Pierwsza Komunia Święta 2022 – co, jak, ile, kiedy i dlaczego

Pierwsza Komunia Święta - kiedy, w jakim wielu dziecko idzie do komunii, który rocznik, która klasa

Pierwsza Komunia Święta w 2022 roku jak zwykle będzie miała miejsce w niedziele w miesiącach maj lub czerwiec (pierwsze tygodnie czerwca). W jakim wieku oraz w której klasie idą dzieci do komunii? Jak je ubrać? Jak powinny wyglądać zaproszenia na komunię? Jak je wysłać? Ile płaci się za talerzyk oraz ile wkłada się do koperty? Sprawdźmy!

Pierwsza Komunia Święta 2022 – który rocznik

W której klasie jest Pierwsza Komunia Święta w 2022 roku? Zmiany w szkolnictwie spowodowały, że niektórym ciężko jest się zorientować, w jakim wieku dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. W 2022 roku do Pierwszej Komunii Świętej przystępuje rocznik 2014, a więc dziewięciolatki, które uczęszczają do trzeciej klasy szkoły podstawowej

Zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą

Kiedy i jak wręczyć zaproszenie na pierwszą Komunię Świętą - pocztą, czy osobiście

Zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą to element, którego nie powinno zabraknąć podczas przygotowań do uroczystości kościelnej oraz przyjęcia. W ten sposób poinformujemy gości o dniu Pierwszej Komunii Świętej oraz jego przebiegu

Jak powinno wyglądać zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą

Motywy komunijne to hostia, biały gołąbek, gromnica... Często obecne są złote zdobienia oraz zielone gałązki bukszpanu. Możemy zdecydować się na spersonalizowane zaproszenie na komunię, na którym będzie widoczne dziecko komunijne. W przypadku dziewczynki możemy zdecydować się na różowe dodatki, w przypadku chłopca na niebieskie. Zaproszenie powinno zostać wręczone w białej kopercie – również, jeśli wręczamy je osobiście.

Co napisać na zaproszeniu na Pierwszą Komunię Świętą

Zazwyczaj zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą są już wypełnione. Zadaniem rodziców jest jedynie dopisanie ważnych szczegółów tj.:

  • imię oraz nazwisko komunijnego dziecka;
  • data oraz godzina Pierwszej Komunii Świętej;
  • miejsce uroczystości kościelnej;
  • miejsce obiadu lub poczęstunku;
  • prośba o potwierdzenie udziału w uroczystości kościelnej oraz obecności na obiedzie;
  • dodatkowe informacje.

Kiedy oraz jak wręczyć zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą – osobiście, czy pocztą

Zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą możemy wręczyć osobiście lub wysłać pocztą. Koniecznie powinniśmy zrobić to w miarę wcześnie, aby osoby zaproszone mogły przygotować się do uroczystości. Zaproszenie wręczone z 4-6 tygodniowym wyprzedzeniem pozwoli gościom zarezerwować sobie niedzielę na tą szczególną uroczystość oraz zadbać o kupno sukienki na specjalną okazję. Dla zaproszonych gości nie bez znaczenia jest prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej, który wręczą dziecku. Na jego znalezienie również potrzebują oni nieco czasu. Zainspiruj się nowościami i wybierz te, które najbardziej odzwierciedlają styl dziecka! Sprawdź!

Pierwsza Komunia Święta – sukienka komunijna, czy alba

Obecnie wiele parafii decyduje się na alby zamiast sukienek komunijnych oraz garniturów. Dlaczego komunijna alba jest lepsza niż sukienka i garnitur? Powodów jest kilka. Alba jest preferowana przez wiele osób z następujących powodów:

  • nie odwraca uwagi dziecka od istotnych kwestii tj. strona duchowa komunii;
  • wszystkie dzieci ubrane są tak samo – bez względu na status społeczny (dzięki temu w ten świąteczny dzień żadne dziecko komunijne nie czuje się gorsze ze względu na ubiór);
  • estetyka – jednakowo ubrane dzieci w skromy strój ładnie się prezentują przed ołtarzem. 
Chociaż część rodziców chciałaby ubrać swoje dziecko wyjątkowo w dzień Pierwszej Komunii Świętej, komunijne alby dla dziewczynek i chłopców są coraz częściej praktykowane. Osobowość dziecka można podkreślić poprzez dodatki do alby tj. wianek komunijny, rękawiczki, torebka czy też buty na Pierwszą Komunię

Sklep z dewocjonaliami – gdzie kupić artykuły komunijne

Gdzie kupić akcesoria na Pierwszą Komunię Świętą

Wszelkiego rodzaju dewocjonalia kupimy w sklepie z artykułami religijnymi. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą, ozdoby na świecę, chusteczki komunijne, maseczki na twarz, wianki oraz opaski komunijne, wszystko to ma w swojej ofercie każdy sklep z dewocjonaliami. Możemy zdecydować się na stacjonarny sklep z akcesoriami religijnymi w okolicy lub zamówić akcesoria komunijne w Internecie. Sklep z dewocjonaliami może mieć w swojej ofercie także ciekawe upominki komunijne dla gości, dekoracje stołu, sali czy też kościoła. 

Pierwsza Komunia Święta 2022 – cena za talerzyk, czyli ile włożyć do koperty

Cena za talerzy, czyli ile włożyć do koperty na Pierwszą Komunię Świętą

Cena za "talerzyk" często decyduje o tym, ile włożyć dziecku komunijnemu do koperty. Ile kosztuje komunia w restauracji od osoby w 2022 roku? Ceny wahają się w zależności od regionu oraz od standardu restauracji. Mogą one wynosić 80-180 zł na osobę

Ile pieniędzy dać dziecku z okazji Pierwszej Komunii Świętej? Jeśli wybieramy się z partnerem do koperty należy włożyć minimum 150-300 zł. Z reguły chrzestni dają nieco więcej. 

Czy cena za talerzyk jest zobowiązująca? Pomimo że przyjęło się, iż uroczystości tj. komunia czy ślub powinny się zwrócić gospodarzom, pamiętajmy, że najważniejsza jest nasza obecność. Komunia to nie jest inwestycja, która musi się zwrócić, lecz uroczystość, na którą zapraszamy bliskie nam osoby. Jeśli więc rodzice decydują się na obiad w drogiej restauracji powinni liczyć się z tym, że każdy da tyle, na ile go stać. 

Tak naprawdę koperty z pieniędzmi są dla dziecka – na wymarzony rower, deskorolkę,  czy też komputer (dobre komputery w atrakcyjnej cenie znajdziemy np. na stronie ). 

Jeśli zdecydujemy się dać dziecku prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej, najlepiej skonsultować to wcześniej z rodzicem dziecka. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie vouchery. Jaki voucher w prezencie z okazji komunii sprezentować? Voucher do sklepu sportowego, ze sprzętem elektronicznym czy też do sklepu z ubraniami ucieszy zarówno rodziców, jak i dziecko. Dobrym pomysłem może być także obóz sportowy lub nowość: Majaland Kownaty.


Komentarze