Prawidłowe oświetlenie rowerowe

 Artykuł gościnny

iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami

W ostatnim czasie jazda na rowerze stała się bardzo popularna. Wynika to z tego, że siedzący tryb życia, długie godziny przy komputerze i brak odpowiedniej ilości ruchu, który zafundowała pandemia, źle wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Wyjście na rower okazało się pewnego rodzaju ucieczką od tego trybu życia i jedną z niewielu możliwości skorzystania z aktywności fizycznej poza domem.


Wzrost popularności rowerów

Rower to jeden z najczęściej wybieranych środków transportu, w szczególności w dużych ośrodkach miejskich. Dzieje się tak, ponieważ jazda na nim umożliwia szybkie przemieszczanie się po mieście bez stania w korkach. Coraz więcej aglomeracji idzie za trendem i przekonuje się do rowerów, jako środka transportu, w który powinno się inwestować. W miastach buduje się ścieżki rowerowe - na przykład velostrady, inwestuje się w wypożyczalnie rowerów miejskich, jest również wiele parkingów rowerowych. W skrócie stają się miastami przyjaznym dla rowerzystów. Jednak rower jest nie tylko świetnym środkiem transportu w zakorkowanych metropoliach. Jest to ekologiczny sposób na przemieszczanie się, z którego można korzystać bez obawy o jego negatywny wpływ na środowisko.

Bezpieczna jazda rowerem

Ze względu na swoją prostotę, łatwą dostępność i fakt, że prawie każdy potrafi na nim jeździć, nie przywiązuje się tak dużej wagi do bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, jak na przykład podczas jazdy w aucie. Jest to ogromny błąd! Odpowiednie wyposażenie rowerów jest bardzo istotną sprawą i chroni przed wypadkami, które mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu, a w najgorszej sytuacji śmierć. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego roweru jest prawidłowe oświetlenie.

Oświetlenie roweru to podstawa!

Bez względu na to czy jest to czas wiosenno - letni i dni są długie, czy jesienno - zimowy, kiedy słońce towarzyszy nam przez bardzo krótki czas, odpowiednie oświetlenie to podstawa. Zasady regulujące posiadanie świateł znajdują się w kodeksie drogowym. Warto je sprawdzać co jakiś czas, ponieważ zmiany następują dość często. Prawidłowe oświetlenie roweru to ochrona rowerzysty, ale także innych osób w ruchu drogowym. Niejednokrotnie zdarzało się, że kierowca samochodu nie zauważywszy rowerzysty, wpadł w poślizg lub uderzył w coś, celem wyminięcia go. Rowerzyście nic się nie stało, natomiast kierowca samochodu uległ poważnym obrażeniom. Wszystkiego można było uniknąć posiadając prawidłowe oświetlenie, czyli jedno światło pozycyjne przednie, w kolorze żółtym lub białym oraz jedno tylne, czerwone. Te, co najmniej dwa światła ratują życie!

Przepisy prawne

Ustawodawca w kodeksie o ruchu drogowym mówi o tych dwóch niezbędnych lampkach. Tryb ich działania może być zarówno stały jak i migający. Jednak same światełka to nie wszystko. Prawidłowe oświetlenie rowerowe powinno być również wyposażone w czerwone elementy odblaskowe znajdujące się z tyłu. Wszystko jest po to, aby rowerzysta, bez względu na warunki pogodowe był, dzięki swojemu oświetleniu widoczny z odległości 150 metrów. W kodeksie ruch drogowego jest również zapisane na jakiej wysokości powinno się montować światła. Jest to nie mniej niż 25 cm oraz nie więcej niż 150 cm.

Rodzaje oświetlenia

Doświadczony rowerzysta wie, że powinien być przygotowany na każdą okoliczność. W zależności od rodzaju oświetlenia oraz od tego, jak jest ono zasilane, może się zdarzyć, że na trasie zabraknie mocy w lampkach. W takiej sytuacji powinniśmy być wyposażeni w zapasowe baterie, jeśli to właśnie one dają energię lampką. Kolejnym rodzajem ładowania świateł rowerowych jest akumulator, który za pomocą kabla wystarczy podpiąć do gniazdka, gdy się rozładuje. Innym rozwiązaniem jest dynamo, dzięki któremu podczas jazdy zostają podświetlone lampki rowerowe. Wybór rodzaju oświetlenia zależy od rowerzysty i jego preferencji, ale posiadanie go jest obowiązkowe.

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami

Komentarze