Detektywi, których zna cały świat

 Artykuł gościnny


Detektyw to bardzo specyficzny i dosyć niszowy zawód. Z racji wykonywanych obowiązków wydaje się być bardzo ciekawą profesją. Z biegiem czasu zakres oferowanych usług detektywistycznych znacznie się poszerzył. Wiele osób, które czują, że mają predyspozycje, aby rozpocząć swoją przygodę w tym zawodzie, interesuje się, jak zostać detektywem. Najczęstsze problemy, z którymi musi mierzyć się detektyw to odnajdywanie zaginionych osób, poszukiwanie zaginionego mienia, windykacja, zbieranie dowodów w różnych nietypowych sprawach.

mały lokalizator gsp do kluczyków

Zawód detektywa – historia

Historia zawodu detektywa jest bardzo interesująca. Pierwszymi klientami osób zajmujących się śledztwami były bowiem poszczególne państwa, a nie prywatni klienci. Często zdarzało się, że służby danego kraju nie zawsze radziły sobie z trudnymi sytuacjami, co zmusiło je do korzystania z prywatnych usług śledczych. To zaś, dało początek prywatnemu rynkowi świadczenia usług detektywistycznych. W Polsce zawód detektywa pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero po okresie transformacji w latach 90-ty XX wieku. Ustawę o usługach detektywistycznych uchwalono w 2001 roku. Od tego czasu, każdy kto chce w przyszłości zostać detektywem, musi zdać egzamin. Wiele osób decydujących się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie detektywistyki wywodzi się z Policji bądź Milicji Obywatelskiej.

Lista najsłynniejszych prawdziwych i fikcyjnych detektywów

Monitoring - jaką kamerę wybrać

Lista najsłynniejszych prawdziwych i fikcyjnych detektywów prezentuje się następująco:

Eugène-François Vidocq 

Urodzony 23 lipca 1775 roku w Arras we Francji Eugène-François Vidocq swoją karierę rozpoczynał jako zawodowy przestępca. W późniejszym czasie pozwoliło mu to szybko i sprawnie rozpoznawać metody oraz mechanizmy działań osób, które sam tropił. Eugène-François Vidocq  jest uważany za ojca kryminalistyki we Francji. Utworzył on oddział kryminalistyczny we francuskiej policji, a później swoje własne biuro detektywistyczne.

Eliot Ness

Amerykański detektyw Eliot Ness urodzony 19 kwietnia 1903 roku to jeden z agentów prohibicji w Chicago. Należał do organów ścigania, zwanych "Nietykalni". Jedną z jego największych zasług w zawodzie detektywa uznaje się schwytanie jednego z najbardziej znanych amerykańskich gangsterów Ala Capone. W późniejszym okresie przeniesiono go do Cleveland w stanie Ohio, gdzie otrzymał posadę dyrektora do spraw bezpieczeństwa – odpowiadało to wówczas funkcji naczelnika Policji oraz Straży Pożarnej. Od 1942 roku Eliot Ness pracował dla rządu federalnego w Waszyngtonie.

Dave Toschi

Dave Ramon Toschi urodził się 11 lipca 1937 roku w San Francisco w USA. W latach 1952-1983 związany był z San Francisco Police Department. Zasłynął głównie dzięki identyfikacji seryjnego mordercy Zodiaka. Był on także zaangażowany w śledztwo czarnoskórych muzułmańskich morderców zwanych "The Zebra Murders". Z ciekawostek należy dodać, że Dave Toschi uplasował się na dziewiątym miejscu listy "dziesięciu prawdziwych detektywów, którzy byli lepsi od fikcyjnych". Zmarł 6 stycznia 2011 roku w San Francisco.

Sherlock Holmes

Warto również przytoczyć przykład jednego z najsłynniejszych fikcyjnych detektywów. Sherlock Holmes – bohater opowieści kryminalnych sir Arthura Conana Doyle'a po raz pierwszy pojawił się w powieści Studium w Szkarłacie, wydanej w 1887 roku. O Sherlocku Holmesie powstały 4 powieści oraz aż 56 opowiadań.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Agencja Detektywistyczna Focus - Prywatny Detektyw z Poznania.

Monitoring - jaka kamerę do obserwowania posesji kupić