istotne dla fotografii tego typu. 

Oto trzy ważne sprawy, na które należy zwrócić uwagę, aby zrobić dobre zdjęcia makro:

  • Ekspozycja
    Automatyczne ustawienia ekspozycji i innych parametrów w aparacie, które oczywiście są najpopularniejsze wśród amatorów, nie są zalecany przez ekspertów w tym przypadku.
    Zdjęcia makro najczęściej wymagają bardziej zamkniętej przysłony, np. 7.1-11, aby w polu ostrości była maksymalna ilość szczegółów. Ale czasami najlepszym sposobem na jej otwarcie jest ładne rozmycie tła wokół głównego bohatera.
  • Skupienie
    W tego rodzaju fotografii  zwykle główny obiekt zajmuje znaczną powierzchnię obrazu. Aby były widoczne wszystkie szczegóły, a więc musimy zadbać o dużą ostrość zdjęcia. Dokładność ogniskowania można osiągnąć w więcej niż jednej klatce.
  • Dodatkowe światło
    Zbliżając się do interesującego nas obiektu, powinniśmy nieco zmniejszyć całkowitą ilość światła wpadającego do obiektywu, co może spowodować, że niektóre obszary zdjęcia będą zbyt ciemne. Wbudowana lampa błyskowa raczej nie zadziała, chociaż profesjonalni fotografowie często starają się ją ulepszać, za pomocą papierowych i plastikowych nakładek. Zewnętrzna lampa błyskowa, jest idealna do zbliżeń. Jest ona określana lampą pierścieniową. Zwykle bez problemu można ją kupić w sklepie z akcesoriami fotograficznymi lub zamówić online.

Jakie niuanse techniczne mogą pomóc zrobić dobre zdjęcie makro?

Telefon ma możliwość zbliżenia obiektu, ale najczęściej kończy się to strasznie rozmazanym obrazem i choć wygląda na większy niż zwykle, nie da się rozróżnić szczegółów. Dlatego też, jeśli chcesz uzyskać naprawdę wyraźne, piękne ujęcie, to nie możesz obejść się bez dobrej lustrzanki.

Jeśli masz dobry aparat, ale niestety obiektyw na nim jest zwyczajny, to z makro znowu nic nie wyjdzie. Można nieco powiększyć obiekt lub podejść do niego, ale odległość nie powinna być mniejsza niż pół metra. 

Inną opcją jest dokupienie specjalnego pierścienia makro, czyli nasadki zmieniającej minimalną ogniskową (MFR) obiektywu. Dzięki temu zmniejszy się odległość między Tobą a głównym obiektem, co oznacza, że możesz zrobić zdjęcie w większej skali. 

Jeśli więc uda Ci się zrobić niesamowitą sesję makrofotografii, to aby czerpać dodatkową przyjemność ze swojej fotograficznej pasji, warto zdecydować się na nowoczesną usługę, którą jest wywoływanie zdjęć online i zrobić to np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec.html

Jeżeli postanowisz zmienić swoje cyfrowe pliki w stylowe, papierowe fotografie, to zapewne nie pożałujesz takiej decyzji. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć niepowtarzalną galerię sztuki na niezagospodarowanej ścianie w swoim salonie oraz podzielić się tymi wyjątkowymi obrazami i swoją kreatywną pracą także z innymi. Z całą pewnością nikt nie przejdzie obojętnie obok takiej szczególnej ekspozycji.

Polecamy!


Komentarze