W jakim wieku odbyć pierwszą wizytę u ginekologa i jak się przygotować?

 Artykuł gościnny

Kiedy udać się pierwszy raz do ginekologa

 W życiu kobiety z różnych powodów przychodzą takie momenty, gdy konieczna jest wizyta u ginekologa. Czy to ze względu na skierowanie internisty, czy też na chęć samodzielnej profilaktyki. Niezależnie od przyczyny, pierwsze spotkanie może okazać się dość krępujące. Przyczynia się to do powstawania wielu pytań. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa? Czego powinnyśmy się spodziewać?


W jakim wieku udać się po raz pierwszy do ginekologa?

Specjaliści pierwszą wizytę zalecają odbyć w wieku 13-15 lat i powtarzać regularnie proces kontrolny każdego roku. Ze względu na mnogość możliwych dolegliwości oraz istotnych do poruszenia kwestii, pierwsza wizyta w gabinecie ginekologa może zająć nieco dłuższą chwilę. Ginekolog z reguły przeprowadza krótki wywiad na temat przeszłych dolegliwości, bóli oraz stanów zapalnych. Następnie udziela wskazówek na następujące tematy:

Jeśli pacjentka nie skarży się na dolegliwości bólowe oraz zaburzenia, najpewniej obędzie się bez konieczności przeprowadzania bardziej intymnych zabiegów.

Zanim udasz się do ginekologa...

Zanim pojawisz się w gabinecie ginekologa, w pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie, dlaczego tam idziesz. Czy stało się tak ze względu na doskwierające bóle, stany zapalne, a może po prostu chcesz się zbadać? Od tego zależał będzie przebieg wizyty. Kobiety, które są niepełnoletnie i nie skarżą się na różnorodne problemy, raczej nie będą zmuszone poddawać się badaniom ginekologicznym. Panie, które przeszły już okres dojrzewania oraz są aktywne seksualnie, mogą zdecydować się na przeprowadzenie rozmazu szyjkowego oraz badania narządów rozrodczych. Te raczej są bezbolesne – aczkolwiek wymagają wykorzystania specjalistycznych narzędzi, przy pomocy których wykonuje się obserwację, zwraca uwagę na stany zapalne, guzki, czy nietypowe rozchylenia.

Nie musisz martwić się o przebieg wizyty

Nawet jeśli nie odbyłaś jeszcze swojej pierwszej wizyty u ginekologa, nie musisz obawiać się, że ten będzie przeprowadzał nieplanowane badania. W razie twojego sprzeciwu zawsze masz prawo do zrezygnowania oraz wyjścia z gabinetu ginekologicznego. Ginekolog nie będzie zdziwiony, jeśli zdejmiesz stanik lub spodnie – nie musisz się zatem obawiać jego reakcji, krępujących sytuacji, czy niekorzystnej oceny twojego wyglądu. Lekarze to specjaliści, dla których widok organów, czy części układu rozrodczego, nie robi większego wrażenia.

Pamiętaj, że wizyta nie powinna sprawiać dyskomfortu żadnej ze stron. Dlatego przed udaniem się do specjalisty, weź dokładną kąpiel, ale nie używaj kosmetyków, bo istnieje szansa, że spowodują one podrażnienia oraz zaburzą wyniki badań. Pamiętaj, że kobiety przechodzące okres, uzyskują inne rezultaty w testach na choroby przenoszone drogą płciową oraz badaniach cytologicznych – przed wizytą w celu zbadania pochwy, uprzednio skontaktuj się z lekarzem. Przygotuj się na szereg pytań dotyczących przebiegu cyklu miesiączkowego oraz aktywności seksualnej.

Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl

Komentarze