Jakie są najlepsze sposoby nauki dziecka czytania?

 Artykuł gościnny

Jak nauczyć dziecko czytać

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób nauczyć swoje dziecko czytać? Jeśli tak, to pewnie wiesz, że pierwszym krokiem jest określenie jego poziomu czytania. Jeśli Twoje dziecko jest w przedszkolu, jego umiejętność czytania powinna być na poziomie 1-2. Nauka czytania powinna sprawiać malcowi przyjemność. Nie powinniśmy naciskać na naszą latorośl zbyt mocno, gdyż może ją to irytować oraz doprowadzić do tego, że dziecko szybko zrezygnuje z nauki czytania. 

Jakie są najpopularniejsze metody nauki czytania stosowane u dzieci?

Istnieją różne metody nauki czytania stosowane u dzieci. Pierwszą z nich jest metoda całego języka. Metoda ta polega na zainteresowaniu dziecka czytaniem oraz uczeniem się słów, z którymi styka się ono na co dzień. Aczkolwiek nauka metodą całego języka może sprawiać naszym latoroślom z początku niewielkie trudności, jest to bardzo skuteczna metoda. Kolejny krok to praca nad fonetyką, czyli wymową. Następnie należy skoncentrować się nad zrozumieniem czytanego tekstu.

Na co zwracać uwagę ucząc dziecko czytać?

Kiedy Twoje dziecko rozpoczyna naukę czytania, jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Zacznij od upewnienia się, że Twój maluch jest gotowy do nauki czytania. Nie można zmuszać dziecka do czegoś, na co nie jest ono gotowe. Jeśli zaczniesz zbyt wcześnie, maluch może poczuć się zniechęcony i całkowicie zrezygnuje z czytania. Na rynku dostępne są książki dla dzieci o różnym stopniu trudności. Upewnij się, że książka Twojego dziecka jest odpowiednia dla jego poziomu czytania.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce uczyć się czytać?

Czytanie może być sporym wyzwaniem dla niektórych dzieci. Ważne jest, aby maluchy nie poddawały się i wciąż próbowały. Jeśli Twój maluch nie chce podjąć wysiłku, zastanów się nad wypróbowaniem innego programu lub strategii nauczania. Znajdź metodę nauki czytania, która zadziała u Twojego dziecka i nie poddawaj się.

Gdy dzieci stają się starsze i niechętnie czytają, może być Ci trudno zachęcić je do czytania książek. Wypróbuj poniższe wskazówki, aby utrzymać ich zainteresowanie nauką. Dzięki nim czytanie książek będzie sprawiało dzieciom przyjemność. Stanie się ono formą zabawy.

1. Przyjrzyj się temu, co najbardziej interesuje Twoje dziecko i bazuj na tym. Może to być wszystko – począwszy od zwierząt, wynalazków, na przestrzeni kosmicznej kończąc. Sięgnij po książki o tematyce, która interesuje Twoją latorośl.

2. Zwróć uwagę na to, aby lekcje nauki czytania były krótkie i wciągające – pięć minut intensywnego czytania w ciągu jednego dnia lub kilka razy dziennie, jest lepsze niż pełna godzina, podczas której dziecko nie może się skupić i jest znudzone.

3. Ćwiczenie czyni mistrza – dopóki nie jest to frustrujące, dopóty dziecko powinno pracować nad czytaniem tak często, jak często jest to możliwe. Tylko w ten sposób utrwali ono sobie wiedzę związaną z nauką czytania.

Nauka czytania dla jednych dzieci może okazać się łatwa, dla innych będzie z kolei dużym wyzwaniem. Pamiętaj, że może ona przynieść znaczące korzyści w późniejszym życiu. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć trudności z czytaniem lub po prostu nie jest tym zainteresowane, zmień swoje podejście do tematu na takie, które będzie odnosiło pozytywne skutki. Zacznij już dziś!

Kiedy zacząć uczyć dziecko czytać?

Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć wpajanie umiejętności czytania swojemu dziecku. Należy również pamiętać, że niektóre dzieci uczą się czytać później niż ich rówieśnicy. Nie zniechęcaj się, jeśli Twoje dziecko nie jest gotowe do nauki czytania w tym samym czasie, co jego koledzy z klasy.

Uczenie dziecka czytania powinno odbywać się w sposób, który mu odpowiada oraz w momencie, gdy jest ono na to gotowe. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z nauką czytania, rozważ wolniejsze tempo lub zastosowanie innej metody nauki czytania. Upewnij się, że Twoje dziecko dobrze się bawi podczas nauki!

Najlepiej jest zacząć czytać dziecku jak najwcześniej. Jeśli niepokoi Cię tempo, w jakim dziecko się uczy, nie bój się poprosić o pomoc jego nauczycieli lub szkolnego doradcę.

Materiał powstał we współpracy z: MatkaBlogerka.pl


Komentarze