Czym jest dolomit oraz jak go stosować?

 Artykuł gościnny

dolomid - naturalny nawóz

W celu ochrony uprawianych roślin przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz w celu polepszenia ich wzrostu i plonowania częstym rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju nawozów. Do tych najbardziej popularnych zalicza się dolomit ogrodniczy, który dzięki dużej zawartości wapnia oraz magnezu nie tylko odkwasza glebę ale także poprawia strukturę gleby oraz wpływa pozytywnie cechy jakościowe roślin.

Czym jest dolomit ogrodniczy?

Jednym z rodzajów nawozów, którego zadaniem jest odkwaszenie gleby jest dolomit ogrodniczy. Dolomit to tak naprawdę naturalnego pochodzenia wapno, które pozyskuje się ze skał wapniowo-magnezowych. Stosowany jest zarówno w rolnictwie ekologicznym jak i tradycyjnym, często wykorzystywany w przydomowych ogródkach. Może być z dużym powodzeniem wykorzystywany do uprawy warzyw oraz różnego rodzaju roślin (ozdobnych oraz sadowniczych).

Dedykowany głównie do  gleb o odczynie bardzo kwaśnym oraz średnio kwaśnym, jednak coraz częściej wykorzystuje się go w ogrodzie bez względu na odczyn podłoża. Co ważne, dolomit ogrodniczy w swoim składzie zawiera dodatkowo magnez, który przyczynia się do prawidłowego wzrostu wszelkiego rodzaju roślin.

Kiedy i jak stosować dolomit?

Odpowiednio stosowany dolomit (czyli nawóz wapniowo-magnezowy) oprócz odkwaszania gleby, pełni także wiele innych funkcji: 

  • przyczynia się do zwiększenia przyswajalności przez glebę fosforu oraz azotu;
  • zwiększa odporność roślin na przemarzanie w przypadku niskich temperatur;
  • wnosi do podłoża liczne mikroelementy takie jak chrom czy żelazo. 
Co ważne, dobrze się wchłania i jest łatwo przyswajany przez rośliny. Jest produktem o łagodnym działaniu.

Najlepsze efekty wynikające ze stosowania dolomitu ogrodniczego uzyskuje się w przypadku nawożenia na ziemię uprzednio przyoraną. Może być stosowany bezpośrednio przed czynnościami takimi jak sadzenie roślin oraz ich siew. Co ważne, dolomit może być wykorzystywany jako nawóz latem, wiosną przed siewem, a także jesienią po okresie zbiorów. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dolomitu jeszcze przez zastosowaniem innych nawozów.  Dolomit powinien zostać wymieszany z glebą na głębokość przynajmniej 20 centymetrów. W przypadku stosowania go na trawnikach, po rozsianiu należy go przegrabić.  Jeśli dolomit wykorzystywany jest w celu zmniejszenia kwaśnego odczynu gleby, czynności te powinny być powtarzane okresowo – mniej więcej od 2 do 5 lat.

Dolomit ogrodniczy – działanie

Nawóz wapniowo-magnezowy poprawia całą strukturę gleby. Stosowany regularnie w przydomowym ogródku poprawi jakość wyhodowanych warzyw oraz owoców oraz zwiększy ich plonowanie. Dzięki dolomitowi ogrodniczemu warzywa oraz owoce stają się bardziej wartościowe pod względem zawartości składników odżywczych, są też dużo smaczniejsze. W przypadku stosowania nawozu pod rośliny ozdobne zyskuje się pewność, że rośliny zostaną ochronione przez przemarzaniem zimą i przetrwają w nienaruszonym stanie nawet najniższe temperatury. Stosowany na trawnikach zwiększy ich gęstość oraz pomoże podczas walki z mchem.

Odpowiednio stosowany dolomit ogrodniczy poprzez zatrzymywanie w podłożu powietrza oraz wody poprawia jakość odżywczą roślin oraz zwiększa uprawy. Poprzez wprowadzanie do podłoża mikroelementów, ułatwia roślinom procesy asymilacji oraz wytwarzania ważnych dla ich prawidłowego rozwoju garbników oraz enzymów. Co ważne, nawóz ten chroni rośliny przed szkodliwym działaniem różnych metali ciężkich takich jak ołów, czy kadm.

Każda osoba, której zależy na pielęgnacji swojego przydomowego ogródka, sadu lub trawnika, powinna stosować regularnie nawożenie dolomitem ogrodniczym. Jest to produkt łatwo dostępny, jego stosowanie nie jest skomplikowane a jednocześnie doskonale wpłynie na stan gleby oraz jakość hodowanych roślin.

Autor:
Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu.

Komentarze