Billboard – czyli jak skutecznie przyciągnąć uwagę klienta

 Artykuł gościnny

Tablice reklamowe

Billboardy można zobaczyć dzisiaj niemalże wszędzie. Głownie w dużych i mniejszych miastach, ale także w wielu mniejszych miejscowościach. Czy skutecznie spełniają one swoją rolę? Zdecydowanie tak. Ten jakże prosty sposób reklamy, efektywnie potrafi przyciągnąć naszą uwagę. Jego wszechobecność pomaga w osiągnięcie zamierzonego efektu.


Jaki billboard wybrać

Czym dokładnie jest billboard? To duża tablica lub plakat reklamująca produkt, usługę, miejsce lub wydarzenie. Coraz częściej możemy spotkać następujące tablice reklamowe:

  • cyfrowe citylighty;
  • telebimy;
  • nteraktywne billboardy – LEDowe. 
Billboardy umieszczane są na dużych tablicach, czy budynkach, z których są one niezwykle dobrze widoczne. Dzieki temu reklamodawca może dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Jak rozpoczęła się historia tej formy perswazyjnej reklamy? Niektórzy, mogą być zdziwieni, ale billboardy liczą sobie około 200 lat.

Billboar i jego historia – rozwój konsumpcjonizmu 

Ogniem napędowym do powstania billbordów, było zwiększające się tempo życia, coraz większy ogólny dobrobyt, a co za tym idzie zapotrzebowanie na produkty. Na dłuższą metę skutkowało to rozwojem kultury konsumpcyjnej. Ogromna zmiana jakości życia na lepszą, rozwój techniki oraz medycyny, zmniejszająca się ilość zgonów doprowadziły ostatecznie do powstawania nowych potrzeb wśród ludzi, którzy w końcu mogli sobie pozwolić na powszechną wygodę oraz znacznie poprawić warunki swojego życia. Ludzie masowo zaczęli sprzedawać oraz kupować różne artykuły. Każdy producent potrzebował promocji, chciał się wybić oraz pokazać jak najwięcej zalet swojego towaru, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych konsumentów oraz wyróżnić się i ostatecznie górować nad konkurencją. Doprowadziło to do tego, że rozpoczął się popyt na nośniki reklamowe większego formatu. Ostatecznie narodziły się billboardy. Nie był to pierwszy przykład reklamy zewnętrznej (liczącej już sobie około 5000 lat).

Pierwszy oficjalny billboard, o rozmiarze 4,65 m2 został wywieszony na nowojorskim budynku w 1835 roku. Co więcej, już w latach 60 XIX wieku w Stanach Zjednoczonych masowo tworzono firmy zajmujące się wynajmowaniem powierzchni na tego typu reklamę. Rozwój reklam billboardowych zdeterminował w 1872 roku zrzeszenie firm zajmujących się reklamą zewnętrzną, poprzez utworzenie międzynarodowego stowarzyszenia  Outdoor Advertising Association of America.

Coraz większy użytek, tych wielkich tablic spowodował ogromy rozrost konkurencji. Od tego momentu producenci towarów oraz firmy za nimi stojące, musieli liczyć się z tym, że wraz z rozwojem technologii zmienia się zapotrzebowania konsumentów i zwykły plakat nie wystarczy, aby zwrócić na siebie uwagę. Od tej pory firmy zaczęły dokładniej skupiać się na badaniu rynku. Prowadziło to do zwiększonego dostosowywania się do potrzeb klientów. Oczywiste było, że aby szturmem podbić rynek, należy poznać czynniki determinujące wybory klienta. Zaczęto je analizować za pomocą ankiet oraz statystyk. W 1934 roku powstało biuro Traffic Audit Buerau (TAB), które zbierało pomocne dane na temat oddziaływania reklamy zewnętrznej. Rozwój billboardów nabrał wówczas rozpędu.

Billboard – niezwykle skuteczna forma reklamy do dziś

Billboard sprawdzał się wiele lat temu, w pozyskiwaniu większej ilości klientów. Duże tablice reklamowe sprawdzają się do dziś – zarówno w podstawowej formie, jak i w tej bardziej zmodernizowanej tj. cyfrowe citylighty, telebimy oraz interaktywne billboardy LEDowe. Odnalazły się one również w bardziej artystycznym nurcie pod postacią murali. Są  one źródłem reklamy, czy też artystycznej ekspresji. Możemy je zobaczyć na dużych budynkach, czy murach. Dzisiaj duże miasta są wręcz przeładowane ogromnymi billboardami – również tymi cyfrowymi, nadając danej metropoliom futurystyczny wygląd. Kto wie, może wraz z rozwojem cywilizacji wielokolorowe billboardy będą z nami na każdym kroku niczym w "Łowy Anroidów"

Autor:
Artykuł został przygotowany przez Drukarnia Ksero A0 specjalizującą się w druku wielkoformatowym CAD

Komentarze