Jedz jak dziecko – jedzenie intuicyjne

 Artykuł gościnny

Co jeść aby być szczupłym i zdrowym - jedzenie intuicyjne

"Intuicyjne jedzenie może sprawić, że poczujemy się zdrowsi" – to słowa profesjonalistów. Co one oznaczają oraz czy to możliwe, że spożywanie odpowiednich pokarmów może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Dlaczego jedzenie intuicyjne jest dobrą dietą oraz na czym ono polega? Przyjrzyjmy się temu bliżej. 


Nadwaga oraz niedowaga – jak się zachować

Nasze ciało ma „pamięć” do przechowywania doświadczeń życiowych. Często nasza nadwaga lub niedowaga związane są z naszym stanem emocjonalnym oraz tym, co przeszliśmy w przeszłości lub, czego doświadczamy w teraźniejszości. Ocenianie ludzi po wyglądzie – w tym również pod względem wagi, jest nie na miejscu. Niestety takie zachowanie jest bardzo częste. Mowa tutaj nie tylko o nadwadze, ale także niedowadze, aczkolwiek problem nadwagi jest w dzisiejszych czasach znacznie poważniejszy, niż problem niedowagi – w krajach dobrze rozwiniętych tj. Polska.

Komentowanie czyjegoś wyglądu świadczy o braku wychowania – nie tylko wówczas, gdy osoba, której dotyczą komentarze, to słyszy. Zwłaszcza jeśli nie znamy tej osoby i nie mamy pojęcia, dlaczego wygląda tak, a nie inaczej. Zarówna nadwaga, jak i niedowaga mogą mieć podłoże natury psychicznej. Mogą one być także wynikiem problemów zdrowotnych. Co ciekawe, stwierdzenie, że schudliśmy, często postrzegane jest jako komplement. Tymczasem dla osoby, do której wypowiadamy te słowa, może to być temat drażliwy. 

Warto przestać postrzegać pozory jako osiągnięcia lub porażki. Zamiast oceniać innych słowami „przytyłaś” lub „schudłaś”, możemy powiedzieć np.:

„Widzę pewne zmiany w twoim wyglądzie. Wszystko u Ciebie w porządku? Chcesz o tym porozmawiać?". 

Być może dana osoba tego potrzebuje. Jeśli jednak spotkamy się z odmową, nie powinniśmy dociekać oraz naciskać na rozmowę w tym temacie.

Pandemia uczyniła nas bardziej introspekcyjnymi. Zmiany w rozwoju osobistym były widoczne od początku wybuchu epidemii. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze życie to nie tylko praca, ale także emocje. Uważamy, że zdrowie psychiczne oraz stabilność emocjonalna są ważniejsze niż to, jak wyglądamy oraz jak się ubieramy. 

Jak reagować na komentarze rodziny lub znajomych tj. „powinieneś schudnąć” lub „powinieneś przytyć”

Jak schudnąć bez głodówek

Dla większości z nas komentarze rodziny lub znajomych tj. „powinieneś schudnąć” lub „powinieneś przytyć” są nieznośne oraz męczące. Mimo wszystko nie powinniśmy na nie reagować agresywnie. Warto ze spokojem odpowiedzieć, że czujemy się dobrze z naszym wyglądem. Jeśli nie mamy takiej potrzeby, nie musimy tłumaczyć się z przyrostu lub ze spadku masy ciała. Jest to nasza indywidualna sprawa. 

Jeśli komentarz nam schlebia, możemy przytaknąć, podziękować za komplement oraz powiedzieć, że fakt, iż zmiany są zauważalne, daje nam motywację do dalszej pracy nad sobą. Z kolei jeśli potrzebujemy wsparcia, możemy zwierzyć się z naszych problemów tj. problemy z zajściem w ciąże, insulinooporność, stres w pracy czy w związku, poważna choroba lub problemy osobiste, które mają negatywny wpływ na naszą wagę. 

To my wyznaczamy granice i decydujemy, czy będziemy kontynuować temat naszej wagi, czy nie. 

Problemy związane z wagą – izolacja społeczna 

Problemy związane z wagą oraz ocenianie innych po wyglądzie często prowadzi do izolowania się ludzi, których dotyczy problem, od reszty społeczeństwa. Osoba taka zaczyna unikać spotkań towarzyskich, a z czasem może popaść w depresję. Nie pomagają w tym media, które przekazują nam wyidealizowany obraz – często wyretuszowany. Łatwo jest mieć poczucie winy podczas zamawiania pizzy, gdy algorytm Instagrama pokazuje nam głównie zdjęcia szczupłych dziewczyn.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze postrzeganie rzeczywistości jest zniekształcone. Na świecie istnieją nie tylko szczupłe dziewczyny, które schudły trzy miesiące po porodzie, miały sesję na Bali, a ich dzieci nigdy nie płaczą i się nie brudzą. Świat jest pełen ludzi takich samych jak my – doskonałych w swej niedoskonałości. Łatwiej będzie nam zaakceptować nasze ciało, gdy przestaniemy sugerować się nierealistycznymi wzorcami z okładek czasopism oraz z mediów społecznościowych. 

Firmy cateringowe, nowoczesne diety oraz plany posiłków i ich wpływ na postrzeganie nas samych

Kultura jedzenia, zjawisko, które przejawia wiele standardów w wyglądzie oraz jedzeniu, jest częścią biznesu wartego 72 miliardy dolarów. Wszystkie urządzenia pomiarowe, firmy cateringowe, nowoczesne diety oraz plany posiłków dotyczą naszego zdrowia, ale tak naprawdę mówią nam o tym, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy – powinniśmy trochę schudnąć i zadbać o siebie, by wpasować się w pewne ideały. Idealne ciało to smukłe, wysportowane ciało. 

Jednak na nasz wygląd wpływa nie tylko sposób żywienia. Jest on również związany z warunkami socjoekonomicznymi, naszym stanem psychicznym, a zwłaszcza naszymi genami. Dla niektórych osób nigdy nie będzie możliwe uzyskanie rozmiaru 40 lub 42, ale to nie znaczy, że nie są one wartościowe. Tymczasem często słyszą one, że powinny schudnąć. Na szczęście rośnie świadomość w społeczeństwie, że ludzie są różni oraz że osoba z kilkoma nadprogramowymi kilogramami również może cieszyć się dobrym zdrowiem oraz kondycją fizyczną

Na czym polega jedzenie intuicyjne

Jak jeść, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Niezwykle ważne jest zróżnicowane jedzenie, które dostarczy nam wszystkie niezbędne do właściwego funkcjonowania składniki odżywcze. Jedząc powinniśmy koncentrować się na posiłku, a nie przewijać ekran telefonie czy też oglądać telewizję. I najważniejsze: Powinniśmy słuchać swojego ciała! Na tym właśnie polega jedzenie intuicyjne.

Nasze ciało ma wewnętrzną mądrość. W naturalny sposób stara się zachować równowagę informując nas o tym, czego potrzebuje. Jeśli nasze ciało potrzebuje soli, jedzmy sól. Jeśli powie nam, że ma dość mięsa, odłóżmy je na bok. Jeśli mamy ochotę na ciasto, nie zaprzeczajmy, że tak nie jest. Często nie słuchamy sygnałów wysyłanych przez nasze ciało – także wówczas, gdy jesteśmy głodni. Następnie w ataku głodu pożeramy wszystko, co wpadnie nam w ręce.  

Niestety umiejętność ta została zatracona przez wiele osób. Nie bez znaczenia jest tutaj nasze dzieciństwo oraz sposób wychowania. W wielu domach dziecko nie mogło odejść od stołu, dopóki wszystkiego nie zjadło. Babcie oraz mamy zachęcały dzieci do jedzenia, aczkolwiek te były już najedzone. Niestety wiele osób stosuje takie praktyki do dziś. Często połączone są one z szantażem emocjonalnym. Osoby takie w dorosłym życiu muszą na nowo uczyć się słuchać swojego ciała. 

W jaki sposób rozładować negatywne emocje

Od pierwszych chwil naszego życia nasze poczucie bezpieczeństwa zależy od tego, czy jesteśmy karmieni oraz dotykani. Niektórzy z nas traktują jedzenie jako metodę dbania o siebie. Niepowodzenia, złe samopoczucie, smutek, utratę bliskiej osoby, rozstanie rekompensujemy sobie jedzeniem. Warto znaleźć inny sposób na rozładowanie negatywnych emocji tj. medytacja, sport, książka, aromaterapia, zabiegi pielęgnacyjne, spacer, zabawa z dziećmi lub zwierzętami domowymi, muzyka relaksacyjna lub dobry film.

Jedz jak dziecko!

Jak jeść, żeby schudnąć - jedzenie intuicyjne

Niemowlęta są naturalnymi, intuicyjnymi konsumentami. Tracą tę intuicję, gdy są zmuszane do jedzenia lub gdy jedzenie staje się nagrodą. Czasami rodzice martwią się, że ich dzieci nie jedzą warzyw lub jedzą tylko beżowe potrawy. Tymczasem nie ingerując w to, co wybierają oraz ile jedzą nasze pociechy wspieramy ich organizm, który funkcjonuje w naturalny sposób – najlepszy z możliwych. Jeśli zatraciliśmy ten mechanizm, powinniśmy zrobić wszystko, aby nauczyć się ponownie jeść jak dziecko wsłuchując się w nasz organizm oraz ucząc się na nowo odczytywać sygnały, które nam daje.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://www.verona.info.pl/.


Komentarze