Broń do obrony własnej – z pozwoleniem czy bez


W Polsce dostęp do broni jest ograniczony. Posiadacz broni musi złożyć wniosek o pozwolenie na broń oraz przejść pomyślnie testy. Posiadanie broni wiąże się nie tylko z wydatkami na broń oraz amunicję, ale także z kosztami na testy, składki członkowskie czy sejf na broń. Osoby, którym potrzebna jest broń do samoobrony, oprócz broni palnej mogą skorzystać z innych możliwości. W niektórych sytuacjach doskonałą alternatywą może okazać się broń na kule gumowe, pistolet na gaz czy też paralizator.

Broń do obrony własnej bez pozwolenia – gaz pieprzowy, pistolety gazowe lub na kule gumowe, paralizator

Broń do obrony własnej bez pozwolenia jest ciekawą alternatywą do broni palnej. W większości przypadków jest ona bardzo skuteczna. Aby móc się nią posługiwać, nie są wymagane żadne szkolenia. Pod względem finansowym jest to jednorazowy wydatek (w przeciwieństwie do tego, ile wynoszą koszty kupna oraz legalnego użytkowania broni ze zezwoleniem). 

Jaką broń palną do samoobrony bez zezwolenia kupić? Do wyboru mamy:
  • gaz pieprzowy;
  • pistolet gazowy RMG;
  • broń na kule gumowe;
  • broń hukowa;
  • paralizator.
Kobiety najczęściej sięgają po gaz pieprzowy, który jest łatwy w obsłudze. W damskiej torebce może znaleźć się także paralizator. Jest to broń, która nie wymaga udziału w szkoleniach. Koniecznie należy się jednak zaznajomić, w jaki sposób używać gazu pieprzowego, paralizatora czy też innej broni bez zezwolenia. 

Pozwolenie na broń do ochrony osobistej – najważniejsze informacje

Jak starać się o pozwolenie na broń 

Aby uzyskać pozwolenie na broń, należy złożyć odpowiedni wniosek.

Gdzie uzyskać pozwolenie o broń – wniosek do WPA o pozwolenie na broń

Wniosek o pozwolenie na broń składamy do do WPA KWP (Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji).

Kto może się starać o pozwolenie na broń – alkoholizm, depresja, nerwica...

Aby uzyskać pozwolenie na broń, należy spełniać szereg warunków. Do najważniejszych z nich należą:
  • brak zaburzeń psychicznych;
  • brak uzależnień od alkoholu oraz środków psychoaktywnych;
  • stałe miejsce pobytu na terenie Polski;
  • brak wyroku za umyślne oraz nieumyślne przestępstwo.
Jeśli staramy się o broń do obrony własnej, należy udokumentować, że stałe zagrożenie jest realne oraz ponadprzeciętne. 

Od ilu lat jest przyznawane zezwolenie na broń

O pozwolenie na broń mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 21 lat. Osoby powyżej 18-stego roku życia mogą ubiegać się o zezwolenie na broń sportową lub łowiecką za pośrednictwem wniosku:
  • szkoły;
  • organizacji sportowej;
  • Polskiego Związku Łowieckiego;
  • stowarzyszenia obronnej.

W jakim celu można starać się o pozwolenie o broń

Pozwolenie na broń jest konieczne nie tylko wówczas, gdy staramy się o broń do samoobrony. Posiadanie zezwolenia jest konieczne do celów kolekcjonerskich, pamiątkowych, łowieckich, szkoleniowych, do ochrony miru domowego (spokoju zamieszkiwania), do ochrony osób i mienia.

Jakie dokumenty są wymagane przy składaniu wniosku na pozwolenie na broń

Składając wniosek na pozwolenie na broń musimy wskazać, jaką broń chcemy posiadać, w jakiej ilości oraz z jakiej przyczyny. Rozpatrzenie wniosku w dużej mierze zależy od tego, jak je uzasadnimy. Zezwolenie na broń jest przyznawane na konkretną broń. Jeśli np. posiadamy zezwolenie na broń łowiecką, nie możemy używać jej do innych celów. 

W zależności od tego, o jakie zezwolenie na broń się staramy, wymagane są różne dokumenty. Do wniosku należy dołączyć m.in.:
  • dwa zdjęcia;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej;
  • pozytywne wyniki badań psychologicznych oraz lekarskich.
W zależności od tego, na jakiej podstawie staramy się o pozwolenie na broń, konieczne będzie również zaświadczenie o przynależności do organizacji, stowarzyszenia czy też związku lub np. świadectwo, że posiadana broń jest pamiątką rodzinną.

Kiedy można stracić pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń można stracić np. gdy używa się jej niezgodnie z przeznaczeniem. Do czego uprawnia pozwolenie na broń? Wszystko zależy od tego, o jakie pozwolenie na broń się ubiegaliśmy. 

Pozwolenie na broń – jaki koszt

Koszt pozwolenia na broń różni się w zależności od tego, o jaką broń się staramy. Oprócz jednorazowej wpłaty administracyjnej musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami np. za egzamin strzelecki, licencję czy też składki, jakie uiszcza się regularnie w organizacji, do której się należy. Broń powinna być również należycie przechowywana – sejf lub szafa na broń to kolejny wydatek. 

Jaką broń kupić – ze zezwoleniem czy bez

To jaką broń kupić, w dużej mierze zależy od tego, jaki jest stopień zagrożenia. Jeśli nie czujemy się bezpośrednio zagrożeni, a broń chcemy jedynie kupić dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, gdyż np. często wracamy sami późnym wieczorem do domu, wystarczająca może okazać się broń bez pozwolenia. Jest to również broń, po którą mogą sięgnąć osoby, które z różnych przyczyn np. depresja czy też alkoholizm nie otrzymają pozwolenia na broń

Jeśli potrzebujemy broń do celów łowieckich, sportowych czy też zawodowych, broń ze zezwoleniem jest jedyną opcją. 

Koniecznie należy pamiętać, że posiadając broń palną, która jest pamiątką rodzinną, naszym obowiązkiem jest posiadanie zezwolenia na broń (pomimo że jej nie używamy). Zezwolenia wymaga także broń kolekcjonerska. 

Komentarze