Dwoje do poprawki – film o związku z długoletnim stażem

o czym jest film Dwoje do poprawki

Dwoje do poprawki to film z doskonałą obsadą. Porusza on problemy małżeństw z długoletnim stażem. Często partnerzy przyzwyczają się do faktu, że są razem. Nie biorą oni w ogóle pod uwagę myśli, że mogłoby inaczej. Zaczynają żyć obok siebie – stają się lokatorami wspólnego mieszkania, domu lub działają na zasadzie małego przedsiębiorstwa. Ze zwykłej wygody oraz ze względów ekonomicznych godzą się na taki układ – aż do momentu, gdy jedno z nich zadaje sobie pytanie „Czy chcę tkwić w tym związku?”. 


Dwoje do poprawki – reżyser oraz obsada

Dwoje do poprawki to film, którego premiera odbyła się w 2012 roku. Jego reżyserem jest David Frankel. Główne role zostały obsadzone przez doskonałych aktorów:
  • Kay (Meryl Streep);
  • Arnold (Tommy Lee Jones);
  • Bernie Feld (Steve Carell).
Nie wiem, dlaczego wcześniej film ten umknął mojej uwadze. Porusza on problem związku z długoletnim stażem, w którym partnerzy w pewnym momencie zaczęli żyć obok siebie. 

Dwoje do poprawki – recenzja filmu

Główne role zostały obsadzone w bardzo ciekawy sposób. 

Niezwykle kobieca oraz seksowna Meryl Streep gra tutaj rolę gospodyni domowej – niepewnej siebie, nieśmiałej, potrzebującej bliskości partnera, a jednocześnie niezwykle powściągliwej w sprawach seksu. 

Tommy Lee Jones grający głównie bardzo silnych bohaterów, podejmujących ważne decyzje, od których niejednokrotnie zależą losy tysięcy ludzi, gra w Dwoje do poprawki małżonka, który jest lojalny wobec swojej żony. Ich pożycie seksualne od początku związku było raczej skromne. Mężczyzna z pokorą przyjmuje fakt, że Kay nie ma ochoty na seks i para na kilka lat całkowicie rezygnuje nie tylko z seksu, ale i ze zwykłej bliskości tj. muśnięcie dłonią po ramieniu, zwykły pocałunek, czy też przytulanie się. Wobec zarzutów żony, że nie jest szczęśliwa w związku, czuje się on bezradny, jak małe dziecko. Boi się on okazać swoje uczucia, powiedzieć o swoich bolączkach. Targa nim poczucie wstydu – jeszcze większe, niż u jego żony.

I wówczas na ich drodze pojawia się Steve Carell (znany raczej z ról komediowych) grający w filmie Dwoje do poprawki rolę psychologa Berniego Felda. Widok poważnej twarzy Steva Carella, podczas gdy małżeństwo walczy ze strachem, poczuciem wstydu, bezradnością zwierzając się ze swoich bolączek, robi wrażenie. Uświadamia, jak nieszczęśliwi są ludzie, którzy do niego trafili – pomimo, że wciąż się kochają, że dla tej miłości musieli i chcieli z czegoś zrezygnować, nagle poddają w wątpliwość sens dalszej, wspólnej egzystencji.

Kontrast między głównymi bohaterami, jakich znanym z innych filmów, a ich rolami, w których zostali obsadzeni w Dwoje do poprawki to doskonały zabieg, który sprawia, że film ogląda się z zachwytem. Osobiście ze smutkiem spoglądałam na głównych bohaterów odgrywających rolę małżonków myśląc: "Boże, jacy oni są zagubieni" (on taki silny, ona taka piękna) oraz na Berniego Felda, który z niezwykłym wyczuciem podszedł do ich problemów, poczucia wstydu, oraz do strachu przed otworzeniem się przed nim oraz przez sobą nawzajem. 

Film uświadomił mi, jak bardzo pomocna może być praca z psychologiem w trudnych chwilach. Osoby zmagające się z problemami emocjonalnymi, relacyjnymi czy też trudnościami w życiu codziennym, powinny zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalisty. Psycholog Rzeszów może pomóc w zrozumieniu, jak radzić sobie z problemami oraz zmniejszyć poziom stresu i lęku. To, co szczególnie ujęło mnie w filmie, to fakt, że praca z psychologiem może przynieść pozytywne efekty nawet w przypadkach, które na pierwszy rzut oka wydają się beznadziejne.

Czy warto tkwić w związku, w którym żyje się obok siebie

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy warto tkwić w związku, w którym żyje się obok siebie, koniecznie obejrzyj film Dwoje do poprawki. Czasami to wcale nie jest tak, że partnerzy przestają się kochać. Często nadal darzą się oni głębokim uczuciem. Jednak łatwiej jest im się rozejść, niż stawić czoła problemom. Walka o związek wymaga od nich powiedzenia na głos o rzeczach, o których do tej pory starali się nie mówić w przekonaniu, że tak jest lepiej. Obawiają się, że wypowiedzianych słów nie będzie można już cofnąć, że się ośmieszą lub zranią drugą osobę. Przychodzi jednak taki moment w ich życiu, że albo zdecydują się otworzyć przed partnerem, albo będą musieli się rozejść. Jeśli ich miłość jest wystarczająco głęboka, wyjdą partnerowi naprzeciw, zaryzykują i obnażą się przed nim – dosłownie oraz w przenośni, bez gwarancji na powodzenie. 

W filmie Dwoje do poprawki nie brakuje zabawnych scen. Jest to jednak bardziej dramat niż komedia romantyczna. To trudny film, do którego trzeba dojrzeć i który warto obejrzeć w skupieniu – zwłaszcza, jeśli jest się w podobnym związku, lub ma się nieudany związek za sobą, który skończył się pomimo wielu lat stażu oraz uczuć, którymi w dalszym ciągu dążyło się partnera, które jednak okazały się niewystarczające. 

Komentarze