Rumian, czyli naturalne metody leczenia

Zioła - właściwości i zastosowanie

Rumian (z łac. cota tinctoria) wyglądem oraz nazwą przypomina rumianek. Należy on do ziół, które są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Nalewki oraz napary z rumianu służyły naszym babciom między innymi do leczenia chorób wątroby. Zioła cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Po rumian sięgają jednak nieliczni. Jak stosować rumian oraz przy jakich przypadłościach jest on przydatny? Sprawdźmy!


Jak wygląda rumian

Jak odróżnić rumianek od rumianu? Obie rośliny mają kwiaty przypominające kształtem stokrotki. Rumianek ma wypukły środek, podczas gdy kwiaty rumianu są płaskie. Ponadto rumian może mieć płatki białe lub żółte. Środek kwiatów jest żółty. Roślina ta rośnie na przydrożach oraz ścierniskach. W rolnictwie uważana jest za chwast. W dawnych czasach rumian był stosowany nie tylko, jako środek leczniczy, ale także jako barwnik. Barwiono nim tkaniny na żółty kolor. Słowianie wykorzystywali kwiaty rumianu do odczyniania wróżb mających zapewnić zdrowie oraz szczęście domownikom.

Kiedy należy suszyć rumian

Rumian zbieramy pod koniec lipca. Kwiaty, liście oraz łodygi suszymy w przewiewnym miejscu na rozłożonej ścierce kuchennej. Suszony rumian jest bardzo kruchy. Należy obchodzić się z nim delikatnie. Najlepiej przechowywać go w pudełkach. Właściwości prozdrowotne ma także korzeń rumianu. Korzenie rumianu należy zbierać nieco później – w połowie września.

Nalewka z rumianu

Medycyna naturalna pozwala nam na leczenie wielu chorób przy pomocy ziół. Nalewka z rumianu znalazła w niej zastosowanie. Na co pomaga nalewka z rumianu? Nalewkę z rumianu stosujemy w chorobach tj.:

  • zapalenie lub marskość wątroby;
  • kamica żółciowa;
  • zapalenie trzustki.

Jak zrobić nalewkę z rumianu samodzielnie? Nalewka to alkoholowy wyciąg ze świeżego rumianu. Do zrobienia nalewki używamy w równych proporcjach kwiaty, łodygi, liście oraz korzeń. Alkohol wyodrębnia oraz wydobywa z rośliny substancje aktywne. Rumian zalewamy spirytusem. Szklane naczynie zamykamy i odstawiamy na kilka tygodni w ciepłym miejscu. Nalewka z rumianu powinna leżakować około miesiąca. Po tym czasie przecedzamy nalewkę przez drobne sito i przechowujemy ją w chłodnym miejscu.

Jak stosować nalewkę z rumianu? Nalewkę z rumianu należy rozcieńczyć z mlekiem i pić codziennie rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem. Na pół szklanki mleka dodajemy łyżeczkę nalewki. Stosujemy ją tak długo, jak długo jest to konieczne. Należy jednak pamiętać, aby po każdym miesiącu leczenia zrobić dziesięciodniową przerwę.

Suszony rumian używamy do robienia naparu. Pomaga on przy dolegliwościach tj. problemy z układem nerwowym, nieregularne miesiączki, czy przeziębienie. Rumian to cudowna roślina, która żyje w cieniu rumianku – jakże podobnego w wyglądzie.


Komentarze