Jaką klimatyzację wybrać – wszystko, co musisz wiedzieć

 Artykuł gościnny

Jak aklimatyzacja będzie najlepsza

Mimo że sezon letni mamy już za sobą, wiele osób właśnie teraz decyduje się na montaż klimatyzacji. Większość dostępnych na rynku klimatyzatorów to klimatyzatory Inverterowe. Posiadają one zarówno funkcję chłodzenia, jak i grzania. Coraz więcej urządzeń posiada także dodatkową funkcję oczyszczania powietrza. W sezonie jesienno-zimowym jest to bardzo przydatna funkcja. Najważniejszym aspektem jest cena zakupu oraz montażu klimatyzatora, która w okresie letnim jest znacznie wyższa.

Czy opłaca się instalowanie klimatyzacji

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z coraz częstszymi falami upałów oraz z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza. Klimatyzacja nie jest już kojarzona z przesadnym luksusem. Stała się ona raczej standardowym wyposażeniem mieszkań oraz domów. 

Dlaczego warto zainstalować klimatyzację? Najważniejszym argumentem przemawiającym za zakupem oraz montażem klimatyzacji jest oczywiście znaczny wzrost temperatury powietrza w okresie letnim. Utrzymanie komfortu cieplnego, czyli temperatury w granicach 20-25 °C staje się coraz trudniejsze – nawet w nowo wybudowanych budynkach. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu stanowi szczególne zagrożenia dla osób starszych, zmagających się z  chorobami układu oddechowego i krążenia oraz dla niemowląt. Dzięki automatycznej regulacji temperatury za pomocą urządzeń chłodniczych możemy znacząco zminimalizować negatywny wpływ ciepła na organizm człowieka.

Jaki klimatyzator wybrać

Wybór optymalnego typu oraz modelu klimatyzatora dopasowanego do naszych potrzeb nie jest łatwy. Należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • jak dużą powierzchnię chcemy schłodzić przy pomocy klimatyzatora;
  • w których pomieszczeniach potrzebna jest klimatyzacja;
  • w jaki sposób chcemy zamontować klimatyzację.

W sprzedaży dostępne są klimatyzatory różnego rodzaju. Możemy je podzielić na klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne.

Klimatyzatory przenośne – zalety oraz wady

Klimatyzatory przenośne charakteryzują się małą mocą chłodniczą oraz stosunkowo głośna pracą. Problematyczne jest również odprowadzanie ciepła z urządzenia poza schładzane pomieszczenie. Konieczne jest wybicie otworu w ścianie lub pozostawienie uchylonego okna. Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest mobilność oraz stosunkowo niska cena. Jest to często jedyny wybór, kiedy z różnych przyczyn nie możemy zainstalować klimatyzatora stacjonarnego.

Klimatyzatory stacjonarne 

Klimatyzatory stacjonarne możemy podzielić na:

  • jednoczęściowe-monoblokowe – montowane w oknie lub w ścianie zewnętrznej;
  • rozłączne typu split – składają się z dwóch jednostek (zewnętrznej – montowanej na zewnątrz budynku, oraz wewnętrznej – znajdującej się w pomieszczeniu).
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach są jednostki typu split, które możemy podzielić na:  
  • klimatyzatory ścienne (najpopularniejsze, do montażu w każdym pomieszczeniu);
  • klimatyzatory ścienno-przysufitowe (montowane do sufitu);
  • klimatyzatory kasetonowe (do instalacji w podwieszanym suficie);
  • klimatyzatory kanałowe (do klimatyzacji kilku pomieszczeń);
  • klimatyzatory przypodłogowe (do instalacji we wnękach);
  • Klimatyzatory konsolowe (do instalacji na stropach lub w powierzchniach o dużych skosach).

Jest to podział kolimatorów ze względu na sposób montażu.

Klimatyzatory typu multi-split

Na rynku dostępne są również klimatyzatory typu multi-split. Są to klimatyzory, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłączone jest kilka jednostek wewnętrznych. Ten typ urządzenia sprawdzi się głównie w biurach, sklepach oraz w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Oczywiście można je zastosować również w domach, w których chcemy schłodzić kilka pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu jednej jednostki zewnętrznej sumaryczny koszt klimatyzacji multi-split może być niższy, niż cena kupna oraz montażu klimatyzacji typu split. Dodatkowym atutem zastosowania klimatyzatorów typu split i multi-split jest cichsza praca – w porównaniu do klimatyzatorów jednoczęściowych. Dzieje się tak, gdyż części wytwarzające hałas znajdują się na zewnątrz budynku

Klimatyzacja – jaki rachunek za prąd

Oczywiście głównym czynnikiem mającym wpływ na decyzję o montażu klimatyzacji jest cena. – Zarówno cena zakupu samego urządzenia, montażu, jak i koszt dalszej eksploatacji – w tym przypadku koszt energii elektrycznej. Nowoczesne klimatyzatory charakteryzują się klasą energooszczędności A+++. Są to urządzenia które automatycznie dopasowują moc do warunków panujących w pomieszczenie. Pozwala to znacznie zmniejszyć zużycie energii eklektycznej podczas korzystania z klimatyzacji. Coraz wyższa efektywność klimatyzatorów sprawia, że nie musimy martwić się o rachunki za prąd. Jest to szczególnie ważne w dobie podwyżek opłat za energię elektryczną.

Na co należy zwrócić uwagę kupując klimatyzator

Klimatyzator – moc chłodnicza

Jaka powinna być moc chłodnicza klimatyzatora? Obliczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą najlepiej zlecić profesjonalistom. Możemy także wspomóc się kalkulatorami dostępnymi na stronach producentów. Przy doborze mocy chłodniczej należy wziąć wiele czynników pod uwagę. W uproszczeniu przyjmuje się 100W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia.

Klimatyzator – odpowiednia jakość powietrza (temperatura, wilgotność, prędkość)

Klimatyzator powinien utrzymywać stałą optymalna temperaturę na poziomie 20-25 °C oraz wilgotność względną powietrza wynoszącą 40-50%. Niezbędne jest również utrzymanie odpowiedniej prędkości powietrza, która powinna mieścić się w granicach 0,2-0,5 m/s.

Klimatyzator – poziom hałasu

Dopuszczalne poziomy dźwięku możemy znaleźć w przepisach regulujących kwestie akustyki. Norma PN-87/B-02151/02 podaje że w ciągu dnia, czyli w godzinach 6-22, w pomieszczeniach mieszkalnych hałas nie powinien przekraczać 40 dB(A). Nocą, w godzinach 22-6, nie może być wyższy niż 30 dB(A). Warto wybierać klimatyzatory spełniające te kryteria, aby nie były one uciążliwe dla osób przebywających w pomieszczeniu. Niemniej ważną pozostaje kwestia głośności jednostki zewnętrznej.

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza

Nowsze jednostki klimatyzacyjne coraz częściej posiadają funkcję oczyszczania powietrza. Staje się ona wręcz niezbędna, gdy mieszkamy w pobliżu ulic o dużym natężeniu ruchu lub w miastach, gdzie regularnie występuje wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Wiele modeli klimatyzatorów wyposażono również w jonizatory powietrza. Eliminują one z powietrza wirusy, bakterie oraz pyły.

Na rynku można znaleźć klimatyzatory z wieloma dodatkowymi funkcjami np. podłączenie do sieci WiFi . Dzięki niemu możemy sterować urządzeniem ze specjalnej aplikacji na telefon. Przydatna jest także funkcja samooczyszczania lub samodiagnostyki. Zakłócenia w pracy klimatyzatora są analizowane na bieżąco. Dzięki temu możemy uniknąć poważnych oraz kosztownych awarii..

Opracowanie artykułu : Klimatyzator Sklep Warszawa


Komentarze