Metody osuszania zalanych pomieszczeń

 Artykuł gościnny

Jak osuszyć zalane pomieszczenia

Sytuacje, w których dochodzi do zalania pomieszczenia są niekomfortowe oraz wymagają konkretnych działań. Przy użyciu określonej metody osuszania oraz odpowiedniego sprzętu można skutecznie uporać się z problemem wilgotnych oraz zalanych pomieszczeń. Ważne jest właściwe zdiagnozowanie przyczyny powstania zawilgocenia oraz usunięcie problemu, w czym pomocne są specjalistyczne urządzeń do osuszania budynków.


Kondensacyjne osuszanie pomieszczeń – specjalistyczny sprzęt przeznaczony do usuwania wilgoci

Kondensacyjne osuszanie pomieszczeń jest skuteczną oraz często używaną metodą. Przebiega ono przy pomocy urządzeń tj. osuszacze, które przekazują skroploną wodę, uzyskaną z nadmiaru wilgoci powietrza do specjalnego zbiornika. Metodę tą należy wykonywać w zamkniętych, odpowiednio uszczelnionych pomieszczeniach. Jak długo trwa czas osuszania pomieszczenia? To, ile czasu potrzeba, aby pozbyć się wilgoci z pomieszczenia za pomocą osuszacza zależy od czynników tj.:

  • stopień zalania pomieszczenia;
  • panująca w  pomieszczeniu temperatura;
  • wilgotność powietrza. 
W celu zwiększenie efektywności osuszania kondensacyjnego, warto dobrać odpowiedni punkt wnętrza, który w sposób równomierny będzie pochłaniał nadmiar wilgoci oraz sprawnie osuszał pomieszczenie. Ważnym charakterystycznym elementem urządzenia jest wentylator, który przemieszcza powietrze do parownika, a następnie do skraplacza, przyczyniając się do odpowiedniego procesu osuszania.

Na czym polega podposadzkowe osuszanie pomieszczeń 

Podposadzkowe osuszanie pomieszczeń opiera się na dokładnej analizie ilości zalegającej wody w warstwach posadzki oraz odpowiednim przeciwdziałaniu. Osuszanie przeprowadza się przy użyciu suchego, kontrolowanego przepływu powietrza. W zależności od poziomu zawilgocenia oraz stanu wykończenia posadzki należy odpowiednio dopasować dany tryb osuszania. Na początku należy zassać zalegającą wodę, a następnie wdmuchiwać przy pomocy urządzenia ciepłe powietrze. Proces ten trwa do czasu całkowitego wyparowania nadmiaru wilgoci. Osuszanie podposadzkowe zalicza się do trudnych metod, gdyż wymaga właściwego, specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego osuszenie danych warstw izolacyjnych. Przy tej metodzie konieczna może okazać się pomoc specjalistów. Na rynku prężnie działają firmy specjalizujące się osuszaniem mieszkań oraz budynków. 

Adsorpcyjne osuszanie pomieszczeń, czyli jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu

Adsorpcyjne osuszanie adsorpcyjne jest powszechnie stosowaną metodą i stanowi skuteczny sposób zapobiegania, w przypadku pojawienia się wilgoci. Wymagana jest odpowiednia szczelność pomieszczenia. Przy pomocy chłonnego elementu pobierana jest wilgoć z powietrza, a następnie w wyniku adsorpcji zostaje przekształcone na ciepłe, suche powietrze. Osuszanie adsorpcyjne jest metodą wydajną, umożliwiającą przeprowadzenie osuszania w niemal każdej temperaturze. Osuszacze te są również elementami lżejszymi, niż inne specjalistyczne sprzęty przeznaczone do usuwania wilgoci, dzięki czemu zwiększają komfort użytkowania. Zaletą osuszania adsorpcyjnego jest możliwość używania sprzętu w trudno dostępnych miejscach, umożliwiając przy tym efektywne działanie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://mermar.pl/.


Komentarze