Nowoczesne technologie w rolnictwie

Artykuł gościnny

hydroponika - drony do monitorowania upraw, roboty do rozpylania pestycydów, czujniki do wykrywania szkodników

W ostatnich latach rozwinęły się nowoczesne technologie w rolnictwie. Zmieniają one sposób, w jaki produkujemy żywność oraz postrzegamy rolnictwo będące głównym źródłem dochodów rolników oraz producentów żywności. Tradycyjne metody uprawy są zastępowane nowoczesnymi, które są bardziej wydajne. Jaki wpływ na przyszłość rolnictwa mają nowe technologie tj. hydroponika, akwakultura oraz sztuczna inteligencja (AI)? Sprawdźmy!

Jak nowoczesne technologie wpływają na rolnictwo

Nowoczesne technologie w rolnictwie tj. hydroponika, akwakultura oraz sztuczna inteligencja (AI) spowodowały zmianę paradygmatu w sposobie myślenia rolników o swojej pracy.

W ostatnich latach rolnictwo zostało zrewolucjonizowane przez nowe technologie, które czynią je bardziej wydajnym oraz zrównoważonym. Utorowały one drogę ku przyszłości, w której rolnicy mogą skoncentrować się na produkcji żywności oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

Rolnicy coraz częściej korzystają z nowoczesnych urządzeń tj.: 

  • drony do monitorowania upraw;
  • roboty do rozpylania pestycydów;
  • czujniki do wykrywania szkodników. 
Nowoczesne technologie pomagają rolnikom produkować więcej przy mniejszym wysiłku, a także poprawiają plony minimalizując ryzyko nieurodzaju z powodu złych warunków pogodowych lub klęsk żywiołowych.

Postęp technologii a rolnictwo

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii również w rolnictwie wprowadzane są korzystne zmiany. Pomagają one rolnikom w produkcji większej ilości żywności na tym samym obszarze – także pomimo występującej w ostatnim czasie suszy (w okresie letnim). 

Rolnictwo precyzyjne

Rolnictwo precyzyjne to technika rolnicza, która wykorzystuje systemy GPS do monitorowania oraz optymalizacji produkcji roślinnej na poszczególnych polach. Systemy GPS są używane przez duże gospodarstwa od dziesięcioleci. Obecnie również mniejsze gospodarstwa zaczęły stosować tę technologię w celu zwiększenia plonów oraz obniżenia kosztów.

Sklep z nasionami, kwiatami oraz sprzętem ogrodniczym

Rozwój rolnictwa – zalety oraz wady

Rolnictwo to jeden z najważniejszych sektorów naszej gospodarki. Na całym świecie w rolnictwie zatrudnionych jest 51 milionów ludzi. Sektor ten wytwarza 16% światowego PKB. Nowoczesne technologie pomagają m.in. w zwiększeniu produktywności, obniżeniu kosztów produkcji oraz poprawie jakości. 

Zwiększone stosowanie pestycydów oraz nawozów doprowadziło do problemów ekologicznych na całym świecie. W związku z tym coraz większym zainteresowaniem cieszą się uprawy ekologiczne, które mają wpływ nie tylko na nasz ekosystem, ale także na nasze zdrowie. Dużą wagę w kraju oraz za granicą przywiązuje się również do wygospodarowania obszaru, na którym natura będzie żyła własnym życiem np. poprzez tzw. autostrady dla owadów, które są niczym innym, jak miedzami sprzed kilku dekad. 

Zautomatyzowany system nawadniania pól 

Nowe technologie w rolnictwie zmieniają sposób, w jaki uprawiamy żywność oraz jak wykorzystujemy ziemię do jej produkcji. Innowacje w rolnictwie pozwalają zwiększyć wydajność gospodarstw rolnych. W związku z efektem cieplarnianym niezwykle ważny stał się zautomatyzowany systemy nawadniania pól. Regularne nawadnianie pól w okresie letnim (zwłaszcza w czasie suszy) pozwala na uzyskanie obfitych plonów, a więc na zredukowaniu poniesionych szkód w związku ze zmieniającym się klimatem. Na zachodzie np. w Niemczech rozwiązanie to stosowane jest od lat. W Polsce sztuczne nawadnianie pól dopiero raczkuje. 

Nowoczesne maszyny rolnicze

Praca na roli jeszcze kilka dekad temu w większości odbywała się nakładem pracy ludzkich rąk. Z czasem zostały one zastąpione przez nowoczesne maszyny rolnicze tj.:

  • traktory;
  • kombajny;
  • opryskiwacze;
  • kultywatory;
  • siewniki;
  • prasy do słomy oraz siana;
  • młynki do zboża.
Sprzęt rolniczy rozwija się z roku na rok. Dziś mamy nie tylko kombajny do zbóż, buraków, czy kukurydzy. Coraz częściej kombajny stosowane są także w sadownictwie. 

Technologia rolnicza rozwijała się bardzo szybko w ciągu ostatnich kilku dekad. Wprowadzane są innowacje tj.:

  • drony do zarządzania uprawami;
  • rolnictwo precyzyjne z ciągnikami sterowanymi przez GPS;
  • czujniki bezprzewodowe do monitorowania inwentarza żywego.

Rozwój nowych technologii w sektorze rolnictwa

W ostatnich latach nastąpił duży postęp techniczny w rolnictwie umożliwiający rolnikom bardziej efektywne wykorzystanie danych oraz obszaru, zwiększenie plonów oraz zautomatyzowanie wielu procesów rolniczych tj. oranie, sadzenie, plewienie, koszenie, wykopki, zbiory owoców oraz warzyw, młócenie, transport, przechowywanie zbiorów.

Nowoczesne technologie oraz sprzęt rolniczy odgrywają ogromną rolę w dzisiejszym społeczeństwie. Mogą one uratować świat przed głodem oraz niedożywieniem. 

Dzięki sztucznej inteligencji rolnicy mogą być bardziej wydajni w swoich codziennych zadaniach oraz mogą oni lepiej wykorzystywać swój czas np. na czynności tj. planowanie upraw, zarządzanie zasobami oraz kontakt z klientami.

Sektor rolnictwa stale się rozwija, aby stać się bardziej efektywnym. Nowe technologie tj. sztuczna inteligencja, odgrywają w tym procesie istotną rolę.

Więcej informacji na https://www.maszyny-rolnicze-traktory.pl/.

Komentarze