Instalacje grzewcze w domu jednorodzinnym – co jest do wyboru?

 Artykuł gościnny

Jakie ogrzewanie w domu jest najlepsze

Ogrzewanie domu jednorodzinnego to sprawa kluczowa. W naszym kapryśnym, wschodnioeuropejskim klimacie musimy mieć do niego dostęp przez niemalże pół roku, a czasem i dłużej. Warto więc wybrać adekwatny system grzewczy – wydajny, ale i korzystny cenowo.


Ogrzewanie domu – co jest do wyboru?

Tak to już jest, że życie w klimacie umiarkowanym wymusza na nas zainwestowanie w wydajne instalacje grzewcze, czyli takie, które zapewnią odpowiednie warunki klimatyczne w domu jednorodzinnym, a jednocześnie nie będą zbyt drogie – zarówno pod względem instalacji, jak i eksploatacji. Dostępnych jest wiele sposobów przesyłania ciepła do pomieszczeń: 

  • ciepło z elektrociepłowni (ciepło miejskie);
  • instalacje gazowe;
  • systemy grzewcze olejowe;
  • piece na paliwa stałe (węgiel, drzewo);
  • instalacje grzewcze wykorzystujące energię elektryczną;
  • pompy ciepła.

Centralne ogrzewanie – wybór zdecydowanej większości

Jednym z popularniejszych sposobów na to, by ogrzać dom jednorodzinny, jest centralne ogrzewanie, na które składa się kilka elementów tj. kocioł z systemem rur oraz grzejniki. To bardzo komfortowa forma ogrzewania, łatwa w obsłudze oraz efektywna. Ciepło może być dystrybuowane za pomocą gorącej wody, która krąży w rurach grawitacyjnie lub przepływa ruchem wymuszonym (w tym wypadku potrzeba zamontować pompę). Jeśli zamierzamy wybrać centralne ogrzewanie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. 

Ogrzewanie gazowe – czy warto? O czym należy pamiętać?

Wiele osób decyduje się na ogrzewanie gazowe, które – podobnie jak w poprzednio opisywanym przypadku, wymaga zastosowania właściwej instalacji. W miastach gaz dostarczany jest najczęściej z sieci miejskiej. Na terenach wiejskich właściciele domów jednorodzinnych korzystają ze zbiornika umiejscowionego na działce. Montaż instalacji gazowej zapewnia wiele zalet, przede wszystkim dużą uniwersalność w zakresie wykorzystania tego paliwa. Można bowiem go stosować nie tylko do ogrzewania domu, ale też do gotowania, czy podgrzewania wody. Urządzenia gazowe pozwalają na swobodną, adekwatną do potrzeb regulację, dzięki czemu można używać tyle gazu, ile potrzeba dbając jednocześnie o domowy budżet. 

A może energia elektryczna?

Można też wybrać inną metodą – energię elektryczną. To dość droga, a na pewno najdroższa z przedstawionych w artykule opcji. Koszty energii elektrycznej są bowiem wyższe niż inne źródła energii cieplnej tj. ciepła – gaz, olej, czy paliwo stałe. Tym bardziej że ogrzewanie energią sprawdza się tylko w dobrze ocieplonych budynkach, gdzie straty ciepła nie są duże. Jeśli zaś skupimy się tylko na takim źródle ogrzewania, to musimy przygotować się na spore rachunki. 

Decyzja o wyborze instalacji grzewczej do domu rodzinnego nie jest łatwa. Każda z wymienionych opcji ma swoje mocne oraz słabe strony. Decydując się na jedną z nich, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę, do jakich sposobów ogrzewania mamy dostęp w naszym rejonie. Na tej podstawie łatwiej nam będzie ocenić oferowane opcje, zarówno gdy mowa o kosztach, łatwości obsługi, jak i wydajności systemu grzewczego. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą GLIMAR