Bielenie drzew na zimę: tradycyjna metoda zabezpieczenia przed mrozem

 Artykuł gościnny

Jak zabezpieczyć drzewa przed mrozem

Każdy właściciel ogrodu powinien znać podstawowe zasady zabezpieczenia drzew przed mrozem. Bielenie dotyczy głównie drzew i krzewów owocowych, które w czasie przymrozków i obfitych opadów śniegu mogłyby przemarznąć. Choć klimat stopniowo ulega ociepleniu, a w większych miastach śnieg nie leży na ogrodach zbyt długo, to i tak warto pomalować pnie na biało.


Bielenie drzew na zimę, czyli ogród gotowy na przymrozki

Do bielenia pni drzew i krzewów owocowych służy specjalnie przygotowane wapno. Dokładna nazwa substancji zabezpieczającej to mleko wapienne. Jest to mieszanka naturalnych, organicznych składników, które występują w przyrodzie. Samo wapno nie wpływa na owocowanie, nie przenika też w strukturę drewna. Stanowi tradycyjną formę pielęgnacji drzew. Zimą na przemarznięcie najbardziej narażone są młode drzewa i krzewy owocowe. Jednak i starsze okazy ciepłolubne mogą obumrzeć przy tęższym mrozie. Nigdy nie wiadomo, jak zmieni się zimowa aura, dlatego przed nadejściem pierwszych przymrozków wskazane jest pobielenie pni.  

Czemu służy malowanie krzewów wapnem gaszonym?

Wapno gaszone jest wciąż najbardziej popularnym i najlepszym sposobem na zabezpieczenie drzew owocowych przed mrozami. Choć istnieją różne otuliny, słoma lub drewniane konstrukcje, to właśnie wapno mimo upływu lat, wciąż jest w ogrodzie niezastąpione. Dzieje się tak, gdyż posiada ono najlepsze właściwości chroniące z jednej strony przed przegrzaniem, a z drugiej przed przemrożeniem. Warto opisać mechanizm uszkadzania drzew w czasie mrozów. Zimą, w dzień świeci słońce i nagrzewa konary. W czasie nocnych mrozów rozgrzana kora morze pękać i narażona jest na liczne uszkodzenia. Szczególnie podatne na takie zmiany są drzewa owocujące: śliwy, brzoskwinie, jabłonie, grusze oraz wiele innych odmian. Wapno gaszone dzięki swoim właściwościom zabezpiecza przed wahaniami temperatur: nie pozwala na zbyt mocne przegrzanie pnia, a przy ujemnych temperaturach chroni przed gwałtownym wychłodzeniem. Innymi słowy, wapno gaszone pomaga w regulacji termicznej drzew. 

Jak wygląda malowanie pni wapnem?

Z bieleniem drzew poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik - amator. By przygotować ogród na minusowe temperatury trzeba zakupić odpowiednią ilość mleka wapiennego. Dostępne jest ono zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i marketach budowlanych. W zależności od wielkości ogrodu, wskazane jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość wapna. Do bielenia potrzebny będzie szeroki pędzel malarski. Wystarczy zamaczać pędzel w mieszance wody i wapnia, a następnie powlekać dość grubą warstwą pnie drzew i krzewów. Bieli się do wysokości konarów, czyli do momentu pojawienia się gałęzi. Specjaliści zwracają też uwagę na to, iż trzeba dokładnie pobielić stronę południową i zachodnią, gdyż właśnie te kierunki najmocniej wyeksponowane są na słońce. Czas bielenie też nie jest obojętny. Zabieg należy wykonać jeszcze przed nadejściem zimy. Może to być listopad lub początek grudnia. Na zewnątrz optymalna temperatura do bielenia to ok. 5 stopni. Warto też obserwować prognozy pogody. Wapno powinno dobrze przylegać do pnia, a zbyt intensywne deszcze mogą wypłukać mieszankę lub zmniejszyć intensywność krycia.

Jak często bielić drzewa?

Czy wystarczy pobielić drzewa raz w roku, przed nadejściem zimy? Zdecydowanie jednokrotne malowanie to za mało. Najlepszym czasem na użycie mleczka wapiennego jest listopad i początek grudnia. Kolejnym etapem jest przełom zimy i wiosny. Posiadacz ogrodu powinien zatem obserwować pogodę i same drzewa. Jeśli zima szybko się kończy i pod koniec stycznia lub na początku lutego temperatury są dodatnie, wówczas dobrze jest powtórzyć zabieg bielenia. Pierwsze przebłyski wiosny mogą być sygnałem do owocowania, a nagłe przymrozki mogą ten proces gwałtownie zahamować ze szkodą dla drzew. Aby zminimalizować ryzyko przemarznięcia i osłabienia drzew, wskazane jest powtarzanie bielenia właśnie przed nadejściem wiosny.

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy - największym portalem ogrodniczym w Polsce.

Komentarze