Niedrożność jelit: objawy, powikłania, dieta i środki zaradcze

 Artykuł gościnny

Niedrożność jelit - dieta

Blokada jelit lepiej znany w medycynie jako "okluzja jelit", jest całkowite lub częściowe zablokowanie tranzytu treści jelitowej. Jelito to przewód, który przenosi pokarm z jamy ustnej do odbytu, wzdłuż którego zachodzą wszystkie przemiany umożliwiające proces trawienia, pobierania składników odżywczych i usuwania substancji odpadowych. Kiedy dochodzi do zatoru jelitowego, mówimy o prawdziwej patologii, która blokuje postęp treści jelitowej i może być: paretyczna, czyli spowodowana blokadą lub nieprawidłowym działaniem mięśni ściany jelita lub mechaniczna, spowodowana obecnością prawdziwej przeszkody wewnątrz przewodu jelitowego lub z powodu zewnętrznego ucisku. Zobaczmy konkretnie przyczyny, objawy i jakie naturalne środki zaradcze i zabiegi można wdrożyć w celu poprawy zaburzeń.


Co oznacza "niedrożność jelit"?

Niedrożność jelit jest jedną z patologii, która coraz częściej wymaga leczenia operacyjnego i prewencyjnej hospitalizacji. Ruchy mięśniówki jelit mogą blokować się w sposób nagły i postępujący, obejmując odcinek jelita lub cały narząd i powodując zamknięcie kosmków jelitowych, co uniemożliwia wydalanie gazów i kału. Dlatego możemy wyróżnić:

  • pseudo-okluzja: gdy kał nie jest wydalany z powodu zmniejszenia ruchów jelit;
  • sub-okluzja: gdzie blokada występuje częściowo i objawia się częstymi i bardzo silnymi epizodami;
  • zaparcia: gdy stolce i gazy wciąż z trudem się wydalają.

Może to być spowodowane różnymi czynnikami i zawsze zaleca się konsultację z lekarzem:

  • gdy ewakuacja występuje rzadko
  • kiedy pojawia się ból brzucha;
  • w przypadku odwodnienia lub gdy dana osoba była poddana zabiegom chirurgicznym lub onkologicznym.

Jakie są przyczyny niedrożności jelit?

Przyczyny, które leżą u podstaw niedrożności jelit można podzielić następująco:

  • mechaniczne: to jest, gdy przewód jelitowy jest zablokowany przez coś, co utworzyło się w nim lub przez zewnętrzny ucisk. W szczególnych sytuacjach dochodzi do zwiększenia grubości ścian, co powoduje niedrożność światła jelita;
  • niemechaniczne: kiedy nie ma prawdziwej blokady jelita, ale raczej blokada ruchu tranzytowego jedzenia i kału. Zdarza się to w niektórych sytuacjach jako reakcja na choroby dotykające narządy znajdujące się w pobliżu jelita.

Symptomatologia i objawy niedrożności jelit

Objawami niedrożności jelit są:

  • skurcze i przerywany ból w nadbrzuszu;
  • mdłości i wymioty;
  • odwodnienie z powodu niemożności ponownego wchłonięcia soków trawiennych;
  • rozdęcie brzucha i wzdęcia.

W obecności tych objawów, pacjent będzie wydawać się niespokojny, cierpiący, pobudzony, z gorączką, trudności w oddychaniu.

Powikłania niedrożności jelit

W przypadku niedrożności jelit, gdy sytuacja jest poważna, może dojść do powikłań, jeśli nie podejmie się szybkiej interwencji. Konkretnie:

  • przedziurawienie jelita;
  • zawał lub martwica, gdy zator jest spowodowany zakrztuszeniem;
  • jelito nie będzie w stanie wchłonąć ponownie jonów i wody;
  • zaparcia, zapalenie otrzewnej;
  • zmiany w zdolności do krzepnięcia;
  • zmiany w funkcjonowaniu układu sercowo-oddechowego.

Diagnostyka niedrożności jelit

Diagnozę stawia się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego jamy brzusznej. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz poprosi o pobranie próbki krwi i oceni morfologię krwi w celu weryfikacji:

  • wzrost liczby białych krwinek;
  • wzrost hematokrytu, co wskazuje na odwodnienie.

Po zakończeniu tych ocen, zostanie wykonana tomografia komputerowa jamy brzusznej w celu oceny poziomu i przyczyny. Zalecane mogą być również badania endoskopowe, takie jak kolonoskopia.

Co spożywać w przypadku niedrożności jelit?

Kiedy pacjenci prezentują zablokowanie jelita, dieta jest zwykle zalecana. Należy unikać pełnych ziaren zbóż i roślin strączkowych, natomiast można spożywać (zawsze pytając o opinię dietetyka lub żywieniowca) smoothie, soki owocowe lub wirówki warzywne. W przypadku blokady, dieta często odbywa się w szpitalu, gdzie wymagana jest wstępna faza na czczo, po której następuje stopniowe ponowne wprowadzenie pokarmów stałych.

Oprócz ogólnych wskazań, istnieją również pokarmy, które promują tranzyt, takie jak:

  • śliwki: owoc o właściwościach przeczyszczających, który wydaje się nie mieć szczególnych przeciwwskazań i jest zalecany zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, w przypadku zaparć. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza obecności witaminy A i potasu, które pomagają stymulować tranzyt jelitowy;
  • cukinia: składa się w większym procencie z wody, a następnie z witamin. Spożywanie jest zalecane w przypadku zaparć, dla działania przeczyszczającego. Idealnie byłoby jeść je ugotowane, ze szczyptą soli i skropione oliwą;
  • morele: bogate w witaminę A i potas. Spożywanie jest zalecane ze względu na dostarczanie witamin, ale także ze względu na funkcję oczyszczającą;
  • pełne ziarna: są idealne dla tych, którzy cierpią z powodu niedrożności jelit. Powinny być spożywane codziennie, na śniadanie w połączeniu z białym jogurtem, który wspomoże florę bakteryjną. Należy uważać na otręby, które mogą być zbyt mocne i drażniące dla jelit.

Zabiegi pomagające przy niedrożności jelit

Szybka interwencja jest niezbędna, aby uniknąć komplikacji, o których wspomnieliśmy wcześniej. Leczenie niedrożności jelit jest związane z przyczyną, która ją wywołała. Na przykład, nadmiar płynu w żołądku może być wchłonięty przez rurkę, podczas gdy pacjent jest na czczo i karmiony dożylnie.

W mechanicznych okluzjach konieczna może być interwencja chirurgiczna. W przypadku okluzji parenetycznej samoistne ustąpienie dolegliwości następuje w ciągu kilku dni, a ze wskazań medycznych gojenie może być ułatwione przez podanie leków.

Naturalne środki zaradcze pomagające przy niedrożności jelit

  • Probiotyki - Naturalne środki zaradcze obejmują probiotyki i prebiotyki, które działają jak regulatory żołądka, pomagając wyeliminować szkodliwe bakterie i promując trawienie. Na ogół przyjmuje się je rano na pusty żołądek, aby mogły zadziałać na florę bakteryjną. Po godzinie można jeść, a działanie probiotyków można wzmocnić śniadaniem z owoców i płatków zbożowych. W przeciwieństwie do herbatek ziołowych, probiotyki powinny być stosowane tylko przez krótki czas i w przypadku wystąpienia określonych objawów. Zawsze należy skonsultować się z ekspertem w celu ustalenia właściwego dawkowania.
  • Napary - Innym przydatnym naturalnym środkiem są oczyszczające napary, w których można skorzystać z właściwości zawartych w różnych ziołach. Bardzo przydatne są te oparte na:
    • Mniszek lekarski i trybula: które powinny być przygotowywane indywidualnie. Wystarczy umieścić łyżkę stołową suchego ekstraktu w pół litra wody, przefiltrować mieszaninę i pozostawić do ostygnięcia przed spożyciem. Herbatkę ziołową należy pić rano przed śniadaniem, z dodatkiem słodzika, lub jeśli wolisz z odrobiną cukru;
    • Napar z nasion lnu: któremu przypisuje się właściwości przeczyszczające. W tym przypadku konieczne jest wsypanie łyżeczki nasion, wieczorem, do szklanki letniej wody i pozostawienie w naparze na całą noc. Następnego dnia rano, przed wypiciem naparu, przefiltrować i usunąć nasiona. Może być spożywany przez jeden lub dwa kolejne tygodnie;
    • Herbata ziołowa z malwy: pomocna w zwalczaniu zaparć. Wystarczy zaparzać 8 liści w pół litra wody przez 10-15 minut. Może być spożywany na ciepło lub na zimno, dwa razy dziennie.

healthweb.pl

Komentarze