Seris Konsalnet – Informacja prasowa

 Artykuł gościnny

Seris Konsalnet w raporcie dla UN Global Compact

- Grupa Seris od 3 lat raportuje do agendy ONZ – United Nations Global Compact swoje działania z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności społecznej w ramach zobowiązania Global Compact

- Po raz pierwszy w tym raporcie pojawia się polski Seris Konsalnet, tym samym będąc pierwszą polska firmą z branży bezpieczeństwa, która raportuje swoje działania CSR do ONZ (i jedną ze 102 firm z Polski)

- Grupa Seris przedstawia swoje osiągnięcia i działania na rzecz: 

  • środowiska;
  • praw człowieka;
  • poprawy warunków pracy;
  • zrównoważonego rozwoju;
  • zwalczania korupcji.

Spółka Seris Konsalnet, wchodząca w skład międzynarodowej Grupy Seris, po raz pierwszy przekazała dane z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu do raportu „Czynimy świat bezpieczniejszym – raport z działań CSR za lata 2020-2021”. Grupa Seris składa raporty z działań z zakresu CSR od 2017 roku na bazie informacji, przesłanych przez wszystkie spółki Grupy.

Co zawiera raport?

Raport składa się z dwóch części – pierwsza zawiera przegląd aktualności w spółkach Grupy Seris i rozwiązań, które przyczyniają się dla dobra planety, pracowników i klientów. Druga cześć zawiera konkretne działania, które Grupa Seris przeprowadziła, by wypełnić 10 zasad porozumienia Global Compact (piszemy o nich niżej).

Wśród nowych rozwiązań warto wymienić wdrożenie pomysłów i technologii dla bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19 – zarówno bezpieczeństwa własnego pracowników Seris, jak i obsługiwanych lokalizacji. 

Systemy zautomatyzowanej kontroli wejścia/wyjścia w biurowcach

Seris Belgia wdrożył systemy zautomatyzowanej kontroli wejścia/wyjścia w biurowcach, składające się na: 

  • system mierzenie temperatury pracowników;
  • automatycznego zamykania i otwierania drzwi (brak kontaktu z klamką);
  • wykrywania obecności masek na twarzach;
  • kontroli odległości osób w kolejce celem dotrzymania standardu dystansu społecznego. 

System optymalizacji parkingów firmowych

Innym belgijskim udogodnieniem jest system optymalizacji parkingów firmowych, w ramach którego pracownik może przez aplikację zarezerwować miejsce, sprawdzić stan zajętości, a gdy przyjedzie, system wskaże mu wolne miejsce z trasą dojazdu.

System monitoringu zdalnego iCCTV

Polskim akcentem w raporcie jest system monitoringu zdalnego iCCTV, opracowany przez Seris Konsalnet. Chroniony obiekt jest monitorowy ze zdalnego centrum monitoringu, a w przypadku wystąpienia naruszenia bezpieczeństwa następuje komunikacja głosowa z intruzem oraz zostaje wysłany znajdujący się w pobliżu patrol. System automatycznie wykrywa zagrożenia i może być instalowany na mobilnych wieżach , dzięki czemu znajduje zastosowanie na imprezach plenerowych i w miejscach, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury, jak np. tereny kopalni, place budów czy duże magazyny na otwartym terenie.

Rozwój Grupy Seris Konsalnet

- Zapewnienie najlepszej obsługi klientom jest siłą napędową zespołów Grupy Seris na co dzień we wszystkich krajach, w których Grupa jest obecna – mówi Tomasz Wojak, Prezes Zarządu Seris Konsalnet Holding. - Rozwój Grupy Seris Konsalnet to jeden z kluczowych priorytetów strategii naszej firmy. Dlatego bardzo uważnie słuchamy potrzeb klientów i dzięki nim rozwijamy naszą ofertę, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, by zaspokoić zmieniające się i rosnące wraz z rozwojem technologii wymagania rynku. Budując partnerskie relacje, wykorzystując naszą wiedzę, wdrażamy zoptymalizowane, kompleksowe, dopasowane do potrzeb klientów rozwiązania. Rozwijamy portfel naszych usług, korzystając z doświadczenia nabytego przez ponad 25 lat na rynku usług bezpieczeństwa. Doskonalimy nasze procesy obsługi i utrzymania klientów poprzez wdrażanie jakościowych KPI. Uruchamiamy nowoczesne internetowe kanały sprzedaży i aplikacje mobilne. Wszystkie nasze działania, praktyki i projekty są ukierunkowane na zapewnienie zadowolenia naszych klientów, dzięki energii naszych pracowników, którzy na co dzień dbają o zapewnienie bezpieczeństwa.

Co robią Grupa Seris i Seris Konsalnet w ramach porozumienia Global Compact?

W ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności biznesu Grupa Seris i Seris Konsalnet podjęły zobowiązanie do wypełniania 10 zasad porozumienia Global Compact. Wymienimy tylko kilka aktywności, zaś wszystkie znajdują się w załączonym raporcie.

W wyniku tego zobowiązania firma dąży do zlikwidowania „gender gap”, w związku z czym udział kobiet w spółkach Grupy przekroczył już 20%, co jest wysokim wynikiem jak na branżę bezpieczeństwa i ochrony. Wysiłki na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych przez Seris Konsalnet zostały nagrodzone w konkursie Lodołamacze w kategorii „Praca chroniona”. Także Seris Konsalnet zorganizował 400 sesji hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych i pochodzących z ubogich rodzin. Podczas Charytatywnego Biegu Firmowego 3000 uczestników, w tym pracownicy Seris Konsalnet, zebrało 70 tys. EUR na potrzebujących dzieci.

W ramach ulepszania miejsca pracy Seris Konsalnet wdrożył system automatyzacji procesów HR i uproszczonej komunikacji z 19.000 pracownikami rozproszonymi na terenie Polski, za pomocą platformy internetowej NAIS, dzięki której pracownicy mają ciągły dostęp do swoich dokumentów zatrudnienia, ubezpieczenia i usług medycznych oraz komunikatów firmowych.

Spółki Grupy Seris zobowiązały się do ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa pracowników, zarówno podczas pandemii, jak i poza nią. W związku z tym firma ma prawo odmówić kontraktu, gdy pracownicy mogą być narażeni na niebezpieczeństwo. Efektem jest bardzo niski wskaźnik wypadków 6,8 na 1 mln roboczogodzin. W czasie pandemii COVID-19 wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w płyny dezynfekujące, maseczki jednorazowe i ekologiczne wielorazowe, przyłbice oraz rękawiczki jednorazowe.

W ramach dbałości o środowisko spółki Grupy Seris zmniejszyły emisję CO2 we flotach samochodów o 16% (ze 115 do 97 g/km), zaś Seris Konsalnet wdrożył system elektronicznego obiegu dokumentów pracowniczych, likwidując zużycie papieru. Spółki Grupy Seris wdrożyły także program recyklingu mundurów oraz masek.

W ramach wdrażania polityki zwalczania korupcji Grupa Seris jako członek Międzynarodowej Ligi Firm Nadzoru zobowiązała się do przestrzegania zasad Kodeksu Postępowania i Etyki Ligi. Wyrazem podjętych działań jest m.in. certyfikat ISO 37001: 2016 (System Zarządzania Antykorupcyjnego) dla Seris Konsalnet.

Co to jest Global Compact?

Porozumienie Global Compact powstało w 1999 r. z inicjatywy Kofiego Annana, ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ. Opiera się ono na dobrowolnym uczestnictwie przedsiębiorstw, stanowiąc platformę dialogu i nauki. Jest to forum wymiany wiedzy i doświadczenia oraz promocji społecznej odpowiedzialności biznesu. Obecnie Global Compact jest największą na świecie inicjatywą na rzecz odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju. Do inicjatywy przystąpiło już ponad 12000 uczestników, w tym 8000 firm ze 145 krajów, w tym jedynie 102 firmy z Polski.

10 zasad porozumienia Global Compact

1. Przedsiębiorstwa są zachęcane do promowania i zapewnienia przestrzegania postanowień prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka;

2. Firmy są zachęcane do zapobiegania jakimkolwiek możliwościom współudziału w przypadkach naruszania praw człowieka.

3. Firmy są zachęcane do przestrzegania zasad swobody zrzeszania się i praw do negocjacji

zbiorowych;

4. Firmy są zachęcane do zwalczania jakichkolwiek przypadków pracy wymuszonej lub obowiązkowej;

5. Firmy są zachęcane do udziału w zapewnieniu przestrzegania zakazu zatrudniania dzieci;

6. Firmy są zachęcane do zwalczania jakichkolwiek przypadków dyskryminacji w dziedzinie zatrudnienia i wykonywania pracy.

7. Firmy są zachęcane do stosowania zasad ostrożności w odniesieniu do problemów dotyczących ochrony środowiska;

8. Firmy są zachęcane do podejmowania inicjatyw mających na celu promowanie większej odpowiedzialności w dziedzinie ochrony środowiska;

9. Firmy są zachęcane do wspierania wdrażania i rozpowszechniania technologii przyjaznych

dla środowiska.

10. Firmy są zachęcane do zwalczania korupcji w każdej możliwej formie, w tym przypadków wymuszania i wręczania łapówek.

Załączniki do pobrania

Artykuł powstał przy współpracy z Seris Konsalnet: https://konsalnet.pl


Komentarze