O czym należy pamiętać przy wyborze sejfu na broń

 Artykuł gościnny

Będąc właścicielem broni palnej, ciąży na Tobie spora odpowiedzialność. Odpowiednia metoda przechowywania broni to jedyna gwarancja bezpieczeństwa dla osób postronnych. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego sejfu na broń to kwestia, nad którą należy zastanowić się dłużej i nie ograniczać się jedynie do takich parametrów jak cena sejfu oraz jego rozmiar.


Jaki sejf na broń wybrać

Dobre sejfy na broń są zaprojektowane w taki sposób, aby chronić jego zawartość przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, a przede wszystkim przed dostępem osób trzecich. Cechy sejfu tj.:

  • mechanizm zamykania;
  • odporność na ogień;
  • ochrona przed wilgocią;
  • zabezpieczenie przed kradzieżą;
  • konstrukcja;
mają znaczący wpływ na jakość ochrony, jaką oferuje dany sejf.

Dlaczego potrzebny jest sejf na broń

Oprócz tego, że przechowywanie broni i amunicji w przeznaczonym do tego sejfie lub szafie jest wymagane przez polskie prawo, to posiadanie sejfu na broń ma wiele zalet dla samego posiadacza. Największe zalety sejfu lub szafy na broń to:

  • gwarancja braku dostępu do broni dla osób trzecich – broń w niepowołanych rękach mogłaby skutkować nieszczęśliwym wypadkiem;
  • ochrona broni oraz amunicji przed kurzem, wilgocią oraz innymi, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą stać się przyczyną uszkodzenia broni;
  • zabezpieczenie broni w razie pożaru;
  • zabezpieczenie broni przed kradzieżą – skradziona broń mogłaby zostać użyta do popełnienia przestępstwa;
  • wygodna oraz dobrze zorganizowana przestrzeń do przechowywania broni.

Wybór odpowiedniego sejfu na broń to poważna decyzja. Jaki sejf wybrać? Ogromne znaczenie mogą mieć cechy tj. metoda instalacji sejfu, typ zamka oraz rozmiar sejfu na broń.

Metoda instalacji sejfu

Wewnątrzścienny sejf na broń

Wewnątrzścienny sejf na broń, to najlepsza forma ochrony broni palnej. Ten wariant niemal całkowicie uniemożliwia kradzież sejfu. Waga oraz sposób mocowania sprawiają, że trudno jest wynieść sejf z domu. Co więcej, sejf wewnątrzścienny możemy w łatwy sposób ukryć. Dobrze zakamuflowany sejf nie zaburza estetyki pomieszczenia.

Szafa pancerna zakotwiczona do podłoża

Zdecydowanie popularniejszą opcją jest szafa pancerna zakotwiczona do podłoża. Należy pamiętać, że według prawa każdy sejf na broń powinien spełniać normę S1, czyli posiadając masę mniejszą niż 1000 kg, musi być na stałe przymocowany do podłoża. Gabaryty szaf na broń uniemożliwiają wyniesienie jej wraz z zawartością. Z kolei solidne zabezpieczenie gwarantuje skuteczną kontrolę dostępu do broni. Dużym plusem szafy pancernej zakotwiczonej do podłoża jest większa możliwość ulokowania jej oraz brak konieczności znacznego naruszania konstrukcji pomieszczenia.

Sejf na broń – jaki typ zamka wybrać

Sejfy na broń mogą być wyposażone w różne formy zamknięcia tj.:

  • zamki szyfrowe;
  • zamki zegarowe;
  • zamki biometryczne. 
Każde z tych rozwiązań ma pewne zalety. Wybór właściwego zamka do sejfu to kwestia indywidualna. Zależy on m.in. od pożądanego stopnia ochrony, budżetu na zakup sejfu na broń oraz preferencji co do obsługi zamka.

Jaki rozmiar sejfu na broń wybrać

Rozmiar sejfu na broń powinien zależeć przede wszystkim od tego, co chcesz w nim przechowywać. Posiadając tylko jedną broń krótką, oczywistym jest, że Twoje wymagania są mniejsze, niż w przypadku kolekcjonera, który być może potrzebuje nawet kilka zabezpieczonych szaf. Pamiętaj, że amunicja także musi być przechowywana w sejfie.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze sejfu na broń przez ich właścicieli jest to, że często decydują się oni na zbyt małe egzemplarze. Taka praktyka nie tylko utrudnia przechowywanie broni pod względem wygody, ale także pod względem bezpieczeństwa. Posiadając zabezpieczony sejf na broń można go także wykorzystać na przechowanie innych, wartościowych przedmiotów lub poufnych dokumentów. 

Autor
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami www.sejfexpert.pl oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.

Komentarze