Jak skutecznie czyścić akwarium?

 Artykuł gościnny

Jak szybko oraz bez wysiłku wyczyścić akwarium? Czyszczenie akwarium to konieczność.  Z czasem woda mętnieje, a filtry nie dają rady z filtrowaniem wody. Dbanie o akwarium to przede wszystkim cotygodniowa podmiana niewielkiej ilości wody ze spodu akwarium, na którym zbierają się odchody ryb. Regularna wymiana 5-10% wody wraz z zanieczyszczeniami pozwoli nam cieszyć się pięknym, zadbanym akwarium. 

W którym kraju najlepiej nurkować

Sprawne czyszczenie akwarium – wyposażenie

Czyszczenie akwarium brzmi uciążliwie i w rzeczywistości takie jest. Można jednak zmniejszyć wysiłek związany z czyszczeniem podczas zakładaniu akwarium. Filtr jest niezbędnym elementem wyposażenia nowoczesnego akwarium. Równie ważne jak filtr są syfony żwirowe, które oczyszczają małe obszary z detrytusu. Filtry zewnętrzne mają tę zaletę, że można je serwisować bez zakłócania wody w akwarium. 

Jeśli dbamy o akwarium regularnie, czynności związane z jego czyszczeniem są stosunkowo krótkie oraz łatwe do przeprowadzenia. Chodzi o to, aby utrzymać akwarium w czystości od pierwszego dnia i zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z corocznym czyszczeniem oraz konserwacją. 

Jeżeli nie chcemy podejmować się tego typu zadań samodzielnie lub nie mamy na to czasu, możemy powierzyć zadanie serwisowania i czyszczenia akwarium doświadczonym specjalistom takim jak firma Akwarlux, która zajmuje się zarówno akwariami słodkowodnymi jak i morskimi, oraz wykonuje także zakładanie i aranżację akwariów.

Regularna podmiana wody w akwarium

Podmiana wody jest nieunikniona. Nagromadzone odpady organiczne oraz stałe mogą zatruć życie w akwarium. Dlatego prawidłowa podmiana wody (częściowe usunięcie starej wody oraz uzupełnienie nową) jest konieczna. Oto kilka wskazówek, które ułatwiają czyszczenie.

Jak często zmieniać wodę w akwarium? Częściowa podmiana wody powinna być przeprowadzana w regularnych odstępach czasu. W mniejszych zbiornikach nagromadzony piasek oraz odpady zbierają się szybciej. Na przykład podmiana 10% objętości zbiornika jest odpowiednia co dwa tygodnie w akwarium powyżej 200 litrów (53 galony), podczas gdy mniejsze akwaria powinny być czyszczone częściej. 

To samo dotyczy akwariów intensywnie zarybianych. Aby zmniejszyć wysiłek w przyszłości, należy zwrócić uwagę na prawidłowe założenie nowego akwarium, a później nie przeładowywać akwarium.

Po uwzględnieniu tych punktów, regularna pielęgnacja akwarium może być wykonywana bez większych trudności. 

Jak czyścić akwarium

Podczas czyszczenia akwarium, najpierw używamy małej szpatułki lub skrobaczki, aby delikatnie usunąć glony z szyby akwarium. W zależności od tego, jak gruba jest powłoka glonów oraz ile wysiłku chcemy włożyć w jej usunięcie, może to być mniej lub bardziej czasochłonne zajęcie. Alternatywą jest czyszczeniem za pomocą środków mechanicznych np. urządzeń wykorzystujących ultradźwięki do usuwania glonów. Im więcej uwagi poświęcimy na założenie oraz regularne utrzymanie akwarium, tym mniej konserwacji będzie ono wymagało później.

Mycie akwarium – o czym powinniśmy pamiętać

Akwarium to jedna z najbardziej popularnych oraz ulubionych dekoracji w naszych mieszkaniach. Wypełnione wodą oraz kolorowymi, tropikalnymi rybkami tworzy niepowtarzalny klimat. Jednak czyszczenie akwarium oraz podmiana wody są niezwykle czasochłonne. To duża odpowiedzialność, która spada na właścicieli akwarium. Źle przeprowadzony proces wymiany wody lub nieprawidłowo wyczyszczony filtr mogą mieć dla naszych ryb dramatyczne konsekwencje – ich śmierć. 

Akwaria mogą być szybko czyszczone za pomocą specjalnych urządzeń. Czyszczenie filtra jest jednym z najważniejszych zadań, aby utrzymać czystą oraz zdrową wodę w akwarium. Filtr zawiera różne media filtracyjne, z których woda w akwarium jest pompowana i zarówno cząsteczki, jak i zarazki są odfiltrowywane.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem akwarystycznym https://www.aquariumrawa.pl.

Komentarze